هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بنا بر ضوابـط است نه قلـدري

سيد سجاد موسوي: همايش «ارتقاي كيفيت ساخت و ساز و گود‌برداري پرخطر» توسط سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در سالن همايش‌هاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي برگزار شد و چالش‌هايي از جمله فقدان مجري ذی‌صلاح، عدم بررسي مكانيك خاك از سوي سخنرانان مورد بررسي قرار گرفت؛ ضمن اينكه گزارشي از روند كاهش حوادث گود‌برداري به دليل اقدامات پيشگيرانه نظام‌مهندسی براي حضار قرائت شد.

افزايش 60درصدي حضور مهندسان ناظر

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان در ابتداي اين همايش رضا حیدریون، معاون فني سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران و دبیر همایش گفت: یکی از مشکلات اساسی در ساختمان‌سازي، گودبرداری غیراصولی است که منجر به بروز خطرات و تلفات قابل‌توجهی در سطح شهر تهران شده است. وی افزود: بعد از مصوبه حضور مهندسین ناظر در ساختمان‌های در دست‌ساخت آمار وقوع چنین حوادثی به حداقل رسیده است.

وي ادامه داد: بيشترين درصد توقف گود‌برداري در منطقه دو تهران و كم‌ترين دستور توقف مربوط به مناطق 18 و 19 بوده است و در جريان بررسي گود‌برداري‌ها حدود 40 نفر از مهندسان ناظر را به شوراي انتظامي نظام‌مهندسی معرفي كرده‌ايم. خوشبختانه با پيگيري‌هاي نظام‌مهندسی 60 درصد حضور مهندسان ناظر در ساختمان بيشتر شده است.

معاون فني سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: 73 درصد از پروژه‌هايي كه توسط تيم‌هاي ما مورد بازرسي قرارگرفته‌اند، فاقد مجريان باصلاحیت بودند و اميدواریم با تعاملاتي كه با مديريت شهري برقرار كرده‌ايم، بتوانيم به اوضاع سامان بدهيم.

انرژي مهم‌تر از گود‌برداري غیراصولی

در ادامه اين همايش رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران گفت: موضوع گودبرداری و همایش آن از چند منظر مهم است. با توجه به اینکه گودبرداری در ساخت‌وساز همواره عارضه‌های جانی و مالی برای مردم به همراه داشته است، نسبت به این موضوع حساسیت نشان داده و اقدام به برگزاری همایش یادشده کرده‌ایم.

سعید غفرانی افزود: فعالیت‌هاي عمراني ما كه در قالب قانونمندي پيگيري مي‌شود، ازنظر كيفي وضعيت خوبي دارد اما در بخش ساخت مسكن به اجراي قانون توجهي نمي‌شود. وی با اشاره به استفاده از مجريان ذي‌صلاح در صنعت ساختمان گفت: باید مديريت شهري زمینه‌ها و بستر حضور مهندسان را فراهم كند تا شاهد اجراي درست و اصولي ساخت‌وساز باشيم. خوشبختانه وزير راه و شهرسازي هم به اهميت نظام‌مهندسی واقف است.

غفرانی با بيان اينكه ما در تمام بخش‌هاي ساخت‌وساز مشكل داريم و گود‌برداري شكل ملموس‌تر اين واقعيت است، گفت: گود‌برداري بخش كوچكي از مشكلات است. تمامي مباحث مقررات ملي ساختمان اهميت دارد و حتي معتقدم بحث انرژي بسيار مهم‌تر از گود‌برداري است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران با بين اينكه قانون مترقي داريم اما تاكنون ضمانت اجرايي نداشته است، گفت: در اینکه فرآیند ساخت‌وساز شهری اشکال و ایراداتی دارد تردیدی نیست و باید با رعایت و اجرای ماده 33 قانون نظام‌مهندسی و به‌کارگیری افراد حرفه‌ای چه به شکل حقیقی و حقوقی در زمینه طرح‌ها، بر روند اجرا و ساخت حرفه‌ای نظارت کامل صورت گیرد. ازاین‌رو به نظر می‌رسد بخشی از مشکلات موجود مرتفع خواهد شد.

هزار كشته در پنج سال

سید مهدی هاشمی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور نيز با حضور در اين همايش گفت: ممکن است برخی به اشتباه فکر کنند نظام‌مهندسی می‌خواهد قانون نظام‌مهندسی را به دستگاه‌های دیگر در جهت منافع خودش تحمیل کند اما همین جا اعلام می‌کنم که قانون نظام‌مهندسی و مقررات ملی ساختمان متعلق به مردم است چرا که در اجرای قانون مردم منتفع می‌شوند.

وی افزود: بیشتر حوادث گودبرداری ناشی از گودهای غیرقانونی است درحالی‌که ما به بحث گودبرداری غیراصولی می‌پردازیم. قرار بود در چشم‌انداز سال 1400 تعداد حوادث ناشی از گودبرداری به صفر برسد اما طبق آمارهای غیررسمی در 5 سال گذشته هزار کشته در اثر حوادث گودبرداری داشته‌ایم. چرا باید این‌چنین باشد و اصولاً چه کسانی گودبرداری غیراصولی و غیرقانونی اجرا می‌کنند؟

هاشمی ادامه داد: ملاحظه غیر کارشناسی و غیر مهندسی منجر شد که بسیاری از مهندسان انگیزه لازم برای برخورد با این معضل را نداشته باشند. نظام‌مهندسی کنترل و بازرسی خوبی در رابطه با کاهش حوادث گودبرداری انجام داد که البته در اجرای این طرح مخالفت‌هایی هم وجود داشت چرا که این کار را از وظایف ذاتی نظام‌مهندسی نمی‌دانستند.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور گفت: قطعاً 12 هزار بازرسی گودبرداری توسط نظام‌مهندسی هزینه‌های زیادی می‌طلبد اما همه این کارها در برابر جان یک انسان هم ناچیز است. برای هزار پروژه دستور توقف صادر شده است اما سؤال ما این است که آیا مهندس ناظر می‌تواند اجرای پروژه را متوقف کند؟ و اگر کسی که به حرف مهندس ناظر گوش نکند، کدام قدرت اجرایی از او حمایت می‌کند؟

