هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   157   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کمبود زمین؛ مشکل خیّران مدرسه ساز

گروه گزارش: همیشه با خودم فکر می‌کنم «خیرین مدرسه ساز» باید آدم‌های فوق‌العاده ای باشند؛ کسانی که در این روزگار وانفسا که بعضی‌ها مسابقه «پول جمع کردن به هر قیمتی» گذاشته‌اند و برای نیل به این مقصود هر حلال و حرامی را زیر پا می‌گذارند، هستند کسانی که وقت و سرمایه‌شان را صرف ساخت مدرسه می‌کنند؛ جایی که بچه های ما بتوانند با آرامش خاطر و ایمنی از حوادث و بلایا، درس بخوانند و پله های ترقی را طی کنند.  

در اهمیت دانش و علم اندوزی کم گفته و نوشته نشده است، امری که پیش نیاز آن ساخت مدرسه و مکانی برای علم اندوزی است. بی خود نیست که می‌گویند؛ در هر مدرسه ای را که بگشایید در زندانی را بسته‌اید. در این شماره نشريه به سراغ مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران رفتیم و با رئیس آن مجمع، امیرنعمت بنی آدم در خصوص فعالیت‌های اعضای آن گفتگو کردیم:

پیام ساختمان:تشکل‌های خیّرین مدرسه ساز چگونه شکل گرفت؟

جامعه خیّرین مدرسه ساز کشور به ریاست دکتر محمدرضا حافظی 15 سال پیش با تعداد خیلی کمی عضو، در مشهد مقدس تشکیل شد. بعداً بنا به اساسنامه این جامعه، «مجامع خیّرین مدرسه ساز کشور» بنا شد. در حال حاضر نزدیک به 450 مجمع خیّری در سطح استان‌ها و شهرستان‌های ایران فعالیت می‌کنند. استان تهران هم به هشت منطقه تقسیم شده که چون در این استان بیشترین تعداد دانش آموز را داریم، هر کدام از مناطق، از نظر بزرگی و تعداد دانش آموزان، در حد یک شهر و یا حتی یک استان است!

مجمع خیّرین مدرسه ساز استان تهران از دو سال پیش برای جذب خیّرین جدید و بسط و گسترش فضاهای آموزشی، شروع به ایجاد نمایندگی‌های جدید کرد. نمایندگی‌هایی در سطح تهران تشکیل شد که هر کدام یک منطقه را در بر می‌گیرد و در این مناطق از طرف مجمع، انتخابات برگزار گرديد و روسای مناطق تهران انتخاب شدند که تحت پوشش هیئت مدیره خودشان فعالیت می‌کنند و کمک بزرگی برای مجمع خیّرین استان تهران هستند. در این 20 منطقه عزیزان خیّر کمک کردند و مسئولیت نمایندگی‌ها را بر عهده گرفته و جذب خیرین را شروع کردند . در این راستا روسای آموزش و پرورش مناطق هم ما را یاری کردند. الآن با تعاملی که بین آموزش و پرورش، سازمان نوسازی مدارس و خیرین وجود دارد برنامه‌ها رو به گسترش است.

پیام ساختمان:جامعه خیّرین کشور و مجمع خیّرین استان تهران چه تعداد عضو دارند؟

در داخل کشور حدود 120 هزار خیّر داریم و مجمع فعلی هم در سطح استان تهران نزدیک به 15 هزار عضو خیّر دارد.

پیام ساختمان:آماری از نتایج فعالیت‌های 15 هزار عضو مجمع خیّرین استان تهران هم بيان بفرمایید.  

در شرایط فعلی بیش از 30 هزار کلاس در سطح استان تهران از بدو تشکیل مجمع خیّرین استان تهران طی 15 سال اخیر ساخته شده که البته این تعداد کفاف نمی‌کند و به خاطر مهاجرت پذیری تهران و وجود حاشیه نشین ها و شهرک‌های اقماری، همیشه این شهر با کمبود فضای آموزشی مواجه است. البته ما از چهار شیفت بودن مدارس تهران کار را به یک شیفت شدن رسانده‌ایم که لازم به ذکر است کمک‌های آموزش و پرورش هم خیلی موثر بوده و الآن اکثر مدارس ما در سطح استان با همکاری خیّرین و آموزش و پرورش، تک شیفت هستند.

