هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   173   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تغییر دکوراسیون در آشپزخانه

الهام محمودی _ مترجم

سال‌ها پیش وقتی هنوز فضایی در خانه به نام آشپزخانه وجود نداشت، غذا در فضایی باز روی آتش آماده می‌شد. بعدها این آتش را به وسط کلبه‌ها انتقال دادند و در فصل سرما نه تنها گرمابخش خانه و وسیله‌ای برای طبخ غذا بود، بلکه تمامی اهالی خانه برای ساعاتی دورتادور آن جمع شده و با یکدیگر گفتگو می‌کردند. با گذشت زمان مکان‌هایی به نام آشپزخانه به وجود آمد. آشپزخانه به‌عنوان مهم‌ترین فضای هر خانه همواره و در تمام فصول مورد توجه قرار دارد. اغلب اوقات ما تلاش می‌کنیم تا فضایی که در آن زندگی می‌کنیم و مدت زمان بیشتری را در آن‌ می‌گذرانیم طوری باشد که علاوه بر زیبایی، کارآمد بوده و خسته‌کننده نباشد. آشپزخانه از جمله این فضاهاست. این مقاله به شما کمک می کند با جا به جایی اندک اما کاربردی دکوراسیون این بخش مهم از خانه را طوری تغییر دهید که برایتان انرژی‌زا و به دور از خستگی و کسالت باشد.

نصب تاقچه چوبی در آشپزخانه

در گذشته تاقچه‌ها، علاوه بر جنبه کاربردی، جایی برای به نمایش گذاشتن اشیای دکوراتیو و تزیینی نیز بودند. شما نیز به سادگی می‌توانید در آشپزخانه خود تاقچه چوبی بسازید و از آن به‌عنوان جایی برای نگهداری از ظروف و اشیای تزئینی، ادویه‌جات، شیشه‌های ترشی و دیگر مواد غذایی استفاده کنید.

استفاده از گیاهان سبز در آشپزخانه

آیا تا به حال گیاهی سبز برای آشپزخانه‌تان خریده‌اید؟ هر چقدر هم که سلیقه برای دکوراسیون فضای مورد نظرتان صرف کنید، اگر جایی برای گل و گیاه در نظر نگرفته باشید، فضای شما با وجود همه لوازم ریز و درشت کاربردی و تزیینی، سرد و بی‌روح خواهد بود. رنگ سبز حاصل از گیاهان صفا و نشاط خاصی را در محیط ایجاد می‌کند که به‌هیچ‌وجه قابل جایگزینی با چیز دیگری نیست. اگر سیستم آشپزخانه شما نیز مانند بسیاری از خانه‌های امروزی باز یا همان OPEN است، می‌توانید بر روی سطح پیشخوان، با قرار دادن چند گلدان حاوی گیاهان بلند و کوتاه، دیوارکی از گیاهان سبز درست کنید. در اغلب آشپزخانه‌ها دیوارهای خالی از کابینت وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای نصب طبقات استفاده کرد و یکی از کاربردهای این طبقات قرار دادن گلدان های سبز بر روی آنها هست. از سکوی کوچک پنجره آشپزخانه نیز می‌توانید برای قرار دادن گل و گیاه مورد علاقه خود استفاده کنید. نور حاصل از فضای بیرون، شرایط خوبی را برای پرورش اغلب گیاهان میسر می‌سازد.

پرده در آشپزخانه

چنانچه آشپزخانه به دلیل محدودیت فضای خارج، از نور زیادی برخوردار نیست، از پرده‌هایی که حالت توری دارند، استفاده کنید. شما می‌توانید برحسب رنگ کاشی‌ها یا کابینت‌هایتان پرده‌های روشن، ساده و یا گلدار استفاده کنید، اما ترجیحا پارچه‌ای انتخاب کنید که خیلی ضخیم و تیره نباشد تا بتواند نور را براحتی از خود عبور داده و فضا را روشن کند. استفاده از پرده‌های کوتاه حصیری نیز یک پیشنهاد ویژه است. این پرده‌ها این برتری را نسبت به دیگر نمونه‌های پرده‌ دارند که جای زیادی را نمی‌گیرند و به‌صورت بالارو، می‌توانند در قسمت بالایی پنجره جمع شوند. پرده‌های رومی یا همان پرده‌هایی که داخل قاب پنجره کار می‌شوند زیبایی زیادی به آشپزخانه می‌بخشند.

رنگ کردن آشپزخانه

سریع‌ترین راه تغییر یک آشپزخانه رنگ کردن آن است. با تنوع رنگ‌های موجود در بازار دلیلی برای تحمل دیوارها و کابینت‌ های یکنواخت و خسته‌کننده وجود ندارد. کافی است با چند قوطی رنگ جلوه خاصی به کابینت‌ های قدیمی دهید. در این جا رنگ سبز کم‌رنگ در تضاد با زمین سفید، تغییر قابل‌توجهی در ظاهر آشپزخانه شما می‌تواند به وجود آورد.

رنگ ایده‌آلتان را انتخاب کنید

بسیاری از تم‌ها یا سبک‌ها زمینه رنگی مشخصی دارند. پس در انتخاب تم به رنگ زمینه‌ مورد علاقه‌تان هم فکر کنید. برای آشپزخانه بهتر است رنگ‌هایی انتخاب کنید که آلودگی‌ها و لکه‌ها را به خوبی نشان می‌دهند. هنگامی که موفق به انتخاب تم و رنگ مورد نظرتان شدید، نوبت به جان‌بخشی به آشپزخانه می‌رسد. آشپزخانه شما باید گرم و سرشار از زندگی باشد. برای این‌ کار از رنگ‌های مکمل تم اصلی و رنگ‌های گرم برای انتخاب دستمال‌های آشپزخانه، پیش‌بند آشپزی و رومیزی خانه‌تان کمک بگیرید. در انتخاب این اجزای جانبی جسور باشید؛ استفاده از ترکیب‌های شطرنجی، گُل گُلی، ابروباد و … حس جاه‌طلبی شما را در آشپزخانه نمایان می‌کند. خیلی نگران قضاوت‌ها نباشید. قرار است شما از بودن در آشپزخانه لذت ببرید پس جسارت در انتخاب را فراموش نکنید.

علاوه بر بخش‌های پارچه‌ای می‌توانید با اضافه کردن ظرف‌های سفالی تزئینی، قوطی‌های تزئین شده وسایل استفاده شده، فلفل‌های رنگی که از نخ آویزان کرده‌اید، شیشه‌های ترشی و… روح زندگی را به آشپزخانه‌تان بیاورید.

نورپردازی در آشپزخانه

نور عاملی است که توسط آن رنگ‌ها مشاهده می‌شوند. برای تزیین آشپزخانه از نور طبیعی و مصنوعی در کنار هم استفاده کنید. بهتر است نور در قسمت میز غذاخوری متمرکز باشد. استفاده از لامپ های سقفی که ارتفاع آن‌ها قابل تنظیم است، درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است. این لامپ‌ها می‌توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی‌شود، فضای کلی آشپزخانه را روشنایی ببخشند. برای کابینت های فوقانی نیز معمولاً از لامپ های ضعیف مهتابی استفاده می‌شود، این نوع روشنایی به‌ویژه در آشپزخانه‌های بزرگ ضروری است.

توجه به نکات بالا می‌تواند به بازسازی دکوراسیون آشپزخانه شما کمک کرده و حال و هوای منزلتان را تغییر دهد.