هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نقطه عطف تعامل دولت و بخش خصوصی

گروه ساخت‌وساز: یکی از ارکان توسعه همه‌جانبه کشور, توجه به فرایند ساخت‌وساز ، حوزه اقتصاد شهری، حمل‌ونقل و گسترش کلیه امور مرتبط با فعالیت های علمی،تحقیقاتی و فنی و اجرایی در این حوزه است. وزارت راه و شهرسازی در مسیر تحقق اهداف و اجرای وظایف خود، پس از برگزاری سه دوره قبلی نمایشگاه راه و شهرسازی، اینک چهارمین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته را با تکیه بر محورهای توسعه و تعامل بخش‌های خصوصی و دولتی و معرفی توانمندی‌ها و تکنولوژی های مدرن مرتبط در حوزه‌های مسکن و شهرسازی و حمل‌ونقل از تاریخ 9 تا12 آذرماه سال 1392 در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) با حضور سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های وابسته برگزار می‌کند. در این راستا و برای اطلاع‌رسانی بیشتر، پیام ساختمان با اعضای " ستاد برگزاری نمایشگاه راه و شهرسازی" گفتگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

فرهنگ‌سازی اساس کار و هدف نمایشگاه

مهدی رستاخیز در پاسخ به سؤالی در مورد اهداف و محورهای برگزاری نمایشگاه پاسخ داد: نمایشگاه راه و شهرسازی امسال باهدف نمایش فرصت‌ها، ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و عملکردهای صنعت راه و شهرسازی کشور برگزار می‌شود. هدف ما در این نمایشگاه این است که فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی را که، ساختار اصلی راه و شهرسازی و سیاست‌گذارانش دارند، در قالب حضور بخش های دولتی و خصوصی، توانمندی‌ها و عملکردها ارائه دهیم. به نوعی می‌خواهیم فرهنگ‌سازی را اساس کار و هدف نمایشگاه قرار دهیم. زیرا همان‌گونه که از نام این نمایشگاه نیز پیدا ست محصولات و فن‌آوری‌ها و ظرفیت‌های کشور با تکیه بر دو محور اصلی مسکن و شهرسازی و حمل‌ونقل تولیدات، عرضه و معرفی خواهند شد. پیداست که چنین نمایشگاهی دامنه بسیار وسیعی را پوشش می‌دهد چرا که هرکدام از زیرگروه‌های راه و شهرسازی ظرفیت نمایشگاهی تخصصی را دارا هستند ولی آنچه ستاد برگزاری نمایشگاه راه و ساختمان در پی آن بوده است فرهنگ‌سازی و ارائه سیاست‌های بخش حاکمیتی این چرخه عظیم صنعتی است که می‌تواند الگویی برای دیگر گردهمایی‌های تخصصی در گروه‌های زیرمجموعه در قالب نمایشگاه‌های تخصصی باشد.

رستاخیز در ادامه افزود: برنامه‌های جانبی ما شامل دو بخش می‌باشد. بخشی از این برنامه‌ها که در راستای مباحث فرهنگی این نمایشگاه است و با حضور دانش‌آموزان و دانشجویان تشکیل می‌شود. در این راستا مسابقاتی را ترتیب داده‌ایم که در چارچوب این مسابقات هم مشارکت‌کنندگان و هم بازدیدکنندگان حضور پیدا می‌کنند. هدف ما این است که بعد از حضور دانشجویان و دانش‌آموزان در نمایشگاه به مناسبت این جشنواره بازدیدی از نمایشگاه نیز داشته باشند و با جنبه‌های فرهنگی این نمایشگاه نیز آشنا شوند و به نوعی فرهنگ‌سازی شود. بخش دوم که شامل کارگاه‌ها و همایش‌هاست علاوه بر اینکه طیف دانشجویی را در بر می‌گیرد، طیف صنعتگران، تولیدکنندگان و مهندسان را نیز شامل می‌شود.البته همایش‌هایی نیز در نظر گرفته‌ایم که در چند روز آینده در مورد آنها اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

