هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تقویت نمای ساختمان با ترکیب چای و نمک

آیا می‌دانید محققان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از ترکیب چای سبز و نمک دریایی در تقویت نما و روکش‌‌های ساختمانی بسیار تاثیرگذار بوده و سبب افزایش مقاومت و استحکام آن می‌شود؟

شاید در ابتدا این موضوع کمی تعجب آور و دور از تصور باشد، اما محققان دانشگاه فناوری‌های علمی و تخصصی شمال غربی ایتالیا معتقدند در چای سبز ماده ای به نام پلی فِنول (Polyphenol) وجود دارد که با ترکیب مقدار کمی آب و نمک دریایی می‌تواند به افزایش استقامت بدنه و روکش‌های نمای ساختمان کمک چشمگیری کند.

ماده پلی فِنول که معمولا در اکثر گیاهان طبیعی یافت می‌شود، باکتری‌های مضر را به سرعت می‌کشد و هیچ گونه اکسید اضافه سمی برای سازه تولید نمی کند. از این رو برای تقویت اسکلت ساختمان موثر بوده و به دلیل هزینه بسیار پایین می‌تواند در کاهش قیمت تمام شده پروژه‌های ساختمانی نیز نقش بسزایی را ایفا کند. نکته قابل توجه اینجاست که حتی می‌توان از ترکیب چای سبز و نمک دریایی برای ساخت درب و پنجره نیز استفاده کرد و قدرت استقامتی آنها را تا دوبرابر افزایش داد. مولکول‌های پلی فِنول در انواع سبزیجات، میوه، گل ها و حتی شکلات تلخ نیز وجود دارد، اما قدرت چسبندگی و استقامتی مولکول‌های پلی فِنول موجود در چای سبز تا سه برابر بیشتر از سایر محصولات است و از این رو در دیگر کاربردها از اهمیت بالایی برخوردار است.

پلی فِنول قابلیت آنتی اکسیدانی دارد که نمک دریایی این خاصیت را بیشتر تقویت می‌کند. انواع طرح ها و رنگ‌های نمای ساختمان با استفاده از این ترکیب طبیعی سبز، بهتر و شکیل تر بر سطح روکش می‌نشیند و جذابیت آن را بالا می‌برد و آن را جلای بیشتری می‌بخشد. همچنین با استفاده از ترکیب چای سبز و نمک دریایی اجازه نفوذ آلاینده‌های محیطی به داخل ساختمان داده نمی شود و سلامت ساختمان و ساکنان به طور همزمان تامین خواهد شد.