هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چشم‌انداز نظام‌مهندسی استان تهران

گروه ساخت‌وساز: دومین انتخابات هیئت‌رئیسه سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در دوره ششم با حضور سید مهدی هاشمی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و همچنین اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس‌جمهور و عضو شورای مرکزی نظام‌مهندسی برگزار شد.

غفرانی رئیس شد

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، در پایان این انتخابات سعید غفرانی با کسب دو سوم آراء مجدداً به‌عنوان رئیس انتخاب شد. حسن قربانخانی به‌عنوان تنها کاندیدای نایب‌رئیس اول توانست آراء لازم را به‌دست بیاورد؛ همچنین حسن کاظمی توانست عنوان نایب‌رئیس دوم را در رقابت با علیرضا جعفری کسب کند و در رقابت بین فرشاد امیرخانی و جابر نصیری، امیرخانی توانست از رقیب خود پیشی بگیرد.

پس از برگزاری انتخابات گفتگوهای کوتاهی با اعضای نظام‌مهندسی داشتیم و نظر آنها را در رابطه با مسیر آینده نظام‌مهندسی جویا شدیم.

ايمني مردم در اولويت باشد

سید مهدی هاشمی، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان گفت: مهم‌ترین کاری که دوره جدید نظام‌مهندسی باید در دستور کار قرار دهد، اجرای قانون است چرا که پس از گذشت 18 سال موارد اجرانشده‌ای داریم و برخی از قوانین به‌صورت ناقص اجرا می‌شوند. اعتقاددارم قوانینی که به ایمنی مردم ارتباط مستقیمی پیدا می‌کند، در اولویت باشد. قطعاً کمیسیون عمران مواد قانونی اجرای مقررات ملی ساختمان را پیگیری می‌کند.

وی در مورد اصلاحات قانون نظام‌مهندسی گفت: اصلاحات قانون نظام‌مهندسی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد و هر هفته جلساتی در این رابطه برگزار می‌شود. البته از مجلس محترم یک ماه زمان خواسته‌ایم و حدود یک ماه دیگر این موضوع در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود.

مهم‌ترين برنامه‌هاي رئيس جديد

سعید غفرانی، رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان در رابطه با اهدافش برای بهبود وضعیت ساخت‌وساز و نظام‌مهندسی ساختمان گفت: از جمله مهم‌ترين برنامه‌های ما مي‌توان به اجرای کامل قانون، ایجاد تعامل با نهادهای ذی‌ربط در ساخت‌وساز از جمله استانداری‌ها، شهرداری، شورای شهر و وزارت راه و شهرسازی، و همچنين پیگیری شناسنامه فنی ساختمان و بهبود معیشت مهندسان، اشاره كرد.

زنگنه به كمك نظام‌مهندسی می‌آید

اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس‌جمهور و عضو شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان به خبرنگار ما گفت: با توجه به‌اتفاق نظری که در بین اعضای هیئت‌رئیسه نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران برای ادامه فعالیت آقاي مهندس غفرانی وجود دارد، ايشان می‌توانند گام‌های موثرتری بردارند و امیدواریم که این تعامل و همکاری در بین هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی استان تهران منجر به اجرای کامل ماده 33 و صدور شناسنامه فنی ساختمان می‌شود؛

وي ادامه داد: علاوه بر این، نظام‌مهندسی استان تهران سیستم‌های نظارت عالیه را همانند آنچه در گودبرداری‌ اعمال شد، برای تقویت نظارت بر عملکرد مهندسان ناظر، را به‌تازگی تشکیل داده است؛ ضمن اینکه نظام‌مهندسی ساختمان برنامه‌ خوبی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و پیگیری مبحث 19 مقررات ملی ساختمان دارد که خوشبختانه آقای زنگنه هم در این رابطه قول همکاری به‌نظام مهندسی داده‌اند.

وی در پایان گفت: قطعاً کمک دولت به نظام‌مهندسی از طریق وزارت راه و شهرسازی خواهد بود. نظام‌مهندسی بازوی مردمی دولت برای ارتقای کیفیت صنعت ساختمان است و دولت از هیچ کمکی فروگذار نمی‌کند.

50 تيم بازرسي براي مبحث 19

محمدرضا حیدریون، معاون فنی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه اظهارات مشاور عالی رئیس‌جمهور به ارائه توضیحات تكميلي در مورد رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان پرداخت و گفت:

برنامه هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان این است که بحث انرژی را از طریق مهندسان ناظر مورد توجه قرار دهد. آمارها نشان می‌دهد که حدود 10 برابر پروژه‌هاي عمراني در ساخت و سازهای شهری هزینه می‌شود و نباید مبحث 19 را صرفاً به استفاده از پنجره‌‌های پروژه‌های عمرانی دوجداره محدود کنیم. ما در فاز اول، این طرح را برای ساختمان‌های بالای 1500 متر شروع می‌کنیم و بیش از50 تیم برای بازرسی ساختمان‌ها از نظر رعایت مبحث 19 در نظر گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: بیش از دو سوم اعضای هیئت‌مدیره با رأی قاطع آقای غفرانی را انتخاب کردند و این نشان از همدلی و همفکری اعضاست. به‌هرحال امیدوارم که بازرسی‌های فنی را بیش‌ازپیش تقویت کنیم.

استاندارد اجباري برای مصالح

حجت ا... عزیزی، عضو هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان هم گفت: قرار است نظام‌مهندسی ساختمان برای افزایش کنترل کیفی ساختمان به بحث‌های ژئوتکنیک، ‌جوشکاری‌ و بتن بپردازد. طی جلساتی که در این رابطه برگزار کردیم دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های انجام این خدمات را تهیه‌کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم با کنترل هرچه بیشتر، زمینه کیفیت ساخت‌وساز را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد:‌ اقدام مهم دیگر، کنترل مصالح مورد استفاده است که کمیته‌ای تشکیل داده‌ایم تا در ساخت و سازها از مصالح دارای نشان استاندارد استفاده شود و امیدوارم با همکاری سازمان استاندارد به نتایج خوبی برسیم. در نهایت تفاهم‌نامه‌ای در حال شکل‌گیری است که سازندگان را ملزم به استفاده از مصالح استاندارد می‌کند.

ارتباط بيشتر با شهرداري

سیدباقرزنده‌دل با بیان اینکه نظام‌مهندسی باید مسیر در پیش‌گرفته را ادامه دهد، گفت: برای رسیدن به اهداف مشخص‌شده به طور حتم باید ارتباط بهتری با شهرداری تهران برقرار شود.

وی افزود: در ابتدای مراسم آقای دکتر غفرانی برنامه‌هایشان را عنوان کردند و قول دادند که در دوره پیش رو کارها با جدیت بیشتری پیگیری شود. ما هم امیدواریم بحث شناسنامه فنی به‌عنوان مهم‌ترین دغدغه ساخت و سازهای شهری به اکثر پروژه‌های شهری تسری پیدا کند.