هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ریزش سقف نکُشد، گلدان می‌کُشد

گروه ساخت‌وساز: اغراق نیست اگر بگوییم شهرداری به‌اندازه تمام وزارتخانه‌ها مسئولیت دارد و پرکارترین نهاد کشور است؛ از سویی دیگر، مسئولیت‌هایی که بر اساس قانون به شهرداری واگذارشده از تنوع بسیار زیادی برخوردار است و تقریباً می‌توان گفت تمام آنچه در شهر اتفاق می‌افتد به نوعی با شهرداری‌ها ارتباط دارد. پیام ساختمان در ادامه تهیه سلسله گزارش‌هایی از مراجعات مردم به شهرداری‌ها، به سراغ یکی دیگر از شهرداری‌های مناطق بیست و دوگانه رفته تا گوشه‌ای از انبوه وظایف شهرداری‌ها را به اطلاع مخاطبان برساند.

پادگان‌ها را انتقال دهيد

نخستین مراجعه‌کننده‌ای که با خبرنگار ما به گفتگو پرداخت، با ابراز نارضایتی از وجود پادگان‌های نظامی در سطح شهر تهران گفت: خانه ما در نزدیکی یکی از پادگان‌های تهران است. باوجود اینکه طرح انتقال پادگان‌ها به بیرون از شهر وجود دارد اما متأسفانه هنوز تصويب و اجرايي نشده است و ظاهراً موانع زیادی در اجرای این قانون وجود دارد. با پیگیري‌هایی که داشتیم عنوان کردند که پادگان‌هایی برای انتقال اولویت‌دارند که باعث بروز مشکلاتی در سیستم مدیریت شهرها بشوند. از آنجایی که وجود این پادگان و محیط نظامی آن مشکلاتی را برای مردم خیابان ما به وجود آورده است، اهالی خیابان در یک اقدام خودجوش نامه‌ای برای انتقال این پادگان به بیرون از شهر امضاء کردند و بنده هم نامه را اینجا آورده‌ام تا ببینم پادگان‌ها هم مشمول ماده 55 قانون شهرداری‌ها که در مورد رفع مزاحمت مردم است، می‌شود یا خیر؟!

وی به مشکلات دیگری که در خیابان آنها وجود دارد هم اشاره کرد و گفت: مشکل دیگر ما آنجاست که در صورت بارش یک باران نه چندان شدید، بلافاصله جوي آب پر شده و مانع عبور و مرور ساکنان می‌شود. آن‌طور که بنده اطلاع دارم به دلیل اینکه جوی آب مربوط به سال‌های دورتر بوده و در آن زمان بازار فروش ميوه در امتداد جوی آب قرار نداشت ، مسئولان شهرداری الزامی برای عریض کردن آن احساس نکرده‌اند، اما در حال حاضر این مشکل به دلیل ریختن زباله‌ها از مغازه‌های میوه‌فروشی به وجود آمده و لازم است شهرداری جوی آب را عریض‌تر کند.

خالي كردن نخاله در اتوبان و ضبط گواهی‌نامه

مصاحبه‌شونده دیگر راننده‌ای بود که می‌گفت به دلیل تخلیه نخاله‌های ساختمانی در محل غیر از مکان‌های مشخص‌شده ، گواهینامه‌اش ضبط شده است. «براساس تبصره چهار بند 2 ماده 55 قانون شهرداری، شهرداری‌ها باید محلی برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی مدنظر قرار دهند. از آنجایی که شهرداری این کار را انجام داده بود و بنده برخلاف قانون در حاشیه اتوبان‌ها این کار را انجام دادم طبق ماده 276 قانون شهرداری‌ها، گواهینامه ام ضبط شد و به مدت یک سال حق رانندگی ندارم»

وی اضافه کرد: برای پیگیری کار و حل مشکل، از شهرداري درخواست جریمه به جاي ضبط گواهي‌نامه کردم اما گفتند که این كار در اختیار شهرداری نیست و باید از راهنمایی و رانندگی پیگیری کنید.

ديه‌اش را مي‌دهم

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار ما گفت: یکی از همسایگان ما در بالکن خانه‌اش انواع و اقسام گلدان‌های سنگین را گذاشته و همین موضوع برای بنده و سایر ساکنان باعث ایجاد استرس شده است. این موضوع زمانی مهم‌تر می‌شود که بدانید به دلیل کمبود جای پارک خودروها، مجبوریم خودروهایمان را در کوچه و زير بالكن همسايه پارک کنیم.

