هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاردان‌ها مورد بی توجهی قرار گرفته اند

گروه ساخت و ساز:دوازدهمین مجمع عمومی سالیان سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با حضور هیئت‌رئیسه و اعضای این سازمان در حسینیه ارشاد برگزار شد و چالش‌هاي سازمان نظام كارداني مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان در ابتدای این مجمع مهدي مؤذن، رئیس سازمان نظام کاردانی به دلایل عدم استفاده از کاردان‌ها در ساخت و سازها اشاره کرد و گفت: 12 سال پیش سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران که در ابتدا با اسم کانون کاردان‌های فنی ساختمان فعالیت می‌کرد، شروع به فعالیت کرد و پیش‌ازاین در سال 1374 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود. وی افزود: در حد فاصل تصويب قانون نظام‌مهندسی تا زمانی که قانون سازمان نظام کاردانی به تصویب رسید، آئین‌نامه‌هایی یک جانبه تدوین و عواقب ناشي از آن به دوره‌هاي بعد هم منتقل شد؛ از جمله اینکه ساختمان تنها توسط مهندسان ساخته ‌شود و چنانچه مهندس نباشد، کاردان فنی می‌تواند فعالیت کند.رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان خاطرنشان کرد: در طول 12سالي كه سازمان تأسیس شده است، حمایت لازم را از طرف مسئولان نداشتیم و کاردان‌ها کاملاً مورد بی‌توجهی قرار گرفتند. این در حالی است که با تشکیل این دو سازمان شاهد ساخت و سازهای زیادی در حد فاصل سال 74 تا 80 بودیم.

وی با اشاره به اینکه؛ بیش از 80 درصد کشور ما در معرض وقوع زلزله قرار دارد و بخش زیادی از ساختمان‌های کشور در محدوده بافت فرسوده واقع شده‌اند، تصریح کرد: پس از وقوع زلزله بم تمام کشور برای بازسازی بم بسیج شد و خوشبختانه تا حدود زیادی خرابی‌های ناشی از زلزله جبران گردید اما سؤال من این است که اگر حادثه‌ای مانند بم در تهران رخ بدهد، آیا می‌توان آن را نوسازی کرد؟ مسلماً خير چرا كه وسعت تهران با بم قابل‌مقایسه نيست.

مؤذن با بیان اینکه کاردان‌های فنی حلقه مفقوده صنعت ساختمان کشور هستند،‌گفت: ساختمان‌ بالاترین سرمایه هر خانواده‌ است اما متأسفانه این سرمایه بزرگ باکیفیت پایینی ساخته می‌شود چرا که نقش بخش عظیمی از نیروی متخصص جامعه در آن دیده نشده است.

وی ادامه داد: عدم توجه به کاردان‌های فنی در چهار سال گذشته به بالاترین حد رسیده است، هرچند ما منکر ارتقای علمی کاردان‌های فنی ساختمان نیستیم اما به خاطر بی‌توجهی به کاردان‌ها و پایمانی شدن حق کاردان‌ها، اعضای نظام کاردانی در بسیاری از استان‌ها به سمت مهندس شدن و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان می‌روند به گونه‌اي كه40 درصد کاردان‌ها در صدد این هستند که مهندس شوند. درحالی‌که باید طبق قانون به ازای هر مهندس، چهار کاردان در کشور وجود داشته باشد اما این روند در حال برعکس شدن است و با این وضعیت قطعاً بحرانی در آینده خواهیم داشت چرا که ساختمان فقط با مهندسان ساخته نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام کاردانی با بیان اینکه اخلاق حرفه‌ای تنها مختص مهندسان و کاردان‌ها نیست، گفت: مسئولان عالی‌رتبه مسئولیت بیشتری در قبال ساخت و سازها دارند و تصمیم یک مسئول بسیار تأثیرگذارتر از عملکرد یک مهندس یا کاردان در پروژه‌ای خاص است چرا که وقتی یک گود ریزش می‌کند، نظام‌مهندسی و شهرداری هیچ‌کدام زیر بار حادثه نمی‌روند.

وی با بیان اینکه شناسنامه فنی ساختمان با تعامل نظام‌مهندسی و شهرداری تهران صادر می‌شود، گفت: چرا جای کاردان فنی و معماران تجربی که در شناسنامه فنی ساختمان آمده است، باید خالی باشد؟! مگر کاردان فنی و معمار تجربی پروانه اشتغال ندارند؟! چه اتفاقی می‌افتد اگر کاردان فنی در کنار مهندسان در ساختمان کار کنند؟! برخی عنوان می‌کنند که پول نظارت کاردان فنی را چه کسی باید بدهد در پاسخ می‌گویم که ما قصد نداریم از پول مهندس به کاردان فنی بدهیم و آنها نگران اين موضوع نباشند.

وی در رابطه با تغيير قانون تغییر نظام‌مهندسی گفت: متأسفانه به دلیل سهم خواهی غیرمعمول نظام‌مهندسی، حتي وزارت راه و شهرسازي از تغييرات خبر نداشت و جالب اینکه یکی از بندهایی که تغییر کرده از حدود وظایف خودشان فراتر رفته‌اند و مستقیم به سازمان نظام کاردانی مربوط می‌شود. بايد سازمان نظام‌مهندسی خودش را جمع کند و به فکر مشکلات درونی خودش باشد، نه اینکه کنترل نظام کاردانی را در دست بگیرد.موذن با بیان اینکه تاکنون موفق به ملاقات وزیر راه و شهرسازی نشده‌ایم، گفت: سازمان نظام کاردانی زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی و بازوی اجرایی وزارتخانه است. ما آماده خدمت هستیم و امیدواریم که از کاردان‌ها استفاده کنند.

لازم به ذکر است در این مراسم نشریه پیام ساختمان در بین شرکت کنندگان در مجمع به صورت رایگان توزیع شد