هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دولت به تعاونی‌ها اعتماد کند

گروه گزارش: تعاونی های مسکن از جمله سازمان هایی هستند که هدف اولیه آنها از انجام فعالیت های تجاری، ارائه خدمات به اعضا است.آنها با در اختیار گرفتن سرمایه‌های اعضا ، از آن در بهترین حالت ممکن بهره‌برداری کرده و سود عایده را نیز میان اعضا تقسیم می‌کنند. شرکت های تعاونی مسکن که به‌منظور تهیه منازل مسکونی برای اعضا راه‌اندازی می‌شوند معمولاً زمینی را خریداری کرده، با ساخت آپارتمان و منازل مسکونی، از آن بهره‌برداری می‌کنند و سهم اعضا را به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌کنند. البته اجرای طرح مسکن مهر به نوعی موجب شد تا تعاونی های مسکن به حاشیه رانده شوند و اکنون که طرح مسکن مهر متوقف و
طرح‌های دیگری نظیر مسکن اجتماعی مطرح شده است، مدیران و مسئولان اتحادیه‌ها و تعاونی های مسکن در تلاشند تا دوباره این مجموعه‌ها را فعال کنند. از جمله این افراد می‌توان از اسماعیل خاکفرجی نام برد که در حال حاضر مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های مسکن کارکنان دولت و یکی از فعالان بخش تعاون کشور است. متن گفتگوی ما با خاک فرجی را می‌خوانید:

پیام ساختمان: این روزها دولت در حال تعریف برنامه‌ای به اسم مسکن اجتماعی است. به نظر شما تعاونی‌ها چطور می‌توانند با این طرح همکاری کنند؟

طرح مسکن اجتماعی دور از دیدگاه‌ ما نیست. خواهش ما از وزارت راه و شهرسازی این است که به تعاونی های مسکن بیشتر نزدیک شود و ما را بپذیرد چون می‌خواهیم کمک دولت و بازوی آن باشیم. البته هنوز طرح مسکن اجتماعی به خوبی تشریح نشده تا بدانیم چی هست ولی دوست داریم از ما به‌عنوان یک پتانسیل در کشور استفاده شود. الآن تعاونی های مسکن را از چرخه خارج کرده‌اند ولی اگر کمک کنند ما هم می‌توانیم به ساخت‌وساز کشور کمک کنیم. برای اجرای طرح مسکن اجتماعی، بهتر است بافت های فرسوده توسط دولت خریداری‌شده و در اختیار تعاونی های مسکن قرار بگیرد یا این که اجازه بدهند خود تعاونی‌ها زمین‌های بافت های فرسوده را خریداری کرده و در آنها کوچک‌سازی و بلندمرتبه‌سازی کنند.

پیام ساختمان: بعضاً انتقاداتی در خصوص کیفیت ساخت های تعاونی های مسکن هم مطرح می‌شود. شما چه نظری دارید؟

قوانین و نحوه ساخت‌وساز ما مشخص است و این‌طور نیست که می‌گویند تعاونی‌ها خودشان مسکن می سازند. ما هیچ تعاونی مسکن دولت، فرهنگیان و سایر تعاونی‌هایی که از گذشته فعالیت
می‌کرده‌اند نداریم که بدون ناظر فنی، مجری و گروه کارشناسان فنی مستقر در پروژه، ساخت‌وساز انجام دهد. از طرف دیگر یک تعاونی مسکن با هم اندیشی همه اعضا شکل می‌گیرد، با پول اندک خود اعضا کار انجام می‌شود و بخش نظارت تعاونی‌ها هم اعضای آن هستند. از اینها گذشته، اساسنامه‌ قوی، مدلل و جاافتاده‌ای با همکاری وزارت تعاون تهیه‌شده و در اختیار تعاونی های مسکن گذاشته شده است که از نحوه واگذاری و خرید زمین تا نحوه اخذ پروانه، ساخت‌وساز، مجری ذی‌صلاح، نحوه نظارت و ... در آن آمده است و اکنون به‌عنوان یک سند اجرایی در تعاونی‌ها مسکن مورد استفاده است.

پیام ساختمان: بعضاً تصور می‌شود که بین تعاونی های مسکن و انبوه‌سازان مسکن رقابت به‌منظور حذف دیگری وجود دارد. نظر شما چیست؟

به اعتقاد ما انبوه‌سازان و تعاونی های مسکن دو بال ساخت مسکن کشور هستند و نمی‌توان هیچ یک از اینها را حذف کرد. این جای افسوس دارد که عده‌ای منفعت‌طلب به دنبال جدایی انبوه‌سازان و تعاونی های مسکن هستند. البته بدون لحاظ کردن مسکن مهر، کارنامه تولید مسکن ما به‌مراتب بالاتر از انبوه‌سازان است! متأسفانه عملکرد ضعیف برخی از تعاونی های مسکن مهر کشور، موجب شده این نظر به وجود بیاید که کلاً تعاونی‌ها در ساخت‌وساز و تولید مسکن ضعیف هستند. درحالی‌که اگر به گذشته‌هایی که هنوز پدیده مسکن مهر وجود نداشت نگاه کنیم می‌بینیم تعاونی های مسکن برای کارکنان دولت، فرهنگیان، نیروهای مسلح، کارگران و ... چه خدماتی را ارائه داده و چه بخشی از مسکن کشور را، با قیمت مناسب و بدون ایجاد بار مالی برای دولت تولید کرده‌اند. ما در ایجاد این تصور اشتباه، از آقای مهندس صومعلو گلایه داریم.

