زنگ خطر در بازار مسکن

شمار نشریه : 173

گروه بازار ساختمان : در شرایطی که انتظار می رفت بعد از توافقات ایران با کشورهای 1+5 بازار مسکن نیز مانند سایر بازارها تا حدودی از رکود خارج شود اما بررسی های میدانی نشان می دهد؛هم‌اکنون تعداد فایل‌های خریدو فروش واحدمسکونی در بنگاه‌ها به کمتر از یک‌سوم میزان طبیعی خود، کاهش پیدا کرده که این موضوع می‌تواند زنگ خطر جدی برای بازار مسکن باشد.

بسیاری از مشاوران املاک بازار کنونی را بازاری خطرناک برای حرفه خویش دانسته و معتقدند: اگر دولت برای تولید و عرضه مسکن فکر اساسی نکند ،بازار مسکن عملا با مشکل مواجه خواهد شد و علاوه برآن تعداد بیکاران نیز افزایش خواهد یافت. برخی مشاوران می گویند: در بعضی از ماه های سال جاری بیش از 2 مورد انعقاد قرارداد نداشته اند که این تعداد قرارداد کفاف هزینه ها را نمی‌دهد .به منظور آگاهی بیشتر از وضعیت حاکم بر بازار مسکن ،خبرنگار پیام ساختمان به دفاتر مشاور املاک در سطح شهر سری زده و با چند تن از آنها گفتگو کرده که در ادامه می خوانید:

همه چیز بستگی به تدابیر دولت دارد

شاپور رستمی ، مشاور املاک در مورد وضعیت بازار مسکن به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در این برهه زمانی همه چیز بستگی به تدابیر دولت دارد زیرا چندین سال که دولت در امر مسکن چه بخواهد و چه نخواهد ورود پیدا کرده است. وی افزود: افراد زیادی برای خرید ملک به ما مراجعه می کنند اما متاسفانه خریدی در کار نیست زیرا آنها منتظرند مسکن به پایین ترین سطح قیمت خود برسد.

این مشاور املاک افزود: هرچند بعد از توافقات ژنو کاهش قیمت خوبی در بازار مسکن داشتیم اما هنوز خریداران به این کاهش ها جواب مثبت نداده اند. بسیاری از مسئولین می گویند بعد از چند دوره رونق در مسکن 2 سال وضعیت رکود خواهیم داشت اما اگر این رکود در سال آینده هم ادامه داشته باشد ، آسیب فراوانی برای مشاوران املاک به همراه خواهد داشت . وی ابراز امیدواری کرد: با امیدهایی که در سال 92 ایجاد شده است مطمئنا آینده پر رونق در انتظار کشور بوده و به تبع آن بازار مسکن در سه ماهه زمستان با رونق همراه خواهد بود .

سياست‌هاي راکد شهرداري

علی حیدری ، کارشناس مسکن و مشاور املاک در مورد کاهش قیمت مسکن و بازگشت دوران رونق به خبرنگار پیام ساختمان گفت: متاسفانه در ماه های اخیر سياست‌هاي شهرداري در حوزه ساخت‌وساز و صدور پروانه ساخت حالت ايستايي داشت و عملا میزان ساخت و ساز پایین آمده است و از آنجا که عرضه نیز کاهش پیدا کرده است سازندگان مجبور شدند قیمت‌ها را مقداری متعادل تر کنند. اگرچه این تعادل باز هم به نفع اقشار متوسط به بالاست اما این روند کاهش بسیار خوب است .وی افزود: دولت باید مسکن را به بخش خصوصی بدهد و خود را کاملا از بازی‌های مسکن به دور کند زیرا مسکن نه تنها تبدیل به دغدغه مردم شده بلکه تمام زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است . بسیاری از جوانان ما از ترس اجاره مسکن از ازدواج فراری هستند چرا که با یک درآمد 700 تا800 هزار تومانی نمی شود هم اجاره داد و هم هزینه خانوار را پرداخت کرد .

این کارشناس مسکن بهترین کار برای حل این مشکلات را افزایش ساخت و ساز و کاهش هزینه های اخذ پروانه و تراکم از شهرداری دانست و افزود: بساز و بفروشی که سال قبل برای اخذ مجوز از شهرداری 100 میلیون پرداخت کرده حال باید دو برابر آن را پرداخت کند و این افزایش تعرفه ها را به قیمت مسکن اضافه خواهد کرد.

برنامه های دکتر آخوندی بسیار مبهم است

محسن بانی ، مشاور املاک در مورد این سوال که آیا با اعلام برنامه‌هاي اقتصادي دولت يازدهم رونق در قراردادها ایجاد شده است، گفت: متاسفانه برنامه های دکتر آخوندی بسیار مبهم و غیر روشن است و وزیر و مشاورانش نتوانستند وضعیت خوبی در امر مسکن برای مردم و مشاوران املاک ایجاد کنند. حتی برخی از مشاوران وزیر با بیان مطالبی بازار را وارد معرکه‌ای می‌کنند که از مبحث اصلی خارج می‌شود.

