علامت تجاری، اعتبار ماست

شمار نشریه : 172

گروه تاسیسات: برج خنک کن (Cooling tower) دستگاهی است که حرارت اضافی تجهیزات تهویه مطبوع را می‌گیرد و آن را به محیط منتقل می‌کند. سیالاتی که جهت خنک کاری در سیستم‌‌های تهویه مطبوع، پالایشگاه‌ها،صنایع پتروشیمی، نیروگاه‌ها و... استفاده می‌شوند، در اثر سیرکولاسیون گرم شده و دمای آن بالا می رود. برج خنک‌کننده دمای این سیالات را تا نزدیکی دمای وت بالب (حباب تر) پایین آورده و حرارت را وارد محیط می‌کند که این کار توسط تبخیر آب انجام می‌گیرد. در کشور ما نیز این نوع دستگاه‌ها کاربرد زیادی دارند و تولیدکنندگان نیز در این راستا موفقیت های زیادی کسب نموده‌اند. یکی از شرکت های پیشرو در این زمینه شرکت پرتو آبگردان است.

دکتر محمود لازمی زاده مدیرعامل شرکت معتقداست: هیچ علامت تجاری در زمینه سیستم‌های سرمایشی با "پرتو آبگردان" برابری نمی‌کند و جایگاه این شرکت را با جایگاه شرکت بنز در صنعت خودرو مقایسه می‌کند و می‌گوید: در کارهایی که تاکنون انجام داده ، رویکرد علمی برایش اولویت دارد و در موضوعی که درباره آن اطلاع ندارد، هیچ‌گاه وارد نمی‌شود. در ادامه خلاصه‌ای از گفتگوی خبرنگار ما با دکتر لازمی زاده را می‌خوانید:

پیام ساختمان: تولیدات شرکت پرتو آبگردان شامل چه محصولاتی می‌شود؟

اولین محصول ما برج‌های خنک‌کننده بطری‌شکل است که تز دانشگاهی ام بود. این محصول را بنده نخستین بار در آمریکا ساختم و در دانشگاه آنجا نیز نصب کردیم. قبل از اینکه به ایران بازگردم در شراکتی سه‌گانه با شرکت سیندرو چین و اکوا استرالیا این محصول را تولید می‌کردیم. برج‌های خنک‌کننده ما در سال 2000 به‌صورت جهانی مطرح شد. به همین دلیل در نمایشگاه سان‌فرانسیسکو با عنوان برج‌های 2000 شناخته می‌شود. این کالا به مدت دو سال در آن نمایشگاه مستقر بود و نمایش‌ داده می‌شد. نمایشگاه سان‌فرانسیسکو به صورت رایگان کارهای کسانی را به نمایش می‌گذارد که نشانی از نوآوری و نبوغ داشتند.

پیام ساختمان: مزیت محصولات شما نسبت به دیگر تولیدات مشابه چیست؟

می‌توانم ادعا کنم این برج‌ها از نظر کیفیت بی‌مانند است و مزیت‌های بسیاری نسبت به محصولات مشابه دیگر شرکت‌های جهان دارد.ازجمله مزیت های محصول این است که 5 تا 15 درصد کمتر انرژی مصرف می‌کند ، تقریباً تمام قطعات آن قابل بازیافت است و محصولی دوستدار محیط‌زیست به شمار می‌رود. همچنین مصرف آب که در برج‌های قدیمی 5 تا 15 درصد است در این برج به 1 تا 5/1 درصد کاهش پیدا می‌کند. موضوع مصرف آب در نیروگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ مسئله مهمی است و هزینه را بسیار بالا می‌برد و ما در طراحی این بر‌ج‌ها آب را نه به‌صورت قطره‌ای بلکه به فیلم‌های بسیار نازکی تبدیل می‌کنیم که حرارت را به طور کامل انتقال می‌دهد. مفهوم آن این است که حجم برج‌های ما تا یک سوم کاهش می‌یابد اما راندمان آن بهتر شده و عملکرد دقیق تری دارد. مزیت دیگر برج‌های ما وزن سبک آنها نسبت به نمونه‌های دیگر است. نصب برج‌های خنک‌کننده عموماً با هزینه‌های بالا و با هلیکوپتر صورت می‌گیرد اما طراحی برج‌های ما به گونه‌ای است که به قطعاتی تقسیم‌شده و بسیار سبک هستند . به گونه‌ای که می‌توان آنها را با استفاده از آسانسور یا راه‌پله بالا برد.