نقطه تلاقی بخش خصوصی و دولتی

ستار کمیلی یکی دیگر از اعضای کمیته برگزاری نمایشگاه در مورد نقشی که نمایشگاه در تعامل میان دولت با بخش خصوصی می‌تواند داشته باشد می‌گوید: به اعتقاد ما حضور بخش دولتی و خصوصی در این نمایشگاه نقطه عطف این تعامل است، یعنی حضور سیاست‌گذار و حضور شرکت‌هایی که کارهای اجرایی این نمایشگاه را انجام می‌دهند. به این معنا که در این مجموعه هم سیاست‌گذار بخش راه و شهرسازی و هم پیمانکار داریم که در این خصوص تعاملات بسیاری می‌توانند با همدیگر داشته باشند. بخش خصوصی می‌تواند ظرفیت‌های وزارتخانه و حوزه راه و شهرسازی و بخش دولتی توانمندی بخش خصوصی را ببیند و در قالب این توانمندی و ظرفیت‌هایی که ارائه می‌شود، نقطه تلاقی بخش خصوصی و دولتی شکل می‌گیرد.

کمیلی اظهار داشت برای انتقال دانش و فن‌آوری روز از شرکت‌های خارجی نیز دعوت کرده‌ایم، وی ادامه داد: شرکت‌های خارجی هر کدام یک پایگاه در داخل شرکت های ما دارند. یعنی شرکت‌های داخلی ما به نوعی از فناوری‌های آنان استفاده می‌کنند. ما صد درصد در این نمایشگاه توجه ویژه‌ای داریم که از فناوری های نوین استفاده کنیم ولی قالب مستقیم دعوت از شرکت‌‌های خارجی را در دوره‌های بعد عملی می‌کنیم.

ما به‌سوی نوآوری‌ها گام برداشته‌ایم

نگین کیوان فر دیگر عضو کمیته برگزاری نمایشگاه راه و شهرسازی ضمن استقبال کمیته از اختراعات و نوآوری‌هایی که در زمینه صنعت راه و شهرسازی صورت گرفته، ادامه می‌دهد: در بخش جشنواره نمایشگاه، ما به‌سوی نوآوری‌ها و اختراعات گام برداشته‌ایم، به شکلی که در سال اول برگزاری نمایشگاه استقبال کردیم و در این زمینه فراخوان دادیم. امسال نیز به شکل بسیار وسیعی چه در بخش تحقیقاتی و چه در بخش های دانشجویی یا پارک های فناوری در نمایشگاه شرکت‌کنندگان بسیاری حضور پیدا می‌کنند و اگر دستاوردهای علمی یا تحقیقاتی و یا اختراعاتی داشته باشند ارائه می‌کنند.

وی در مورد شرکت اصناف در نمایشگاه گفت: ما ترکیبی از انجمن های صنفی را در نمایشگاه قرار داده‌ایم که شامل پیمانکاران، مهندسین مشاور و خود جامعه مهندسی است. همچنین از حدود 25 انجمن از انجمن‌های دست‌اندرکار حوزه راه و شهرسازی دعوت کرده‌ایم که توانمندی مجموعه‌شان را در چارچوب نمایشگاه قرار دهند و به تبع آن بازدیدکنندگان از این ویژگی‌ها بهره‌مند شده و استفاده کنند.

وی افزود: هر نمایشگاهی وقتی پایه‌ریزی می‌شود و پیش می‌رود، هر سال تلاش می‌کند کمبودها و کاستی‌های خودش را کم نموده و اشتباهاتش را ترمیم کند. ما نیز از این چارچوب خارج نیستیم.در همین راه حرکت می‌کنیم و بازدیدکنندگان نتیجه تغییرات کمی و کیفی مورد نظرمان را در نمایشگاه رویت خواهند کرد.