هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

«ایران زمین» جای دفاع ندارد

نخستين همایش ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی با رویکرد ایمنی در گودبرداری در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد و جنبه‌هاي مختلف حوادث گود‌برداري از جمله نظارت، استفاده از مجريان داراي صلاحيت، ضرورت بررسي مكانيك خاك و همچنين تخلفات كميسيون ماده پنج، توسط سخنرانان مطرح شد.

رابطه تراكم‌فروشي و افزايش جمعيت

پيروز حناچي ، معاون وزیر راه و شهرسازی يكي از سخنرانان همايش بود گفت: ظرف سه سال اخير به طور ميانگين 100 میلیون مترمربع پروانه ساختمانی صادر شده است. اگر به طور متوسط به هر خانواده چهار نفره 90 تا 100 مترمربع مسکونی اختصاص ‌یابد، بارگذاری جمعيتي در حدود 800 هزار نفر در سال به‌دست مي‌آيد. روشن است كه افزایش این ظرفیت به معنی افزوده‌ شدن 800 هزار نفر در سال نیست بلکه منظور اين است كه شهرداری ظرفیت سکونت این تعداد را در شهر ایجاد کرده است.

سرانه سكونت كم‌ شده است

وي با بيان اينكه در سرانه‌ سکونت هر شهروند بر اساس طرح جامع تهران 55 مترمربع در نظر گرفته شده بود، گفت: اين سرانه طی سال‌های گذشته در اوايل دهه 70 به 32 متر و در حال حاضر به 26 متر تقلیل یافته است. این‌گونه كه پيش مي‌رود به سمت صفر پيش مي‌رويم.

انتقاد از رسانه‌ها در پروژه ايران زمين

معاون وزير راه و شهرسازي در ادامه سخنانش به "پروژه ایران‌زمین" اشاره كرد و گفت: گزارشي در روز دوشنبه در جلسه مطرح كرديم و صرفاً از نگاه شهرسازي مورد بررسي قرار گرفت. درحالی‌که منطقه‌اي كه ملك مذكور در آن واقع شده بود، مسكوني و كم تراكم بود، اين ملك با كاربري غیرمسکونی و با تراكم بالا ساخته مي‌شد و اين ساخت‌وساز جاي دفاع ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کمیسیون ماده پنج گفت: متأسفانه اين پروژه هم مانند بسياري پروژه‌هاي ديگر مسير كميسيون ماده پنج را طي كرده و مجوز اين ساخت‌وساز صادر شده است و شوراي عالي معماري و شهرسازي اين مصوبه را لغو كرد. اين كار به دو دليل صورت گرفت : نخست اعتراض‌هایی كه مردم به اين پروژه داشتند و دوم اينكه اين كار بر خلاف قانون صورت گرفته است. متأسفانه اين تصميمات نتيجه حضور غیرمتخصصانی است كه عقبه حرفه‌اي ندارند.

جمعيت تهران 16 ميليون نفر مي‌شود

وی با اشاره به این‌که دولت در امر شهرسازی کار سختی در پیش دارد، گفت: تراکم تهران با وضعیت فعلی جمعیت‌پذیری، به‌زودی به 16 میلیون نفر می‌رسد که امکان تأمین خدمات عمومی با اين حجم جمعیت میسر نیست و قطعاً باقي‌مانده شرايط زیست‌محیطی هم زير بار ساخت‌وساز خواهد رفت.

حناچی با طرح این‌ پرسش که آیا می‌خواهیم به همین روال ادامه دهيم؟ گفت: نگاه شهرسازی در کشور و تهران وجود ندارد چرا که دیده می‌شود با اصلاحیه بودجه، امسال 14 هزار میلیارد و 500 میلیون تومان به شهر تهران تعلق‌گرفته و تحقق بودجه شهرداری تهران 128 درصد بوده و این به يمن فروش تراكم است.

صدر مشكل شهر را حل نمي‌كند

وی با گلایه از این‌که مکانیزم‌هاي كنترلي در شهر وجود دارند، افزود: با این ارقام و آمار، پروژه‌های غیرواقعی در شهر به وجود می‌آید و پروژه‌هایی در تهران وجود دارد که 20 درصد بودجه سالانه‌ شهرداری را به خودش اختصاص داده و 4 صفحه مطالعات توجيهي ندارد. اگر به‌جای اين پروژه، مترو احداث مي‌شد، بهتر نبود؟ قطعاً اين پروژه، پروژه پيچيده‌اي به لحاظ مهندسي است؛ يا آن زمان كه تصميم گرفتيم پروژه را بسازيم آيا راه ديگري وجود نداشت؟! اصولاً حقوق مردمي كه در مجاورت پروژه هستند چه مي‌شود؟! اساساً اين پروژه مشكل شهر را حل مي‌كند؟!

حناچی با اشاره به این‌که باید در شهرسازی تجدیدنظر و بازنگری شود، گفت: حقوق مردم در این میان مورد توجه قرار نگرفته و در هیچ دوره‌ای در مقایسه با مدت اخیر از منابع تهران و سهم نسل‌هاي بعد براي ادامه حيات شهر استفاده نشده است. اميدوارم با فشار افکار عمومی این راه را متوقف كنيم.

وي با بيان اينكه در شهرهاي توسعه‌یافته براي احداث يك فضاي سبز مطالعات زيادي صورت مي‌گيرد، گفت: طی دهه اخیر بسیاری از طرح‌های شهرداری‌ها با مخارج زیادی همراه بوده‌اند؛ به گونه‌ای که برخی میادین تهران كمتر از دو دهه با تغییر پنج بار پروژه همراه شده است.

28 درصد ساخت‌وساز‌ها در تهران

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: 14 درصد صدور پروانه‌های ساختمانی در کشور مربوط به شهر تهران است و باید در کمیسیون ماده پنج نسبت به شهر تهران تجدید‌نظر اعمال شود. وی ادامه داد: 28 درصد كل حجم ساخت‌وساز كشور مربوط به تهران است و جالب است بدانيد كه جمعيت تهران كمتر از 10 درصد جمعيت كشور است و اين عدم تعادل را نشان مي‌دهد؛ بنابراين ما مجبوريم تجدیدنظر كنيم چرا كه اين روش قابل ادامه نيست و هم بايد در كميسيون ماده پنج و هم شيوه اداره تمام شهر‌ها به‌ویژه تهران بايد تجدیدنظر كنيم.