پیام ساختمان: شرکت شما چه محصولات دیگری را تولید می‌کند؟

محصولات ما بسیار متنوع است و به همین دلیل طیف مشتریان بسیار گسترده‌ای داریم. بر‌ج‌های خنک‌کننده بطری‌شکل، مکعبی و مداربسته تولید می‌کنیم که مدل مداربسته مخصوص ایران طراحی شده است، زیرا بعضی از نقاط ایران آب بسیار سنگینی دارد و مزیتشان این است که رسوبی ایجاد نمی‌کند و دو منظوره است. یعنی هم برای خنک کردن از آب می‌توان استفاده کرد و هم از هوا. البته قیمت آن دو تا سه برابر دیگر برج‌هاست ولی راندمان بالایی دارد، به گونه‌ای که با استفاده از آن چیلرهای جذبی و تراکمی از مدار خارج می‌شوند. به همین دلیل برای مصرف‌کننده بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ بوده و نگهداری آن هم ساده‌تر است.

محصول دیگر ما چیلرهای جذبی و تراکمی است. چیلرهای جذبی ما به چیلرهای جذبی تک‌مرحله‌ای، دومرحله‌ای و شعله مستقیم تقسیم می‌شوند. چیلرهای جذبی دو مرحله‌ای مصارف خاص دارند و فقط در کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند، اما چیلرهای شعله مستقیم درهمه جا قابل استفاده است. البته شعله‌ مستقیم را ما فعلاً در ایران نمی‌سازیم و از شرکت سامجونگ کره جنوبی - که همان شرکت صنایع سنگین سامسونگ است - آن را وارد می‌کنیم. دلیل واردات این نیست که نمی‌توانیم آن را تولید کنیم، بلکه دلیل آن گواهی‌نامه‌ای است که شرکت کره‌ای صادر می‌کند و امکانات آزمایش کامل و دقیق چیلرها و اخذ گواهی‌نامه هنوز در ایران مهیا نیست. این گواهی‌نامه را یک شرکت‌ بین‌المللی فرانسوی می‌دهد و از نظر لحاظ کردن همه اصول و آزمایش دقیق آن کاملاً قابل‌اطمینان است. البته در کارخانه ما اتاقی برای تست مشابه آنچه در کره وجود دارد تدارک دیده‌شده و به‌محض اینکه امکان آزمایش دقیق و کامل فراهم شد چیلر‌های شعله مستقیم را همین جا می‌سازیم.

پیام ساختمان: آیا برای محصولات سرمایشی استانداردی در ایران تعریف شده است؟

استاندارد به این مفهوم که اداره استاندارد آنها را آزمایش و بررسی کند و گواهی‌نامه بدهد در دنیا هم وجود ندارد. بزرگ‌ترین معیار کیفیت همان CTI آمریکا است که شرکت ما هم عضو آن است. بنده خود برنامه‌ای برای استاندارد نوشته‌ام و به سازمان استاندارد ارائه داده‌ام اما انجام آن کار پیچیده و مشکلی است. در این مورد در حال حاضر تنها باید به علامت‌های تجاری باسابقه توجه کرد. من می‌توانم ادعا کنم کیفیت محصولات ما در ایران بی‌نظیر است و نسبت به بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی هم برتری دارد. در واقع ما خودمان را با شرکت‌های برتر جهان مقایسه می‌کنیم. در بسیاری از پروژه‌های داخلی، مهندسین مشاور شرکت ما حضور دارند و در پروژه‌های خارجی هم از طریق شرکتی که در آمریکا داریم محصولات ما در پروژه‌های مختلف استفاده می‌شود. به عبارتی دیگر علامت تجاری ما، خود اعتبار است و جایگاهی در این صنعت داریم که بنز در صنعت خودرو دارد.