هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   175   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بانک ها بانکداری کنند نه بنگاه داری

گروه بازار ساختمان: ابراهیم جمیلی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و اولین تولیدکننده زاماک در کشور است؛ آلیاژی که در ساخت در و پنجره‌های upvc به‌کار می رود. جمیلی که خود زمانی روزنامه‌نگار بود و حالا مرد تجارت و تولیدکننده صنایع معدنی و ساختمانی است نه تنها بازار مسکن و بازار پول را می‌شناسد بلکه از بازار سرمایه نیز به خوبی برای تأمین مالی شرکت های خود استفاده می‌کند. وی سابقه ریاست بر اتاق بازرگانی زنجان و عضویت در اتاق بازرگانی کرج و اتاق تعاون را نیز در کارنامه خود دارد.

پیام ساختمان: چشم‌انداز بازارهای ایران را در آینده چگونه می‌بینید؟

باید دید دولت چگونه مشکلات تولید را برطرف می‌کند. اینکه قانون، برنامه، آیین‌نامه و مانند اینها در مجلس و دولت تصویب شود اما تنها روی کاغذ باقی بماند یا قبل از آنکه اجرایی شود آیین‌نامه‌ای ناگهان مطرح شود که در برنامه‌ریزی‌ها نبوده ، به ضرر اقتصاد است. ما حتی در گذشته شاهد بودیم که قانون حذف موانع تولید نیز در مجلس تصویب شد اما در اجرا به مشکل برخورد کرد.

پیام ساختمان: این سیاست‌ها در خصوص بازار مسکن و مصالح نیز دیده می‌شود؟

اقتصاد مسکن را باید سالم کرد و به تولید ساختمان بر اساس قیمت های بین‌المللی و نیز توجه به ابعاد صنعتی و رقابتی آن متمرکز شد که لازمه این امر نیز خارج شدن بازار مسکن از سفته‌بازی و سوداگری بیجاست. در حال حاضر بازار مسکن نباید با رکود تورمی مواجه شود. یکی از مشکلات بازار مسکن ما این است که تورم را سود حساب می‌کنند درحالی‌که در دنیا این‌چنین نیست و قیمت ساختمان در مالزی و ترکیه بسیار کمتر از تهران است. به همین دلیل اگر تورم را از ارزش ساختمان کم کنید در آن صورت خواهید دید که مسکن سود دارد یا خیر!

پیام ساختمان: قیمت مسکن در استانبول و کوالالامپور کمتر از تهران است؟

در کوالالامپور که قیمت مسکن ارزان‌تر است و در استانبول نیز به مناطق آن بستگی دارد اما خانه‌هایی با کیفیت و شرایط مشابه باز هم قیمت آن به‌صورت میانگین از تهران ارزان‌تر است برای مثال با 150هزار دلار می‌توان یک خانه خوب خرید ، درحالی‌که در منطقه‌ای متوسط مانند پونک قیمت هر متر آپارتمان 8تا 9 میلیون تومان است در نتیجه خانه با کیفیت مشابه تقریباً 800 میلیون تومان می‌رسد.

پیام ساختمان: چگونه می‌توان برای رشد تولید مسکن و مصالح تأمین مالی کرد؟

در چند دهه اخیر در کشور مشکلی داریم به نام سرمایه‌های سرگردان که هر از چندی به یک بازار مانند خودرو، ارز یا مسکن یورش می‌برد. بهترین راهکار برای حل مشکل رکود تورمی در ایران این است که سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید حرکت کند.

پیام ساختمان: در حال حاضر بخش زیادی از نقدینگی به سمت بورس حرکت کرده ،آیا این اتفاق خوبی است؟

خیر این هم خوب نیست. بلکه باید نقدینگی به سمت تولید حرکت کند. یکی از بخش‌هایی که می‌تواند موجب رونق اقتصادی شود این است که رکود بازار مسکن برطرف شود چون صنعت ساختمان صنعتی مادر است و درصورتی‌که به رونق برسد می‌تواند چرخ 170 صنعت دیگر را نیز به حرکت درآورد.

پیام ساختمان: یعنی اگر سرمایه‌ها به سمت بورس برود هم کافی نیست؟

جذب سرمایه‌ها در بورس و تشکیل هولدینگ‌های بزرگ و آشنا شدن مردم با این ابزارها بسیار خوب است اما چه تضمینی وجود دارد که از آن خارج نشود.سرمایه‌گذاری در بورس باید بلندمدت باشد تا سرمایه‌ها جذب شود. در حال حاضر بیشتر شرکت های جذاب در بورس نفتی وپتروشیمی و ... هستند. از طرف دیگر چون مدیریت درست بانکی انجام نشده است، بانک‌ها نیز با معوقات 75 هزار میلیارد تومانی مواجه هستند.

پیام ساختمان: در شرایطی که نرخ سود سپرده نصف نرخ تورم است چه باید کرد؟

در دیگر کشورها برای جذب سرمایه پروژه تعریف می‌کنند و شرکت های سهامی عام ایجاد می شوند. اگر قرار است اقتصاد رقابتی باشد می‌توان نقدینگی را جذب کرد. در حال حاضر بانک‌ها، بنگاه‌داری می‌کنند نه بانکداری. حال آنکه هیچ بانکی در دنیا بنگاه‌داری نمی‌کند. این معوقات بانکی چرا ایجاد شده است؟

پیام ساختمان: گفته می‌شود که تسهیلات پرداخت شده اما شرکت‌ها توان بازپرداخت را ندارند، غیر از این است؟

ممکن است که تسهیلات به‌صورت اصولی پرداخت نشده باشد. اگر به‌درستی تسهیلات داده شده بود این معوقات ایجاد نمی‌شد. بنابراین بانک‌ها چون مدیریت درستی انجام نداده‌اند اکنون پول ندارند و راه حل هم این است که بانک‌ها افزایش سرمایه داشته باشند.