هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بخاري و دودكش‌

گروه تأسیسات: دودكش جزو جدايي‌ناپذير بخاري محسوب مي‌شود كه وظيفه انتقال دود و گاز حاصل از احتراق به بيرون از خانه را بر عهده دارد. براي اينكه دودكش به نحو احسن كار خود را انجام دهد بايد يك سري از موارد ايمني رعايت شود. بدون شك انتخاب لوله استاندارد و سالم در كنار نصب مناسب در بهبود كارآيي بخاري موثر است. در ادامه سلسله مطالب توصيه‌هاي ايمني استفاده از لوازم گازسوز در اين شماره به چگونگي نصب بخاري و تجهيزات وابسته(دودكش و شيلنگ گاز)مي‌پردازيم.

سنجش فاصله‌

*حتی‌المقدور باید از نصب دودکش به صورت افقی اجتناب كرد و در صورت ضرورت به ازای هر متر لوله افقی سه مترلوله عمودی در نظر گرفته شود

*شیب لوله‌های افقي دودکش باید به سمت بالا و مثبت بوده و از نصب لوله دودکش با شیب منفی اکیداً اجتناب شود

*لوله رابط دودکش باید تا حد امکان کوتاه و مستقیم باشد و از ایجاد زانوهای کوتاه و خم‌های تند پرهیز شود زيرا ممکن است در جریان خروج دود اختلال ايجاد كند

*استفاده از دو یا چند دستگاه وسیله با سوخت مایع یا گاز، از یک دودکش با رعایت الزامات تعیین‌شده در مبحث 17 مقررات ملی ساختمان مجاز می‌باشد، لیکن این کار صرفاً باید توسط افراد متخصص در زمان ساخت و سازها طراحی و اجراشده و نباید توسط افراد عادی صورت گیرد. دريافت تأییدیه از سازمان نظام مهندسي و يا آتش‌نشانی در اين مورد ضروري و اجباري می‌باشد

فاصله دودکش تا دهانه بخاری با رعایت تهویه مناسب برای وسیله گازسوز و عدم امکان سرایت حرارت به مواد قابل اشتعال جانبی و بروز حریق بر اساس جدول یک امكان‌پذير است:

*استفاده از هرگونه بخاری با سوخت فسیلی اعم از دودکش دار و بدون نیاز به دودکش در حمام‌ غیرمجاز است.

*استفاده از بخاری‌های بدون نیاز به دودکش در اتاق‌خواب، مجاز نیست.

*توصیه می‌شود از نصب بخاری‌های زميني دودکش دار در اتاق‌هاي خواب‌ با مساحت کمتر از 12 مترمربع اجتناب گردد و در صورت نصب تهویه هوای مورد نیاز بخاری از زیر در اتاق تأمین شود.

*استفاده از بخاری‌های دیواری دودکش دار و شومینه در اتاق‌هاي خواب‌ غیرمجاز است

* توصیه می‌شود برای بالا بردن ضریب ایمنی در کلیه مکان‌هایی‌ که وسايل گازسوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سنسورهای حساس به گاز co استفاده شود

قراردادن سر دودکش‌ها در داخل ظرف آب ممنوع است. در این حالت به هیچ عنوان محصولات حاصل از احتراق نه جذب آب شده و نه در آن حل می‌شود، بلکه با این عمل محصولات احتراق شامل CO وCO2 یا از طریق بخاری یا از طریق دودکش در محیط پخش می‌شود.

استاندارد شيلنگ‌ها

*برای اتصال اجاق‌گاز و سایر دستگاه‌هایی که استفاده از شیلنگ برای آنها مجاز شناخته‌شده به سیستم لوله‌کشی باید از شيلنگ‌های لاستیکی تقویت‌شده که مخصوص گاز و داراي استاندارد است، استفاده شود.

*طول شيلنگ گاز نباید حداکثر از 120 سانتی‌متر بیشتر باشد.(استفاده از شیلنگ‌های طویل برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از این کار اجتناب نمود.)

* برای محکم کردن شيلنگ‌های گاز باید از بست‌های فلزی مناسب استفاده شود.

* شيلنگ‌های لاستیکی را باید هر چند وقت یک‌بار مورد بازرسی قرارداد و در صورت مشاهده عيب و نقص و فرسودگي آنها را سريعاً تعويض كرد.

توصیه می‌شود در فصل سرما دریچه کولر بسته شود، زیرا کانال کولر به علت داشتن ارتفاع و قطر بیشتر نسبت به دودکش ساختمان، در مواقعی که منافذ ورود هوا به داخل فضاي بنا مسدود بوده باشد باعث جریان معکوس ورود هوا از دودکش و خروج حرارت از کانال کولر مي‌شود.