هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

واحدهای ۹۹ ساله ملکی می‌شوند

گروه گزارش: سرانجام نخستین نشست خبری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد. در این نشست ابتدا محسن نریمان به ارائه گزارشی از وضعیت شهرهای جدید و مسکن مهر پرداخت و سپس به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. ازآنجاکه مهندس نریمان در ابتدای صحبت‌های خود به برنامه 100 روزه دولت اشاره کرد، برگزاری این نشست خبری را می‌توان به نوعی ارائه حاصل بررسی‌ها و تصمیم‌گیری‌های شرکت عمران شهرهای جدید طی 100 روز گذشته دانست.
آخرین وضعیت شهرهای جدید
مديرعامل شرکت عمران شهرهاي جديد با بيان اينکه مکان‌يابي 25 شهر جديد با سقف جمعيتي 7/6 ميليون نفر تصويب شده است، گفت: از 25 شهر جدید 20 شهر با جمعیت 3/4 میلیون نفر برای افق 1400 دارای طرح جامع مصوب هستند که مساحتی حدود 46 هزار هکتار محدوده و 176 هزار هکتار حریم دارند.
به گفته محسن نریمان در حال حاضر 17 شهر جدید به مرحله‌ اجرا رسیده‌ و از این تعداد 15 شهر جمعیت پذیر شده‌اند.
وی درباره پیشرفت فیزیکی واحد‌های مسکن‌مهرشهرهای جدید اظهار کرد: شهر جدید ‌"عالی‌شهر" با پیشرفت فیزیکی 91 درصد، شهر جدید " سهند " با پیشرفت فیزیکی 89 درصد، شهر جدید " صدرا " با پیشرفت فیزیکی 84 درصد، شهر جدید "پرند" با پیشرفت فیزیکی 81 درصد و شهر جدید "هشتگرد" با پیشرفت فیزیکی 79 درصد در حال تکمیل هستند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دو شهر جدید "شیرین‌شهر" و "ایوانکی" گفت: هنوز این دو شهر به مرحله‌ جمعیت‌پذیری نرسیده‌اند.
آمار مسکن مهر
نريمان با اشاره به اينکه 416 هزار واحد مسکن مهر در کل شهرهاي جديد ايجاد شده است، گفت: سهميه مسکن مهر در شهرهاي جديد 400 هزار واحد بوده که با پالايش سعي خواهيم کرد تعدادي از متقاضیان اين واحدها را کم کنيم.
وي افزود: تعدادي از متقاضياني که داراي شرايط مسکن مهر نيستند در اين پروژه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که با حذف آنها سهميه مسکن مهر را به 400 هزار واحد مي‌رسانيم.
مديرعامل شرکت عمران شهر‌هاي جديد افزود: تعداد 774 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاوني‌ها و 36 هزار واحد خود مالکی در شهرهاي جديد مسکن مهر ساخته شده است.
نريمان سخت‌ترين ساخت پروژه مسکن مهر را توسط تفاهم‌نامه سه جانبه دانست و گفت: واحدهاي مسکن مهري که توسط تفاهم‌نامه سه جانبه ساخته‌شده‌اند پيشرفت فيزيکي 74 درصدي داشته‌اند. 
وي در ادامه افزود: پروژه‌هاي تعاونی‌ها 73 درصد و خود مالکی‌ها 70 درصد پيشرفت داشته‌اند. 
اقدامات 100 روزه
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص اقدامات صد روزه اين شرکت گفت: نظارت بر تهيه و بازنگري 10 طرح جامع شهر جديد، تدوين دستورالعمل اسکان پايدار در مسکن مهر، تدوين دستورالعمل سرمايه‌گذاري در شهرهاي جديد و تدوين راهنماي احداث فضاي سبز در شهرهاي جديد از جمله اقدامات اين شرکت در طول 100 روز بوده است.
ساخت شهر و شهرک توسط بخش خصوصي
معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه رويکرد ما در دولت جديد واگذاري ساخت شهر و شهرک‌های جديد به بخش خصوصي است، گفت: سعي داريم با واگذاري ساخت شهرهاي جديد به بخش خصوصی، شهرک‌هاي دانشگاهی، ورزشی، علمي، سلامت، تفريحي، توريستي و ... ايجاد کنيم. 
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست ایجاد شهرهای جدید در دولت تدبیر و امید گفت: رویکرد ما مردم محور است و بر این اساس با توجه به برنامه جامع در شمال و مرکز کشور اقدام به ایجاد شهرهای جدید پرجاذبه خواهیم کرد تا بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در این شهرها ترغیب شوند.