پیام ساختمان: چرا آقای مهندس صومعلو؟

آقای مهندس صومعلو زمانی مدیرکل مسکن و شهرسازی استان قم بود و به تعاون اعتقاد داشت. خود ایشان یکی از عوامل واگذاری بخشی از زمین های موسوم به شهرک پردیسان به تعاونی های مسکن بود و شخصاً دید که در مدت کوتاهی بیابان های برهوت موسوم به پردیسان قم با اعتماد به بخش تعاون تبدیل شد به یک شهرک. آقای مهندس صومعلو، شما می‌دانید زمانی که مسکن مهری در کار نبود، زمین های پردیسان را به تعاونی‌های ارتش و نیروهای مسلح و ... واگذار کردید و آنها واحدها را ساختند و تحویل دادند.

پیام ساختمان: البته در ساخت مسکن مهر هم تعاونی‌ها حضور داشتند!

آن بخش از مسکن مهر هم که اجراشده توسط تعاونی های مسکن مهر بوده که سابقه و تجربه داشتند. منتقدان عملکرد تعاونی‌ها، یک تعاونی مسکن فرهنگیان، کارکنان دولت یا نیروهای مسلح را نشان بدهند که واحدهایی که در قالب مسکن مهر به آنها واگذارشده را نساخته و تحویل نداده باشند. ما ادعا داریم که تجربه، تخصص و مدیریت داریم، توانمندیم و می‌توانیم بدون سرمایه دولتی و ناخنک زدن به سرمایه ملی موجود در بانک‌ها، مسکن خودمان را خودمان تولید کنیم. ما می‌توانیم بخشی از نیاز و عقب مادگی پنج میلیونی مان به مسکن را تأمین و برطرف کنیم.

پیام ساختمان: پس با این حساب، از دولت چه می‌خواهید؟

درخواست ما از دولت، اعتماد به بخش تعاونی‌هاست چون از کارنامه ما مشخص است که می‌توان به بخش تعاون کشور اعتماد کرد. مشکل دیگر و اصلی ما زمین است. زمین های زیادی واگذارشده که در آنها ساخت‌وساز نمی‌شود بلکه مدام خریدوفروش می‌شوند و با دلالی زمین عده‌ای پولدار شده‌اند. ما اگر زمین نداشته باشیم فلجیم. دولت زمین‌هایی که در اختیارش است را به قیمت کارشناسی به ما بفروشد کارهای آماده‌سازی و اجرای تأسیسات زیربنایی و امکانات شهری آن را ما خودمان انجام می‌دهیم.

پیام ساختمان: با توجه به اینکه اتاق تعاون به نوعی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، شما حل مشکلاتتان را از طریق آن وزارت پیگیری نکرده‌اید؟

ما به‌محض روی کار آمدن آقای دکتر ربیعی، طی نامه‌ای که به آقای دکتر حسنیان، معاونت محترم ایشان دادیم رسماً پیشنهاد خودمان را به‌عنوان یک راهکار و برنامه ارائه کردیم و اعلام نمودیم که ما اتحادیه‌ها و تعاونی های مسکن مثل سابق آمادگی فعالیت و همکاری داریم. تاکید ما این است که همان چرخه گذشته ادامه پیدا کند و حالا که تعاونی ها عملکرد شفاف و روشنی دارند بهتر است به چرخه ساخت‌وساز برگردند تا در رفع نیاز ما به مسکن موثر باشند.

پیام ساختمان: و حرف آخر؟

در ساخت مسکن، تخصص، تجربه و مدیریت مهم است و موضوع دیگر سرمایه‌ها و آورده‌های مردمی است و نباید ساخت‌وساز با پول دولت باشد. ما البته به انقلاب در ساخت مسکن اعتقادداریم ولی با شیوه‌ای نوین که حاصل همکاری انبوه‌سازان و تعاونی های مسکن باشد. فقط دولت باید حضور تعاونی‌ها را جدی بگیرد و به آنها برای ساخت‌وساز زمین واگذار کند. اگر دولت حمایت جدی کند انبوه‌سازان و تعاونی های مسکن می‌توانند در بافت های فرسوده، بلندمرتبه‌سازی و کوچک‌سازی کنند.