هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

به‌ داد کاردان ها برسید

گروه گزارش: «به‌داد کاردان های فنی برسید»! این درخواست یک کاردان است که پیش‌ازاین به مدت 126 ماه رئيس سازمان نظام كارداني استان همدان بوده است. سیدعلی اکبر حسینی که در انتخابات اخير اين سازمان عنوان نائب رئیس را کسب کرده است، در گفتگو با پیام ساختمان از مشکلات فعالیت حرفه‌ای کاردان‌ها و رسیدگی نکردن مسئولان گلایه کرد.
پیام ساختمان: سازمان استان همدان چند عضو دارد؟
سازمان نظام کاردانی استان همدان مجموعاً 1800 نفر عضو دارد كه از اين تعداد حدود 750 نفر پروانه فعاليت در پايه‌ها و رشته‌هاي مختلف دارند.كساني هم كه عضو هستند ولي هنوز پروانه فعاليت ندارند عموماً اعضايي هستند كه تازه فارغ‌التحصيل شده‌اند و بايد 5 سال بگذرد تا بتوانند آزمون بدهند و پروانه بگيرند.
پیام ساختمان: کاردان‌ها در همه استان می‌توانند فعالیت کنند؟
كاردان هاي فني فقط می‌توانند در شهرهايي كه كمتر از 50 هزار نفر جمعيت دارند، کار كنند. در نتيجه در استان همدان، در همه شهرهاي استان به‌استثنای شهرهاي ملاير و شهر همدان كه بالاي 50 هزار نفر جمعيت دارند می‌توانند فعاليت داشته باشند، ولی مشکل ما اینها نیست.
پیام ساختمان: پس مشكل  چیست؟
مشکل این است که هنوز ظرفيت اعضای ما به شكل رسمي تعریف‌نشده و ازاین‌جهت محدوديت كاري داريم. البته با اصلاحيه قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان بايد اين مشكل بر طرف شود ولي آقاي مهندس هاشمي جلوي آن را گرفته و هنوز اجرايي نشده است. الآن تعداد مهندسان زياد شده‌اند و اين دوستان فكر می‌کنند با فعاليت کاردان‌ها، دامنه فعاليت آنها ‌كم می‌شود. به خاطر همين آقايان به مشکلات مهندسان بیشتر رسیدگی می‌کنند. الآن اجازه كار به ما نمی‌دهند. حتی در حد متراژ و تعداد طبقاتی که قبلاً در شوراي رابط تصويب شده بود هم محدوديت داريم.
پیام ساختمان: اعضای شما به این موضوع اعتراض نمی‌کنند؟
الآن تعدادی از اعضاي ما دارند جذب سازمان نظام‌مهندسی می‌شوند. ما بارها اين موضوع را گفته‌ایم كه اگر واقعاً كشور ما به كاردان فنی نياز ندارد آن را از آموزش عالي كشور حذف كنيد. حقيقت اين است كه ما به كاردان های فنی که از پتانسیل بالایی برخوردارند نياز داريم ولی متأسفانه در عرصه ساخت‌وساز از وجود آنها آن طور که بایدوشاید استفاده نمی‌شود و مديريت نادرست آقايان موجب این مشکلات شده است. 
پیام ساختمان: چاره کار چیست؟
باید یک نفر به داد کاردان‌ها برسد! سؤال ما این است که بخشنامه شماره 400/14438 مورخه 04/03/92 معاونت محترم مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در خصوص ظرفیت کاردان های فنی که 12 سال از فعالیت قانونی آنها می‌گذرد، چرا اجرایی نمی‌شود؟! شما را به خدا به داد کاردان های فنی برسید.