هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   174   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

موافقان و مخالفان بودجه 93

نظر به اهمیت لایحه بودجه، همه‌ساله، این لایحه از نظر درآمدها و مصارف محل بحث‌های جدی بین کارشناسان و اقتصاددانان بوده و میزان تطابق آن با سیاست‌های کلان و برنامه به‌دقت از سوی نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی بررسی می‌شود. بر همین اساس شبکه اول سیما نیز یک قسمت از برنامه مناظره خود را به موضوع لایحه بودجه سال آینده اختصاص داد. میهمانان برنامه مناظره، فرهاد دژپسند معاون بودجه معاونت برنامه‌‌ریزی و نظارت راهبردی، فرشاد مؤمنی اقتصاددان، الیاس نادران و غلامرضا تاجگردون دو عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بودند.

جهت گیری های بودجه مثبت است

غلامرضا تاجگردون در برنامه مناظره بودجه لایحه 93 کل کشور اظهار داشت: لایحه بودجه 93 از شفافیت لازم برخوردار است و اهرم‌های پاسخگویی آن برای مجلس باز است.وی افزود: بر اساس متغیرهای کلان اقتصادی یعنی تورم، بیکاری، سرمایه‌گذاری، رشد اقتصادی و رشد نقدینگی، جهت‌گیری‌های بودجه مثبت و خوب است.

تاجگردون گفت: نرخ تورم شش ماهه از سوی بانک مرکزی 40 درصد اعلام شده است این در حالی است که میزان تورم برای سال آینده در بودجه 25 درصد پیش‌بینی‌شده در شرایط عادی تورم 25 درصد وحشتناک است اما در مقایسه با تورم 40 درصدی مطلوب به نظر می‌رسد.

وی افزود: در خصوص شاخص اشتغال با توجه به آنکه همواره نیروی کار به بازار وارد می‌شود نمی‌توان از کاهش شاخص بیکاری صحبت کرد و لذا در این بودجه روند ثابت در نظر گرفته شده است.

نایب‌رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه گفت: رشد نقدینگی در سال 92 حدود 30.8 درصد بوده است درحالی‌که در لایحه بودجه 18 تا 20 درصد دیده شده است.وی افزود: تراز عملیاتی بودجه روند فرسایشی دارد و با توجه به اینکه بودجه 92 وضع را خراب کرد اما در بودجه 93 سعی شده است تا این روند کنترل شود و کسری بودجه در حداقل ممکن باشد اما به طور کلی فاصله زیادی با چشم‌انداز داریم.

برآورد مطمئنی از درآمدها داریم

فرهاد دژپسند در برنامه مناظره با بیان اینکه دولت در ارائه بودجه در واقع برنامه خود را برای سال آینده تدوین می‌کند، گفت: آنچه مردم انتظار آن را دارند این است که ببینند این بودجه چه تأثیری بر زندگی آنها دارد.وی افزود: بودجه بخش اعتبارات هزینه‌ای، اعتبارات سرمایه‌ای به گونه‌ای تدوین شده است تا اعتبارات هزینه‌ای برای عرضه بهتر خدمات اجتماعی اختصاص یابد.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور ادامه داد: به‌عنوان مثال حرکت به سمت توسعه بیمه‌های تأمین اجتماعی، بهبود سطح بهداشت و درمان و افزایش خدمات آموزشی از جمله وظایف حاکمیتی دولت نیست اما در بودجه برای بهبود آن اعتبارات قابل‌توجهی در نظر گرفته شده است.وی تصریح کرد: در زمینه‌هایی که عرضه کالا و خدمت صورت می‌گیرد منابع مناسبی در نظر گرفته‌شده تا بخش خصوصی بتواند عرضه کالا را افزایش دهد.

دژپسند با بیان اینکه در صورت فراهم بودن بسترها بخش‌ خصوصی می‌تواند به خوبی فعالیت کند، افزود: تسهیل منابع و بهبود محیط کسب‌وکار و همچنین مابه‌التفاوت سود تسهیلات در لایحه دیده شده است.

