هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیام معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید
برپایی نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته را فرصت مغتنمی می‌دانم تا ضمن عرض خدا قوت و دست‌مریزاد خدمت برگزارکنندگان آن، چند نکته مهم در خصوص سیاست های شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی در خصوص مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه را به اطلاع عزیران فعال در این عرصه برسانم.

باوجود تزریق اعتبارات بانکی دولتی و صرف هزینه‌های بسیار برای ساخت واحدهای مسکونی طی دو دولت گذشته، متأسفانه تأمین و احداث تأسیسات زیربنایی، فضاهای عمومی، خدمات روبنایی و تجهیزات شهری در شهرهای جدید همگام با ساخت مسکن پیش نرفته و تحقق آن مستلزم سرمایه‌گذاری کلان و اقدامات عمرانی گسترده برای پاسخگویی به نیاز فوری جمعیت ساکن و در شرف اسکان، همچنین جمعیت تبعی و آتی آن در شهرهای جدید است. در چارچوب سیاست های اجرایی اصل 44 قانون اساسی، برنامه‌های محوری دولت تدبیر و امید و رویکردهای راهبردی مقام عالی وزارت راه و شهرسازی و برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید، اعلام می‌دارد؛ «دولت نه اعتقاد به ورود مستقیم و اقدام امانی و انحصاری در این عرصه دارد و نه توان و امکان تأمین سرمایه و اجرای تمام زیرساخت ها و خدمات مورد نیاز را داراست». لذا ضمن درخواست مجدانه از دستگاه‌های خدمات رسان دولتی برای ایفای وظایف و مسئولیت های قانونی خود در ایجاد شهرهای جدید، صمیمانه از مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استقبال نموده و دست همه عزیزان را به گرمی می‌فشارم و اطمینان می دهم شهرهای جدید بستر بکری برای فعالیت گسترده سرمایه‌گذاران در طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ و کوچک با موضوعات متنوع در سطوح محله‌ای، ناحیه‌ای، شهری و فراشهری است که در یک سیستم برد – برد، علاوه بر تأمین سود مناسب و مطمئن، نقش موثری در سامان یابی زندگی خانوارهای شریف ایرانی خواهد داشت.

طرح‌ها و پروژه‌های قابل سرمایه‌گذاری زیادی در شهرهای جدید در سه گروه کلی قابل دسته‌بندی می باشند:

*احداث قطار بین‌شهری 10 شهر جدید به طول حدود 300 کیلومتر در هشتگرد، پرند، پردیس، فولادشهر، بهارستان، مجلسی، گلبهار، بینالود، صدرا و سهند

*احداث مجتمع های تجاری – اداری و خدماتی در مراکز و محورهای شهری (500 پروژه بزرگ و کوچک)

*سرمایه‌گذاری در پروژه‌های توریستی – تفریحی و اقامتی

تمامی پروژه‌های فوق دارای کاربری و ضوابط و مقررات مصوب می باشد، آماده‌سازی اکثر اراضی مذکور انجام شده است، برخی دارای طرح الگویی و فاز یک بوده و قابلیت تکمیل طراحی بر اساس ایده‌ها و گرایشات سرمایه‌گذاران و الگوهای نو را دارا هستند.

سرمایه‌گذاران خصوصی رأساً، یا با مشارکت دولت می‌توانند در شکل‌گیری نسل نو شهرهای جدید نقش بی‌بدیلی ایفا نمایند.در این راستا دو شهر جدید مصوب ، شریف‌آباد در استان تهران و حوراء در استان همدان قابلیت طراحی و اجرا در این چهارچوب را دارند، همچنین بر اساس مطالعات امکان‌سنجی ، احداث شهرک با نقش و عملکردهای مختلف به‌ویژه گردشگری در مناطق مستعد مانند استان های شمالی کشور ، جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد.

بر اساس قانون ایجاد شهرهای جدید و آیین‌نامه اجرایی آن ، همچنین آیین‌نامه استفاده از اراضی و احداث بنا در اراضی خارج از محدوده و حریم شهرها و اساسنامه شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، احداث شهر جدید و شهرک خصوصی در اولویت قرار داشته و شرکت عمران شهرهای جدید مسئولیت صدور « پروانه احداث شهرجدید و شهرک خصوصی » و پروانه بهره‌برداری آنها را بر عهده دارد. بر این اساس حمایت های لازم از تقاضاهای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این عرصه را وظیفه قانونی خود می‌داند.

بار دیگر مراتب سپاسگزاری خود را از همه عزیزانی که در برپایی نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته متحمل زحمت شدند اعلام می‌کنم و برای همه زحمتکشان ایران اسلامی آرزوی توفیق دارم.

محسن نریمان