هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حذف کد شبنم اقدام مثبت دولت است

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای صنعتی سازی در تمام دنیا، سرعت‌بالای اجراست که متأسفانه در کشور ما همواره این فاکتور کمتر مورد توجه قرار گرفته است و زمان بسياري از پروژه‌هایی که مجریان آنها داعیه صنعتی سازی دارند، به‌اندازه ساخت‌وساز سنتی طول می‌کشد. یکی از مصالحی که در کشورهای توسعه‌یافته برای کاهش زمان ساخت کاربرد فراوانی دارد، استفاده از چسب است که متأسفانه علیرغم ویژگی های بسیار مثبتی که در تسریع زمان ساخت و ارتقای کیفیت پروژه‌ها دارد، کمتر در كشور ما مورد استفاده قرار گرفته است. پیام ساختمان در این شماره به سراغ مهتاب جعفر زاده، مدیرعامل شركت پرهيز كالا مهر به‌ عنوان يكي از وارد‌كنندگان چسب‌هاي ساختمان رفته و در این مورد گفتگویی با وی ترتیب داده‌ایم که در زیر می‌آید:

پیام ساختمان: لطفاً در رابطه با زمینه و نحوه فعالیت شرکت برای مخاطبان توضیحاتی ارائه کنید.

شرکت ما در سال 1375 تأسیس و فعالیت ما در زمینه "چسب" به طور رسمی آغاز شد. سال‌هاي ابتدايي در زمینه تولید چسب کار می‌کردیم، اما به دلیل شرایط نامطلوب و همچنين عدم حمایت دولت در حال حاضر واردکننده هستیم.

پیام ساختمان: چسب در چه جاهایی کاربرد دارد؟

چسب ساختمانی در بیشتر کارهای ساختمانی کاربرد دارد چرا که سرعت ساخت‌وساز بسیار حائز اهمیت است. نماسازي، سنگ‌کاری، درزگیری و ... از جمله موارد کاربرد چسب در ساختمان است. مطمئن باشید اگر قرار بود الآن برج ایفل ساخته شود، این کار را با استفاده از چسب انجام می‌دادند.

پیام ساختمان: محصولات شما استاندارد و تأییدیه دارند؟

محصولات ما در کشور مبدأ منطبق بر استانداردهای جهاني است؛ ضمن اینکه در زمان ورود به کشور در گمرک جمهوری اسلامی ایران باید از فیلترهای کنترل کیفی رد شوند. پیام

پیام ساختمان: در حال حاضر با چه چالش‌هایی مواجه هستید؟

از جمله مشکلات ما می‌توان به عدم حمایت دولت از بازرگانان اشاره کرد؛ بدین معنی که نگاه یکسان به همه بازرگانان وجود ندارد. یک نفر ارز دولتي می‌گیرد و نفر دیگر ارز آزاد . یا برخی به‌راحتی کالاهایشان را از گمرک ترخیص می‌کنند و برخی دیگر مشکلات عدیده‌ای دارند. ما هم چون وابستگی به هیچ جایی نداریم، سختی های زیادی تجربه کرده‌ایم. مشکل بزرگ دیگر ما این است که استخدام نیروی کارآمد برای فروش محصولات سخت شده است که البته این چالش برای بسیاری از شرکت‌ها هم وجود دارد. خیلی بهتر بود که فروشنده‌ها قبل از استخدام در کلاس‌هایی براي تربیت فروشنده شرکت کنند.

پیام ساختمان: کیفیت محصولات داخلی را در بخش چسب چگونه می‌بینید؟

در صنعت چسب هم کیفیت های پایین باقیمت ارزان وجود دارد و هم اجناس باقیمت و کیفیت با‌لا. مشکل اجناس باکیفیت کشور این است که بسته‌بندی و ظاهر خوبی ندارند و مشتری‌ها نمی‌پسندند، علاوه بر اين مدل خوبی برای فروش محصولات ندارند که خرید را تسهیل کند. ضمن اينكه برخي زمان‌ها فاقد جنس مورد نیاز مشتری هستند و همین امر زمینه بی‌اعتمادی مشتری را فراهم می‌آورد.

پیام ساختمان: امتیاز ویژه شرکت شما نسبت به سایر شرکت های داخلی چیست؟

شرکت ما از قدمت زیادی برخوردار است و تنها شرکتی هستيم که اگر محصول را مشتریان از ما تحویل بگیرند و دچار مشکل باشد، تمام و کمال پول خریدار را پس می‌دهیم. امتیاز دیگر این است که امتیازات زیادی برای بنکداران در نظر گرفته‌ایم که آنها را به همکاری با مجموعه ترغیب می‌کند.

پیام ساختمان: چه انتظاری از دولت یازدهم دارید؟

اقدامات خوبی در این مدت انجام‌شده، از جمله اینکه طرح شبنم که مشکلاتی را برای ما به همراه داشت، برداشته شده است. دردسر بزرگ ما این بود که می‌گفتند "کد شبنم" بر روي تمام محصولات وارداتی داخل كارتن درج شود و چون بسیاری از اجناس ما دارای هدیه تبلیغاتی است، باید با همان چسبی که روی کارتن درج شده بود، در اختیار مشتری قرار مي‌داديم؛ بنابراین باز کردن کارتن‌ها در گمرک برای نصب برچسب شبنم مشکلاتی برای ما به وجود می‌آورد؛ ضمن اینکه باز کردن کارتون‌ها باعث صدمه اجناس می‌شود. بنابراین درخواست کردیم کد شبنم فقط روی کارتون درج شود. از سوی دیگر چنانچه برچسب‌ها با درخواست ما تنها بر روي كارتون‌ها درج مي‌شد،‌ مشتریان ما از سوي بازرسان با مشکلات زیادی مواجه می‌شدند. به‌هرحال علیرغم اینکه چسب‌هاي ما به‌صورت قانونی و تحت نظر گمرک وارد می‌شود، اما مشکلات زیادی گریبان گیر ما می‌شد و کار ما را کند می‌کرد و استرس زیادی بر مجموعه وارد می‌کرد. آن‌طور که بنده شنیده‌ام از این به بعد الزام کد شبنم را از کالاها برداشته‌اند و اين اقدام بسيار مثبت دولت يازدهم براي بازرگانان است.

پیام ساختمان: شعار خاصی برای شرکت دارید؟

ما همواره سعی می‌کنیم که خوش‌برخورد و قابل‌اعتماد باشیم. بسیار مشتری محور هستیم و حتی برای مشتریان به خاطر روابط دوستانه مهمانی ترتیب می‌دهیم.

پیام ساختمان: در پايان اگر صحبتی دارید، بفرمایید.

متأسفانه فقط در شمال شهر محصولات باکیفیت در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً چسبی که ما برای ساخت‌وساز پیشنهاد می‌دهیم، برای استفاده در نمای ساختمان حدود 10 تا 15 سال گارانتی دارد، درصورتی‌که بسیاری از محصولات ديگري كه در نمای ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد، پس از شش ماه دچار مشکل می‌شود. اعتقاددارم راهكار بهبود وضعيت ساختمان‌سازي اين است كه جدا از سیاست های مسئولان و دولت، همه ما ایرانی‌ها بايد کیفیت کارها را بالا ببریم تا از این حالتی که همه احساس می‌کنیم سر هم کلاه می‌گذاریم، فاصله بگيريم. این کار به تنهایی از عهده دولت خارج است و باید از خودمان شروع کنیم .