هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كمر طرح تفصيلي مي‌شكند!

گروه ساخت‌وساز: اداره هر شهر هزینه‌های سرسام‌آوری دارد و شهرداری‌ها ناگزیر از دریافت عوارض هستند. بنابراین کوچک‌ترین خدمت رسانی به مردم مشمول دريافت پول می‌شود. شاید اغلب مردم با این اصل مشکل نداشته باشند چرا که در همه جای دنیا همین روال جاری است. مشکل اساسی نحوه خدمت رسانی و بسیاری از کاغذبازی‌هاست كه هنوز هم به شكل سنتي ادامه دارد. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هایش از مراجعات مردم به شهرداری‌ها به سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه شهرداری تهران رفته است.

درآمد ساختمان هزينه عمران مي‌شود

نخستین مراجعه‌کننده که برای پرداخت عوارض مفاصا حساب آمده بود، در گفتگو با خبرنگار ما گفت: حدود یک ساعت است که منتظر مسئول باجه هستیم ولی خبری از ایشان نیست. با هزار خواهش و تمنا از همکارانش خواستم کارم را انجام بدهند اما ظاهراً لطف کرده و مهر را در کمد گذاشته‌اند و کلید آن را با خود برده‌اند.

وی افزود: عوارض ساختمانی که به شهرداری پرداخت می‌شود، بودجه بسیار زیادی است و بخش عمده درآمد شهرداری از راه ساختمان‌سازی به‌دست می‌آید، اما متأسفانه شهرداری‌ها به کیفیت ساختمان توجه ندارند و حق مطلب را ادا نمی‌کنند. پروژه‌های عمرانی که توسط شهرداری ساخته می‌شود، عمده درآمدشان از عوارض بخش ساختمان تأمین می‌شود. بنابراین پول‌هایی که توسط معاونت معماری و شهرسازي دریافت می‌شود؛ در بخش معاونت عمرانی هزینه می‌شوند.

این شهروند ادامه داد: بر این اساس اگر از مردم نظرخواهی کنید، متوجه می‌شوید که اغلب از معاونت معماری و شهرسازی رضایت ندارند و درعین‌حال از پروژه‌های عمراني رضایت کامل دارند. بخش معماری و شهرسازي برای شهرداری درآمدزاست و بخش عمرانی هزینه بر است اما به‌هرحال امیدواریم که ساختمان ابزار معاونت عمرانی نشود و این وضعیت تا حدودی سرو سامان بگیرد.

انعطاف کافی است

مراجعه‌کننده دیگری به خبرنگار پیام ساختمان گفت: برای پیگیری وضعیت ملکم بر اساس طرح تفصیلی به شهرداری مراجعه کرده‌ام. آن‌طور که بنده اطلاع دارم ملک بنده در طرح جدید، کاربری تجاری پیدا کرده است و به دلیل ارزش افزوده‌ای که ایجادشده، باید مقداری پول که البته قابل توجه است، به حساب شهرداری واریز کنیم.

وی اضافه کرد: از ابتدای طرح تفصیلی مسئولان اعلام کردند که این طرح سند و چشم‌انداز افق شهری تهران است و پس از سال‌ها پایتخت صاحب طرح خوب و کاملی خواهد شد. در سال اول تغییراتی در طرح به وجود آمد که مسئولان اعلام کردند به دلیل اینکه سال اول اجرا است، طرح باید انعطاف داشته باشد، حالا هم که وارد سال دوم شده‌ایم، مواردی را سراغ دارم که برخلاف طرح و پهنه‌بندی، کاربری های دیگری دارند. می‌ترسم که انعطاف بیش از اندازه طرح تفصیلی، باعث شکستن کمر طرح شود.

يک بام و دو هوا

شهروند دیگری به خبرنگار ما گفت: در تمام عوارض درخواستی شهرداری یک بار هم نشد که مبنای محاسبه قیمت‌ها و مبلغ مورد نظر را برای ما شرح دهند. فقط به ما اعلام می‌کنند که فلان تومان را باید به حساب شهرداری بریزند اما هر وقت کارشان پیش شهروندی گیر می‌کند، تا ما می‌خواهیم نرخ تعیین کنیم، کار کارشناسی دقیق ترتیب می‌دهند.