وی افزود: هفته پیش یکی از مشاوران آخوندی از ارائه وام 150 میلیونی برای خرید سخن گفته است، درحالی که خود ایشان هم می دانند با این ذخایر بانکی این کار عملی نیست. مردم از مسئولان انتظار دارند تدابیر اساسی در این مورد بیاندیشند زیرا این مردم هستند که به خاطر مشکلات اقتصادی و اجاره‌های سنگین، روابط خانوادگی آشفته ای پیدا می کنند نه مسئولین .

این مشاور املاک با اشاره به اینکه؛ در حال حاضر اگر یک زوج از صبح تا شب کار کنند و فقط خانه اجاره‌ای را به صورت یک خوابگاه فرض نمایند باز هم در پرداخت اجاره های سنگین عاجزند، ادامه داد: مردم نیازمند تدابیر قابل اجرا هستند نه گفته هایی که مسئولان برای تیتر اصلی روزنامه ها بیان می کنند. من به عنوان یکی از مردم این کشور که در موقعیت شغلی خوبی هم قرار ندارم و هر آن استرس این موضوع را دارم که دخل و خرجم باهم نخواند، می گویم مردم نیاز به تیتر های جذاب مسکنی ندارند، مردم به مسکن نیاز دارند تا با آرامش در آن احساس کنند که مسئولین واقعا به فکر مردم هستند.

اصل پرداخت وام خريد مسكن صحیح است

محمد عظیمی، مشاور املاک در مورد این سوال که آیا با پرداخت وام خريد مسكن، رونق به بازار برمی گردد، گفت: افزایش وام در سال 86، تاحدودي بازار مسکن را آشفته کرد و باعث افزایش قیمت ها شد.البته اصل موضوع پرداخت وام خريد مسكن نیست بلكه شيوه‌اي كه بانك‌ها بي‌محابا و بدون نظارت و بدون محدوديت به هر متقاضي، تسهيلات خريد پرداخت کنند دارای مشکل است و برخی ازسود جویان از این تسهیلات به ذخایر مالی فراوانی خواهند رسید .

وی افزود: اگر این افزایش وام باعث رونق بازار شود، می تواند افزایش قیمت مسکن را نیز به دنبال داشته باشد پس این وام‌ها نباید در دست مردم و در بنگاه ها خرید وفروش شود بلکه باید به عده ای ازسازندگان پرداخت شود تا آنها بتوانند وضعیت موجود را بهتر کنند . وام مسکن همانند داروهای گیاهی است که بیشتر مردم معتقدند؛ ضرری برای جسم شان ندارد اما مصرف بدون ضابطه آن می‌تواند بسیار مضر هم باشد.این مشاوراملاک با بیان اینکه؛ اين تسهيلات بايد به گونه‌اي پرداخت شود كه ماجراي سال 86 تكرار نشود، ادامه داد: ما صددرصد موافق پرداخت وام خريد مسكن - حتي وام‌هاي كلان و تامين‌كننده 90 درصد قيمت مسكن- هستیم اما مدل پرداخت بايد مطابق با ضوابط بوده و فضاي كاملا نظارتي در آن حاكم باشد. ما واقعا دنبال راهی هستیم که از این وضعیت نگران کننده خارج شویم . عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: بعد از توافقات ایران با کشورهای1+5 بازار مسکن تلنگری خورده است .

سال 93 بازاری سرشار از تقاضا

مهدی احمدی ، مشاور املاک در مورد وضعیت حاکم بر بازار مسکن در سال 92 به خبرنگار ما گفت: بسیاری از هم صنفی های من که از پشتوانه خوبی برخوردار نبودند، عرصه را رها کردند زیرا عقد یک یا دو مورد قرارداد دربازاری با این همه متقاضی علاوه بر اینکه بسیار نامناسب است، کفاف هزینه‌ها را نمی نماید. وی افزود: مردم دوست دارند مسکن تهیه کنند اما قیمت‌ها نامتعارف است . ضمن اینکه باید از رکود به وجود آمده بسیار خشنود باشیم زیرا قیمت‌ها کاهش خوبی داشته است. مثلا موردی داشتم که فروشنده برای فروش سریع‌تر ملک خود را با 10 تا 20 میلیون کمتر برای فروش گذاشته و این یعنی جرقه‌های امید برای بازگشت بازار مطلوب مسکن . این مشاور املاک پیش بینی کرد: مطمئنا در سال 93 بازاری سرشار از تقاضا با قیمت‌های مناسب خواهیم داشت .