وی ادامه داد: حتی یک بار در شب یکی از گلدان‌ها سقوط کرد ولی خوشبختانه مشکلی به وجود نیاورد. در همان زمان که حادثه را به مالک ساختمان تذکر دادیم، عنوان کرد که هیچ اتفاقی نمی‌افتد و اگر اتفاقی رخ داد، تمام خسارت‌ها را می‌پذیرم. نمی‌دانم شاید منتظر است یکی از گلدان‌ها روی سر بنده بیفتد و بعد از آنکه مُردم و خانواده‌ام بی‌سرپرست شد، گاوصندوقش را باز کند و دیه‌ام را بپردازد. به‌هرحال امیدوارم شهرداری به این موضوع حیاتی رسیدگی کند چرا که اگر زلزله‌ای اتفاق بیفتد هر گلدان برای مرگ یک نفر کافی است و اگر سقف‌های فرسوده ما را نکُشند، گلدان‌ها می‌کُشند.

دو سال براي جواز ساخت

مراجعه‌کننده دیگری به خبرنگار ما گفت: برای گرفتن پروانه ساخت‌وساز به شهرداری آمده‌ام. از آنجایی که ملک مورد نظر وراثتی است و پدر اینجانب در قید حیات نیست، به مشکل خورده‌ام و حدود دو سال است به دنبال جواز ساخت‌وساز هستم.

وی ادامه داد: هر بار که به شهرداری و دفاتر ثبت مراجعه می‌کنم، فکر می‌کنم که کار در مرحله نهایی شدن است اما بازهم صدور پروانه به زمان دیگری موکول می‌شود و البته بخشی از این تأخیر به عدم هماهنگی شهرداری و دفاتر ثبت‌اسناد و املاک برمی‌گردد.

تعويض نام كوچه

مراجعه‌کننده دیگری به خبرنگار ما گفت: برای تعویض نام‌ کوچه‌مان به شهرداری آمده‌ام. خانه پدری یکی از شهدای جنگ تحمیلی در کوچه ما واقع شده است و از آنجایی که آن شهید بزرگوار مایه افتخار تمام ساکنان است، از شهرداری در خواست کرده‌ایم که نام کوچه را به اسم شهید مزین کند. در ابتدای کار مخالفت‌هایی با این کار صورت گرفت اما با پیگیري‌هایی که داشتیم ظاهراً مراحل نهایی انجام کار در حال طی شدن است.

درخواست پاركينگ مكانيزه

مراجعه‌کننده دیگری با اشاره به مشکلات ترافیکی تهران گفت: کوچه ما از کوچه‌های بسیار قدیمی تهران است. زمان قدیم به دلیل اینکه تأمین پارکينگ در ساخت و سازها به‌صورت اجبار در نیامده بود، بیشتر همسایه‌ها فاقد پارکینگ بودند و در حال حاضر مشکلات عدیده‌ای با افزايش خودرو‌ها پیش آمده است.

وی ادامه داد: شرایط واحدهای مسکونی ما به گونه‌ای است که برای تأمین پارکنیگ ناگزیر از تخریب کامل خانه‌ها هستم و از آنجایی که بودجه انجام این کار را نداریم، به فکر احداث پاركينگ مکانیزه در نزدیکی محله‌مان هستیم. آن‌طور که بنده اطلاع دارم ظاهراً سرمایه‌دارانی با شهرداری برای احداث پارکينگ‌های مکانیزه همکاری می‌کنند و درآمد حاصل از آن را دریافت می‌کنند بنابراین تصمیم گرفتیم با همکاری شهرداری منطقه و سرمایه‌داران، درخواستمان را برای احداث پارکينگ به شهرداری بدهیم؛ البته اهالی محله حاضر به پرداخت مبالغی برای ساخت و راه‌اندازی پارکینگ هستند. به‌هرحال امیدواریم که این موضوع مورد توجه شهرداری و سرمایه‌گذاران قرار بگیرد.

بدل‌كاري شهرداري

آخرین کسی که با پیام ساختمان به گفتگو پرداخت، پیرمردی بود که می‌گفت شهرداری رأی به تخریب طبقه زیرزمین ساختمانش داده است. «در ابتدای کار ساخت‌وساز به دلیل الزام تأمین پارکینگ، درخواست شهرداری را اجابت نمودم و پس از گرفتن پایان کار، تصمیم گرفتم از پارکينگ ساختمان یک واحد مسکونی بسازم با این امید که نهایتاً در صورت گیر دادن شهرداری، جریمه آن را پرداخت می‌کنم.»

وی ادامه داد: متأسفانه با اطلاع شهرداری از این ماجرا توسط مستأجر ناراضي اینجانب، اعلام کردند که واحد مسکونی ساخته‌شده باید تخریب شود و مشکل با جریمه ختم به خیر نمی‌شود.