وی ادامه داد: ملک بنده در محدوده یکی از طرح های عمرانی شهرداری قرار گرفته و شهرداري براي اجراي طرح قصد دارد ملك بنده را خريداري كند. از آنجا که در خصوص قیمت ملک با شهرداری به توافق نرسیدیم، قرار شده هيئتي سه نفره مرکب از؛ یک کارشناس رسمی دادگستری از طرف بنده، یک کارشناس از طرف شهرداری و یک کارشناس که مورد قبول دو طرف باشد، با تشكيل كميسيوني به نام«کمیسیون معوض» در مورد قیمت ملک بنده تصمیم‌گیری کنند.

عزيزان دل شهرداري

مراجعه‌کننده دیگری با بیان اینکه پیمانکار است و برای دریافت مطالباتش به شهرداری مراجعه کرده است، گفت: قبول دارم که هر پیمانکاری نمی‌تواند با شهرداری کار کند و باید به‌قول‌معروف "عزیز دل شهرداری باشد" اما به همه مطبوعات و پیمانکاران صراحتاً اعلام می‌کنم ؛ پیمانکاری که بتواند با شهرداری کار کند، در سخت‌ترین شرایط هم قادر به‌کار کردن است.

وی افزود: بنده از کیفیت كار سازنده‌های ساختمان اطلاعی ندارم چون کار بنده سنگفرش پیاده‌روهاست. شهرداری تهران حساسیت ویژه‌ای در فعالیت های عمرانی خود دارد و کوچک‌ترین سهل‌انگاری باعث می‌شود شهرداری در پرداخت مطالبات، پیمانکاران را دچار مشکل کند. این موضوع زمانی اهمیت دارد که بدانید پروژه‌هایی که پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری اجرا می‌کنند، به دلیل اینکه در ارتباط مستقیم با خیل عظیم مردم است، همواره، در معرض دید و اظهارنظر قرار دارد.

زخم كهنه گود‌برداري

مرد میانسالی که در حال مطالعه پرونده‌اش بود ، به خبرنگار ما گفت: مدتی پیش همسایه ما ساختمان قدیمی‌اش را تخریب کرده و برای ساخت ساختمان جدیدش کار گودبرداری را آغاز کرد. در همان زمان که کار گودبرداری را آغاز کرده بود، برای مهاربندی گود از روش‌های جدید که اگر اشتباه نکنم اصطلاحاً "سپرکوبی" نامیده می‌شود، استفاده کرد.

وی افزود: در هنگام مهاربندی گود، ساختمان بنده به خود می‌لرزید و بنده تکان های ساختمان را احساس می‌کردم اما زمانی که موضوع را با مجری و مالک ساختمان در میان گذاشتم، عنوان کردند که چیزی نیست و این موضوع کاملاً طبیعی است. پس از چند روز که کار مهار‌بندي گود را انجام دادند، بنده ترک های بسیار ریزی را در دیوارهای ساختمان مشاهده کردم که بازهم مجری ساختمان عنوان کرد ترک فقط مربوط به نازک‌کاری است و می‌توان با یک قوطی رنگ همه آن را تعمیر کرد.

مرد میانسال ادامه داد: این موضوع تمام شد اما بنده حاضر نشدم روی آن را با رنگ بپوشانم. حدود 20 روز از آن تاریخ گذشته و متأسفانه ترک های ریز آرام‌آرام دهان بازکرده‌اند و ساختمان آبستن حادثه شده است. حالا که موضوع را به مالک و مجری اطلاع داده‌ام با کمال خونسردی گفتند که باید به شهرداری بروی و مشکل را پیگیری کنی. در کمال تعجب مسئولان شهرداری هم عنوان کردند باید همان زمان که ترک های ریز را مشاهده کردی، مراجعه می کردی تا کارشناسان آن را مورد بررسی قرار می‌دادند و حالا کار سخت شده است. نمی‌دانم

ولی ظاهراً گواهی همسایه‌ها در این رابطه می‌تواند تا حدود زیادی مورد قبول شهرداری واقع شود