وی اضافه کرد: ساختمانی که باید حداقل 100 سال عمر مفید داشته باشد در بهترین حالت 35 سال عمر می‌کند و این اتلاف سرمایه‌های ملی کشور است. چرا سازندگان باید تا این اندازه جسارت تخلف داشته باشند؟ درصد تخریب ساختمان‌ها به دلیل تخلف تک رقمی است و این بسیار جای تأسف دارد. نمی‌خواهم درصد دقیق را بیان کنم چون بسیار ناامید کننده است.

فيلم آموزشي شهرداري براي نظام‌مهندسی

در ادامه این همایش مازیار حسينی، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به اهمیت گودبرداری در ساخت و سازهای شهر تهران گفت: لایحه ایمنی گودبرداری در دی ماه سال گذشته به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسید و از ابتدای امسال به‌عنوان یک تکلیف به تمامی مناطق 22 گانه شهرداري تهران ارسال شد.وی افزود: از ویژگی‌های این مصوبه این بود که گردش کار و مسئولیت تمامی عوامل دخیل در موضوع تبیين شده است و مقرر شده که در گودهای پرخطر حتماً باید مطالعات ژئوفیزیک صورت بگیرد. از دیگر ویژگی‌های مثبت این قانون شفافیت و قابل‌فهم بودن آن است .

حسینی با بيان اينكه اين مصوبه از شمولیت لازم برخوردار است و تمامی عوامل گودبرداری در آن دیده‌شده، گفت: یکی از موضوعاتی که در این مصوبه آمده است، الزام زمان‌بندی برای گودهاي رهاشده در تهران است كه بايد از طرف مهندس ناظر اعلام شود.

حسینی با اشاره به صحبت‌های هاشمی در مورد معماری ایرانی- اسلامی گفت: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم در هیچ‌کدام از مباحث مقررات ملی ساختمان، هیچ مبحثی در مورد معماری ایرانی و اسلامی نداریم. بنابراین طراحان ما نمی‌توانند کاری انجام دهند که به‌عنوان معماری ایرانی- اسلامی مورد قبول واقع شود.

سن مديريتي را پايين بياوريم

احمد دنیامالی، عضو شورای اسلامی شهر تهران آخرين سخنران همایش بود. وی با بیان اینکه درکشور چین 30 طبقه ساختمان را در 15 روز می‌سازند، گفت: جالب است بدانید در بازدیدی که چندی پیش از ساختمان‌سازی چینی‌ها داشتیم، همه روش‌های مورد استفاده در سریع سازی در داخل کشور ما شدنی است به‌شرطی که صنایع مورد نظر را داشته باشیم. اما نکته برجسته این بود که تمام مسائل در ساخت و سازها از جمله توجه به ‌محیط زیست مورد توجه قرار می‌گیرد و دولت هم با بخش خصوصی تعامل می‌کند.

وی افزود: برای بهتر شدن وضعیت ساخت و سازها نیاز است مسئولانی که از تجربه‌ لازم برخوردارند، در یک روند تدریجی جایشان را به جوان‌تر بدهند.

در خاتمه این همایش از تمبر نظام‌مهندسی ساختمان با حضور اکبر ترکان، عضو شوراي مركزي نظام‌مهندسی ساختمان رونمایی شد.

حضور مهندسان ناظر کافی نیست

ترکان در حاشیه این همایش در پاسخ به خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای نظام‌مهندسی ساختمان دارید، گفت: باید رئیس‌جمهور تصمیم‌ بگیرند و فعلاً صحبتی در این مورد نداریم.

وي در رابطه با علل وقوع حوادث گودبرداری در استان تهران هم گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل این است که از مجریان ذی‌صلاح در ساخت و سازها استفاده نمی‌شود و صرفاً حضور مهندسان ناظر کافی نیست. اگر شهرداری استفاده از مجریان ذی‌صلاح را به‌صورت الزام دربیاورد، بخش عظیم مشکل حل می‌شود.

ترکان در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه اگر شهرداری تمایلی به استفاده از مجریان ذی‌صلاح نداشته باشد، چه کار باید کرد، گفت: شورای شهر ناظر بر کار شهرداری است و بنای کار بر اساس قلدری نیست و بر اساس معیارها و ضوابط است ،بنابراین شورای شهر باید از شهرداری بخواهد که از مجریان ذی‌صلاح استفاده شود و تا آنجا که من اطلاع دارم اعضاي شورای شهر می‌خواهند روی اموری که مأموریت دارند، بایستند و پایبند به اصول خواهند بود.

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه درصورتی‌که شهرداری به حرف شورای شهر تمکین نکند، نقش دولت چیست، گفت: وزارتخانه‌ها و دولت در امور شورای شهر دخالت نمی‌کنند.

عضو شوراي مركزي نظام‌مهندسی ساختمان در پاسخ به اینکه دولت چه برنامه‌ای برای حمایت از نظام‌مهندسی دارد، گفت: این سؤال بايد از وزیر راه و شهرسازی پرسیده شود اما به نظرم در دوره اخیر با ابتکار هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی استان تهران کارهای خوبی انجام‌شده و دولت حتماً از‌ نظام‌مهندسی حمایت می‌کند چون مبنی بر قانون‌گرایی است.