نمایشگاه‌های تخصصی اولویت‌دارند

شمار نشریه : 172

گروه ساخت‌وساز: پنجمین نمایشگاه تخصصی در و پنجره و صنایع وابسته از 29 دی تا 2 بهمن امسال در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه پس از سه دوره برگزاری در معرفی صنعت در و پنجره،جایگاه ارزشمندی به‌دست آورده است . فرهاد امینیان ، دبیر این نمایشگاه در گفتگوی کوتاهی با پیام ساختمان به برخی سؤال‌ها در این مورد پاسخ می‌گوید:

پیام ساختمان: نمایشگاه حول چه محورهایی و با چه اهدافی برگزار می‌شود؟

این نمایشگاه همانند هر نمایشگاهی دارای مجموعه اهداف عمومی و اختصاصی است. مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ، معرفي ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل كشور در زمينه توليد ،‌ بازرگاني و خدمات مربوط به صنعت، موضوع نمایشگاه است. اهداف اختصاصی دیگری از جمله معرفی میزان تأثیر و نقش محصولات در و پنجره در حفظ ، صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع انرژی و تلاش در جهت حفظ ذخایر موجود انرژی در کشور و ایجاد آگاهی عمومی از میزان تأثیرگذاری این محصولات در بهینه‌سازی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف را هم می‌توان از ویژگی های این نمایشگاه دانست.

با توجه به تعدد و کثرت واحدهای تولیدی ، بازرگانی و خدماتی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در ارتباط با محصولات در و پنجره هستند، برپایی نمایشگاه تخصصی و جدا از صنعت ساختمان به طور عام ، هم برای مشارکت‌کنندگان و هم برای بازدیدکنندگان از اهمیت و اولویت بسیاری برخوردار است . لذا این نمایشگاه نیاز مخاطبین این صنعت را به‌مراتب بیشتر از نمایشگاه‌های عمومی که در حوزه صنعت ساختمان برپا می‌شوند برآورده می‌سازد. به همین دلیل بسیاری از واحدهای شرکت‌کننده در "نمایشگاه در و پنجره و صنایع وابسته" فقط در همین نمایشگاه حضور می‌یابند و در نمایشگاه‌های عمومی صنعت ساختمان شرکت نمی‌کنند.

پیام ساختمان: محل برگزاری نمایشگاه کجاست؟

این نمایشگاه مطابق روال همه‌ساله در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و در 11 سالن نمایشگاهی برپا می‌شود که فضای مفید این سالن‌ها حدود 20 هزار مترمربع و فضای کلی آنها حدود 600/39 مترمربع است.

پیام ساختمان: چند شرکت تا کنون برای حضور در این نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند؟

تا این تاریخ تعداد متقاضیان مشارکت در این نمایشگاه حدود 400 شرکت بوده ولی فقط موفق به جانمایی و ثبت‌نام از حدود300 شرکت شده‌ایم.

پیام ساختمان: استقبال از نمايشگاه در اين دوره چگونه بوده است؟

استقبال از نمایشگاه بسیار چشمگیر و فراتر از حد انتظار بود . میزان درخواست‌های دریافت شده برای حضور در این دوره نمایشگاه به حدی زیاد بود که حتی فرصت انجام دعوت و فراخوان عمومی جهت مشارکت در نمایشگاه را نیز از ما گرفت و باوجود آنکه امسال دو سالن به وسعت کلی 8400 مترمربع به مجموعه سالن‌های این نمایشگاه اضافه‌شده ولی کل فضای نمایشگاه با همان درخواست‌هایی که متقاضیان به‌صورت خودخواسته برای ستاد برگزاری فرستاده‌اند، تکمیل شد و چیزی در حدود یک صد شرکت متقاضی دیگر هستند که متأسفانه واگذاری غرفه به آنها امکان‌پذیر نیست و فعلاً در فهرست ذخیره جای دارند. امسال به دلیل همزمانی دو نمایشگاه دیگر که البته در دوره‌های قبلی نیز با نمایشگاه در و پنجره به طور همزمان برگزار می‌شدند، امکان افزایش سالن های مورد نیاز فراهم نشد که امیدواریم در دوره بعدی بتوانیم سالن‌های این نمایشگاه‌ها را به سالن‌های نمایشگاه در و پنجره اضافه کنیم. در حال حاضر متقاضیان جدید را فقط می‌توانیم در فضای باز نمایشگاه جانمایی کنیم.

پیام ساختمان: اصناف و سندیکاها چه جایگاهی در نمایشگاه شما خواهند داشت؟

در حال حاضر دو انجمن فعال در حوزه صنعت در و پنجره به همراه اعضای خود در این نمایشگاه حضور دارند که علاوه بر این حضور، ستاد برگزاری از همفکری و کمک ایشان در خصوص برنامه‌های علمی و تخصصی نمایشگاه استفاده می‌کنند . ما از سایر انجمن‌ها و اتحادیه‌هایی هم که به طور مستقیم و غیرمستقیم با موضوع نمایشگاه در ارتباط هستند برای حضور در دوره‌های بعدی این نمایشگاه دعوت می‌کنیم.

پیام ساختمان: گمان می‌کنید از نظر كيفي هم نمايشگاه پيشرفت كرده باشد؟

امسال شاهد عرضه محصولات جدید و نوآوری‌هایی هستیم که قبلاً در کشور تولید نمی‌شد ولی هم اینک در کشور به مرحله تولید رسیده‌اند که این موضوع را باید جزو امتیازات برجسته و مهم این دوره از نمایشگاه محسوب کرد.

پیام ساختمان: آیا از شرکت‌های خارجی نیز دعوت به عمل آمده است؟

از کشورهای صاحب صنعت و فن‌آوری‌های مرتبط با نمایشگاه دعوت‌شده و شرکت‌هایی از کشورهای آلمان، ایتالیا، کره جنوبی و اسپانیا که در صنعت در و پنجره پیشرو هستند، در نمایشگاه حضور دارند. علاوه بر آنها ترکیه و چین نیز به‌صورت کشوری در نمایشگاه شرکت کرده‌اند.

پیام ساختمان: برای اطلاع‌رسانی از چه شیوه‌هایی بهره می‌برید؟

اطلاع‌رسانی نمایشگاه در دو مقطع زمانی انجام می‌شود . فاز اول اطلاع‌رسانی به شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکزی است که شرکت‌کننده در نمایشگاه محسوب می‌شوند. این مرحله از اطلاع‌رسانی عمدتاً شامل ارسال دعوت نامه است و بنا به دلیلی که قبلاً اشاره شد در این دوره ارسال دعوت‌نامه میسر نشد. در ضمن وب سایت نمایشگاه نیز به نشانی www.titexgroup.com دایر است که اخبار جدید نمایشگاه ، ضوابط و مقررات عمومی مشارکت در نمایشگاه ، فرم‌های مربوطه و سایر موارد مورد نیاز در این سایت قابل‌دسترسی و بهره‌برداری است. فاز دوم که در طول نمایشگاه خواهد بود از ستاد اطلاع‌رسانی و همراهی مطبوعات و نشریات تخصصی بهره‌مند خواهیم شد و بخش عمده‌ای از اطلاع‌رسانی نمایشگاه بر عهده آنان است.