وی با اشاره به ایجاد شهرداری در شهرهای بزرگ گفت: تا جمعیت ۱۰ هزار نفر در شهرهای جدید، شرکت عمران مسئول همه امور است اما پس از آن با افزایش جمعیت از وزارت کشور درخواست می‌کنیم تا نسبت به ایجاد شهرداری اقدام کند. در این راستا تلاش می‌کنیم نیروهای شرکت عمران و شهرداری به یکدیگر کمک کنند تا احیاناً زمین‌هایی که برای آموزش یا ویلا سازی واگذار می‌کنیم شهرداری با هماهنگی کمیسیون ماده ۵ جهت درآمدزایی کاربری آن را تغییر ندهد.
به گفته نریمان برای جلوگیری از این کار نمایندگان شهرهای جدید در کمیسیون ماده ۵ حضور خواهند داشت.
انبوه‌سازان باید به تعهداتشان پایبند باشند
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ایران با بیان اینکه پیمانکاران بر اساس قراردادهایشان باید متعهد به انجام کار باشند گفت: پیشنهاد تشویق تعدادی از پیمانکاران در حال بررسی است.
محسن نریمان گفت: انبوه‌سازان به دلیل اینکه آدم‌های آگاهی هستند و حتی افراد دیگر از آنها الگو می‌گیرند، با چشم‌باز قراردادها را خوانده و امضا کرده‌اند و متعهد هستند که این قراردادها را اجرا کنند.
وی با اشاره به اینکه از امضای برخی از این قراردادها مدت زیادی نمی‌گذرد، گفت: بعضی از این قراردادها در سال 91 و در زمانی که دلار به 4هزار تومان رسیده بود امضا شده است، بنابراین آنها نمی‌توانند بگویند با تورم آن‌چنانی روبرو هستیم! چرا که می‌دانستند با چه تورمی مواجه خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: با این‌حال گزارش‌هایی در این رابطه تهیه و به وزیر راه و شهرسازی ارائه شده که در صورت نهایی شدن، به آن دسته از پیمانکاران که به قراردادهایشان متعهد باشند و کل کار را انجام داده و به طور کامل تحویل ‌دهند، تشویق‌هایی برای جبران کاهش‌ سود تعلق گیرد.
وزارت نیرو باید به تعهدات خود عمل کند
محسن نریمان گفت: وزارت نیرو در دولت قبلی متعهد شد که با اعداد و ارقام اعلام‌شده، انشعابات آب، برق و فاضلاب را وصل کند و ما هم پیشاپیش حق انشعاب مقرر را قبل از اینکه آنها برای آن اقدام کنند پرداخت کردیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: اگر امروز آنها نمی‌توانند مسائل را حل کنند باید آن را در هیئت‌وزیران مطرح کنند. درهرصورت بر اساس ضوابط ما به تعهد خود در قبال حق انشعاب عمل کرده‌ایم. اگر وزارتخانه‌های دیگر مشکلی دارند باید آن را از طریق هیئت‌وزیران حل کنند و ارتباطی به مسکن مهر ندارد.
اجراي طرح‌های جدید مسکنی در شهرهاي جديد
معاون وزير راه و شهرسازي در ادامه اظهار داشت: در شهرهاي جديد تمامي سه طرح مسکن مشارکتي، مسکن حمايتي و مسکن اجتماعي اجرايي می‌شود و در برخي از شهرها ميزان طرح مسکن مشارکتي بيشتر خواهد بود.
قطار شهری در شهرهای جدید
نريمان در ادامه به متروی شهرهاي جديد اشاره کرد و گفت: ساخت قطار شهري در پرند پيشرفت بسياري کرده و اقدامات بسياري در اين خط مترو صورت گرفته است.
نریمان گفت : درصورتی‌که اعتبار این طرح تأمین شود، سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
وي به متروی هشتگرد که بيشترين پيشرفت را داشته اشاره کرد و گفت: خط متروی هشتگرد به کرج وصل می‌شود و متقاضيان مي‌توانند به سهولت از کرج به تهران رفت‌وآمد کنند. 
معاون وزير راه و شهرسازي در ادامه يادآور شد: خط متروی هشتگرد پيشرفت فيزيکي 60 درصدي داشته و با تأمین اعتبارات تا پايان سال 93 به بهره‌برداري مي‌رسد.
وی افزود: مطالعات طرح متروی پردیس نیز انجام شده است و خط متروی شهرهاي جديد فولادشهر، مجلسي و بهارستان نیز پیشرفت‌های فيزيکي بسياري داشته‌اند.
تبدیل واحدهای 99 ساله به ملکی
مدیرعامل عمران شهرهای جدید همچنین از طرحی خبر داد که بر اساس آن واحدهای ۹۹ ساله مسکن مهر با تصویب مجلس به‌صورت ملکی درخواهند آمد.
نریمان دراین‌باره گفت: در صورت تصویب مجلس با پرداخت قدرالسهم زمین با شرایط مدنظر دولت، واحدهای ۹۹ ساله مسکن مهر تبدیل به واحدهای ملکی خواهند شد.