پیام ساختمان:عمده‌ترین مشکل شما در مسیر مدرسه سازی در تهران چیست؟ 

یکی از مسائل بسیار مهم این است که در تهران زمین کم است و ما نمی‌توانیم فضای آموزشی جدیدی ایجاد کنیم مگر اینکه فضاهای آموزشی فرسوده را بازسازی نموده یا به طور کامل تخریب کنیم و از نو بسازیم . مطلع هستید که در تهران فضای آموزشی نسبت به سایر استان‌ها کم بوده و قدمت ساخت هم مشکل عمده ای است، اما خوشبختانه تهران ویژگی خوبی دارد و آن زمین‌های ارزشمندی است که می‌توان آنهایی را که در قسمت‌های مرکزی شهر و در جوار مناطق تجاری است، تبدیل به احسن کرد و با افزایش طبقات و بزرگ کردن فضاهای آموزشی، کمک بزرگی به آموزش و پرورش نمود. در این راستا خیّرین مساعدت‌های لازم را کرده‌اند و این موضوع در برنامه ماست.

در حال حاضر مدارس و فضاهای آموزشی فرسوده مسئله مهمی است که باید به هر شکل ممکن بازسازی شوند. ما طبق برنامه ای که داریم سعی می‌کنیم از خیرینی که مراجعه می‌کنند کمک بگیریم که شامل ساخت یا بازسازی مدارس فرسوده و قدیمی می‌شود.

پیام ساختمان:چه کسانی خیّر مدرسه ساز می‌شوند و اصولاً چه نوع خیّرینی دارید؟

ما همه نوع خیر داریم و قرار نیست که هر خیری ساخت یک مدرسه را از اول تا آخر به عهده بگیرد. زیاد هستند خیّرینی که مثلاً کارمند هستند و تقبل کرده‌اند که هر ماه مبلغ خیلی کمی از حقوق شان را صرف کارهای عام‌المنفعه کنند. یا مثلاً خیرین جوانی داریم که دانش آموز هستند. ما برای فعالیت خیرین جوان قلک‌هایی را تهیه و در مدارس توزیع کردیم که این موضوع از مهر ماه امسال در همه مدارس خواهد بود. همراه با توزیع این قلك ها، فعالیت‌های خیّری و عام‌المنفعه و ساخت مدرسه برای دانش آموزان تبیین خواهد شد. لازم به ذكر است ؛ تا به حال در منطقه 13 و در اسلامشهر و در سایر استان‌ها مثل مازندران توانسته‌اند مدارسی با همین پول‌های خرد قلک‌های دانش آموزان بسازند که به نام خود دانش آموزان است. 

هم‌وطنان خارج از کشور هم خیلی به ما کمک می‌کنند، بزرگوارانی که ساکن ایران نیستند ولی رقم‌های قابل توجهی حتی در حد 50 میلیارد تومان هم تقبل کرده‌اند که مدارس آنها ساخته و تحویل آموزش و پرورش شده است. مثل آقای خیامی و مصلی نژاد و سایرین.

پیام ساختمان:رعایت مسائل فنی در ساخت مدارس به عهده کیست؟

در عین حال که هر خیّری می‌تواند برای خودش پیمانکار بیاورد و مدرسه را خودش با نقشه ای که سازمان نوسازی مدارس به شکل تیپ ارائه می‌کند، بسازد، سازمان نوسازی مدارس هم می‌تواند پیمانکار معرفی کند. در نقشه های تیپ هم تمام مسائل فنی مخصوصاً از نظر ضد زلزله بودن مراعات شده است. سازمان نوسازی مدارس کارشناسان خیلی خبره ای دارد و بر ساخت نظارت می‌کنند و البته از طرف خیّرین هم نظارت می‌شود. مثلاً در زلزله ویرانگر بم، 120 مدرسه تا حدودی خراب شد و 102 مدرسه کاملاً ویران شد ولی 18 مدرسه سالم ماند و حتی شیشه های آنها هم نشکست! آن 18 مدرسه جزو مدارسی بودند که آموزش و پرورش در ساخت آنها ناظر فنی داشت و در نتیجه روی اصول علمی ساخته شده بودند و هیچ آسیبی ندیدند.

در ساخت مدارس تاکید داریم، بر خلاف گذشته که فقط کلاس ساخته می‌شد ، فضاهای شاد آموزشی ساخته شود. تمام دغدغه فعلي ما و آموزش و پرورش این است که مجتمع سازی کنیم زيرا مجتمع‌های آموزشی کارایی بهتری دارند . در حال حاضر چند خیّر جمع می‌شوند و مجتمع‌های بزرگ می‌سازند.