افتتاح واحدهای مسکن ویژه از نیمه اول سال آینده

شمار نشریه : 173

گروه گزارش: در اولین روز آغاز به‌کار چهارمین نمایشگاه راه و شهرسازی، دکتر فریبرز واحدی در جمع خبرنگاران حاضر شد و در خصوص موضوعات روز این حوزه از دید اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به بیان توضیح پرداخت.

برنامه‌های مسکنی وزارتخانه

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه مسکن اجتماعی، مسکن آزاد و مسکن پاک از سیاست های دولت در بخش مسکن است، اعلام کرد: جزئیات این طرح‌ها در فرصت دیگری از سوی وزیر اعلام می‌شود.

فریبرز واحدی با بیان اینکه در شهرهای جدید استان تهران 195 هزار واحد مسکونی در حال ساخت است، تصریح کرد: بنیاد مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر در مناطق صفادشت، شهرری، مهرآباد، دماوند و دشت ناصر فیروزکوه در حال ساخت مسکن است که این واحدها تا نیمه اول سال آینده به پایان می‌رسند.

وی با اشاره به اینکه در شهرهای بالای 25 هزار نفر حدود 68.5 درصد از تعهدات دولت به اجرا رسیده است، گفت: 100 هزار مسکن تعهد دولت بوده که تا کنون 12 تا 13 هزار واحد آن در پاکدشت، اسلامشهر، دماوند، واوان و رباط‌کریم آماده افتتاح است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه حدود 10 هزار واحد هم تا پایان سال افتتاح می‌شود، گفت: تعداد کمی از واحدها تا پایان خردادماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.به گفته دکتر واحدی، تمرکز افتتاح واحدها در شهرهای جدید استان در نیمه اول سال 93 است، ضمن اینکه در پرند و پردیس واحدهایی برای افتتاح وجود دارند که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسند.

مشوق نوسازی بافت فرسوده

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به طرح جدید این اداره کل برای شناسایی بافت های فرسوده شهر تهران، گفت: با همکاری مشترک شهرداری تهران، بانک عامل شهرداری و بانک عامل وزارت راه و شهرسازی برای برخورداری مردم از سرانه‌های شهری، خدمات شهری در مناطق جنوب غرب، جنوب شرق، جنوب و بافت های فرسوده تسهیلاتی را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

واحدی با اشاره به اینکه ظرفیت 400 تا 500 هزار واحد مسکونی قابلیت نوسازی در بافت های فرسوده را دارند، اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا با تراکم مجاز در این مناطق شرایط مطلوبی را داشته باشیم که این ظرفیت جدید به طور حتم در تنظیم قیمت‌ها هم تأثیر خواهد گذاشت.

خریدوفروش مسکن ویژه مجاز شد

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران درباره افتتاح واحدهای مسکن ویژه تهرانسر گفت: از زمان انعقاد قرارداد 15 ماه زمان قانونی برای تحویل واحدهای مسکن ویژه است که امیدواریم در نیمه اول سال آینده تعداد زیادی از واحدها آماده افتتاح باشد.

دکتر واحدی با بیان اینکه یکی از مزایای شیوه‌نامه مسکن ویژه این است که قابلیت خریدوفروش دارد، اظهار داشت: پس از انتقال واحدها به نام متقاضیان آنها امکان خریدوفروش و انتقال واحدها را به غیر دارند. مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ادامه داد: تاکنون 2 هزار نفر برای امضای پیش‌قرارداد مسکن ویژه مراجعه کرده‌اند، ضمن اینکه مابقی متقاضیان هم تا پایان هفته قرارداد عرصه و عیان آنها به امضا می‌رسد.

وی با بیان اینکه دو پیمانکاری که پیشرفت مناسبی در پروژه‌ها نداشتند برکنار شدند، گفت: نگرانی متقاضیان بابت افزایش قیمت به 293 میلیون تومان بود که برای کمک به آنها قرار شد 40 میلیون تومان از این مبلغ به‌صورت یکجا در 10 سال آینده و در زمان نقل‌وانتقال قطعی دریافت شود.

واحدی خاطرنشان کرد: عمده این مبلغ بابت هزینه آماده‌سازی و پروانه ساختمانی دریافت می‌شود، همچنین زمان انتخاب واحد بر اساس امتیاز متقاضیان تعیین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اقساط مسکن مهر تهرانسر 920 هزار تومان و 10 ساله است، تصریح کرد: قسط پنجم 61 میلیون تومان است و متقاضیانی که توانایی پرداخت ندارند در دو قسط می‌توانند آن را بپردازند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در خصوص قیمت زمین در این پروژه اظهار کرد: قیمت عرصه بر اساس آمار ما نصف قیمت واقعی منطقه است که در حال حاضر قیمت منطقه 4.5 تا 5 میلیون تومان است که 2 میلیون و 700 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.وی تصریح کرد: تاکنون 70 درصد از کار تأمین آب و 68 درصد ایجاد شبکه فاضلاب انجام‌شده اما هنوز برق وارد سایت نشده است.

کاهش 23 درصدی تلفات رانندگی در جاده‌ها

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران از کاهش 23 درصدی تلفات رانندگی در جاده‌ها خبر داد و گفت: بر اساس آمارهای به‌دست آمده استان تهران جزو استان‌های برتر در زمینه کاهش تصادفات و تلفات رانندگی در جاده‌ها بوده است.

فریبرز واحدی اظهار کرد: بر اساس آمار پزشکی قانونی طی نیمه نخست امسال 54 نفر کاهش مرگ‌ومیر در مقایسه با مدت‌زمان مشابه سال قبل داشتیم که این آمار رکورد مناسبی در راه‌های استان تهران محسوب می‌شود.

وی افزود: سال گذشته 350 میلیارد تومان پروژه در بخش‌های حمل‌ونقل جاده‌ای استان تهران به بهره‌برداری رسید و امسال نیز 110 میلیارد تومان در بخش‌های مختلف این حوزه اعم از افزایش ظرفیت پروژه‌های آزادراه و بزرگراهی، سیستم‌های هوشمند افتتاح‌شده و مورد استفاده کاربران قرار گرفته است.

واحدی با بیان اینکه بر اساس اعتباراتی که امسال برای پروژه‌های عمرانی کشور در نظر گرفته شد با چالش‌های عمده‌ای مواجه بودیم، گفت:‌ عدم تخصیص به‌موقع اعتبار، برخی پروژه‌ها را با مشکلاتی مواجه کرد اما پروژه‌هایی که بالای 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند متعهد شدند که طرح‌های خود را به اتمام برسانند.

مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران اظهار کرد: طرح جامع حمل‌ونقل استان تهران برای افق 1410 در بخش‌های جاده‌ای، ریلی و هوایی مشخص‌شده و در واقع سندی استراتژیک است که تکلیف همه دستگاه‌های مربوطه را مشخص کرده است.

تقدیر از خبرنگار پیام ساختمان

بخش پایانی نشست خبری دکتر فریبرز واحدی، تقدیر از خبرنگاران فعال در حوزه‌های راه، شهرسازی، ساختمان و مسکن بود. در این زمینه از خبرنگار دوهفته‌نامه پیام ساختمان با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.