وی در خصوص اعتبارات هزینه‌ای گفت: اتمام طرح‌هایی که می‌تواند بسترسازی مناسبی برای بخش خصوصی باشند و همچنین عرضه کالا و خدمات را افزایش می‌دهند در اولویت قرارگرفته و سعی شده تا طرح‌‌هایی که در سال آینده به اتمام می‌رسند، در اولویت پرداخت قرار گیرند تا عرضه کالا و خدمات در سال اول افزایش یابد.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور افزود: به‌عنوان مثال هدف‌گذاری بهره‌برداری از 4 هزار و 600 تخت بیمارستانی در سال آینده شده که به موازات آن برای تأمین تجهیزات آن هم منابعی در نظر گرفته‌شده تا امکان بهره‌برداری از آنها وجود داشته باشد. وی تأکید کرد: سعی کرده‌ام برآورد مطمئنی از درآمدهای بودجه داشته باشیم.

اتکا بودجه به درآمدهای نفتی

فرشاد مؤمنی در مناظره بررسی لایحه بودجه سال 93 کل کشور با بیان اینکه در توجه به مسائل بودجه و روند غیرمتعارف آن، مضمون ضد توسعه‌ای وجود دارد، گفت: به طرز غیرمتعارفی این سند در گروگان سیاست‌های ضد توسعه‌ای دولت گذشته است. مؤمنی یکی دیگر از نقدهای موجود در این سند را، تهدیدی برای امنیت ملی عنوان کرد و گفت: در این مجموعه سند مرزبندی‌های مشخصی با توجه به شرایطی که موجب حال فعلی کشور شده، ندارد.

این اقتصاددان با تأکید بر اینکه نشان دادن تصویری بزرگ و غیرعادی از سیاست‌های خارجی یکی از نقص‌های بزرگ در این دولت است گفت: مسائل سیاست خارجی با توجه به طرز انعکاس آن در جامعه یکی از پاشنه آشیل‌های این دولت به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: این دولت همانند دولت گذشته اتکا به درآمدهای نفتی را در دستور کار خود قرار داده که یکی از مهم‌ترین ضعف‌های این سند به شمار می‌رود و همچنان بسیاری از مسائل کلیدی و سرنوشت‌ساز در این سند مغفول و مبهم مانده است.

مؤمنی خاطرنشان کرد: تصورم این است که این سند به هیچ یک از ساختارهای بودجه‌ریزی توجه نکرده و همچنان شاهد کسری بودجه فزاینده خواهیم بود.

بودجه انبساطی است

الیاس نادران در برنامه مناظره به‌عنوان منتقد لایحه بودجه 93 اظهار داشت: خلاصه‌تر شدن احکام نسبت به قوانین بودجه قبلی و کم شدن تبصره‌ها جزو محاسن لایحه بودجه 93 است. وی با بیان اینکه لایحه بودجه 93 ایرادات ساختاری دارد، افزود: متأسفانه از گذشته بودجه متأثر از وضعیت اقتصاد ملی دولت‌ها، مشکلاتی داشته است.

نادران اضافه کرد: به دلیل عمر کوتاه دولت‌ها امکان اصلاح ساختاری وجود ندارد و متکی بودن به نفت و رانتی‌ بودن اقتصاد از مشکلات پیش‌رو دراین‌باره است که دولت‌های قبلی نیز نتوانستند خود را از رانـت‌های نفتی خلاص کنند.

وی با اشاره به غیر شفاف بودن همه لوایح بودجه در همه دولت‌ها اضافه کرد: از زمان بودجه‌نویسی این عارضه وجود داشته است و بودجه عملیاتی نیست.

وی با تأکید بر اینکه رعایت احتیاط در بودجه‌نویسی ضروری است، گفت: بودجه امسال نیز انبساطی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: طبق پیش‌بینی دولت نرخ تورم به 25 درصد می‌رسد اما بودجه در پیش‌بینی کارشناسان در خوشبینانه ترین شرایط 40 درصد و نسبت به عملکرد بین 60 تا 70 درصد انبساطی است.وی اضافه کرد: بودجه حتماً آثار تورمی به جا می‌گذارد،ضمن اینکه برداشت از نسل‌های آتی در قالب اوراق مشارکت جزو کسری بودجه تلقی می‌شود. نادران تأکید کرد: نمی‌توان به‌راحتی ادعا کرد که بودجه کسری ندارد.