مراقبت از رادياتور

شمار نشریه : 172

فرشاد سرایی*

گذشته از جنبه‌های محاسباتی و مبانی علمی طراحی تأسیسات مکانیکی یک ساختمان که مهندسین تأسیسات به آن می‌پردازند، همواره در زمان بهره‌برداری، سؤالات و ابهاماتی پيش روی مصرف‌کنندگان نهایی و اغلب افراد غیرمتخصص در زمینه مهندسی تأسیسات قرار می‌گیرد. هدف از تدوین این نوشتار، ارائه پاسخ به برخی از این سؤالات با زبان ساده و همچنین انتقال پاره‌ای از تجربیات عملی و توصیه‌های فنی نویسنده، براي استفاده عموم است.

در آستانه فصل سرما قرار داريم بنابراين بايد از هم اكنون مقدمات لازم براي استفاده از سيستم‌هاي گرمايشي را فراهم كنيم. با توجه به اينكه بخش مهمي از گرمايش ساختمان‌هاي كشور توسط سيستم‌هاي موتورخانه‌اي تأمین مي‌شود، توصيه‌هاي كارشناسي اين شماره را به راه‌اندازي و مراقبت از رادياتورها اختصاص داديم. شما مي‌توانيد ادامه اين مبحث را در شماره‌هاي بعدي پيگيري كنيد.

سركشي از ويلا

چنانچه ویلايي داريد كه در فصول سرد سال کمتر به آن سر می‌زنید، اگر گذرتان به ویلا افتاد و با قطعی گاز شهری مواجه شدید نگران نباشید. زیرا به واسطه کاهش فشار گاز شبکه شهری در زمستان و عدم مصرف دائم گاز در ویلا، سوزن رگولاتور به داخل کشیده شده و مسیر ورودی گاز مسدود گشته است. در مقابل رگولاتور ایستاده و با دست چپ سوزن جانبی آن را به سمت بیرون بکشید و همزمان با دست راست و به کمک یک انبردست یا «دمباریک» سوزن جلوی رگولاتور را به سمت خارج بکشید تا صدای جریان یافتن گاز شنیده شود و هوای جمع شده در لوله تخلیه گردد. همزمان از یکی از همراهان خود بخواهید که تمام شعله‌های گاز خوراک‌پزی را روشن کند. چند دقیقه به همین منوال عمل کنید تا جریان گاز پایدار شده و شعله‌های اجاق خاموش نشود.

*اگر بیش از 15 روز است که به ویلای خود سر نزده‌اید، حتماً پیش از روشن نمودن بخاری‌های گازی از باز بودن مسیر دودکش آنها اطمینان حاصل کنید چرا که این دودکش‌ها محل بسیار مناسبی برای ساخت آشیانه پرندگان و خزندگان در فصول سرد سال محسوب می‌گردد. براي اطمينان خروجی دودکش‌ها را با توری فلزی مناسب پوشش دهید.

*توصیه می‌شود ابتدا شعله‌های اجاق‌گاز خوراک‌پزی را روشن كرده و اجازه دهید حدود 15 دقيقه تمام شعله‌های گاز روشن باشد. سپس به سراغ روشن کردن آبگرمکن گازی و بخاری‌های گازی بروید.

دلجويي از نصاب‌

اگر کارفرمای یک پروژه ساختمان‌سازی هستید و سیستم شوفاژ ساختمان شما پس از روشن شدن دیگ و پمپ‌های سیرکوله و هواگیری رادیاتورها به طور کامل و با حداکثر دمای طراحی گرم نشد، چندان تعجب نکنید. احتمالاً پیمانکار نصاب تأسیسات مکانیکی که هفته گذشته با وی مشاجره کرده و بخشی از مطالبات او را پرداخت نکرده‌اید، در یکی از رایزرها یا لوله‌های اصلی رفت و برگشت آب شوفاژ ساختمان شما یک صفحه فلزی مدور سوراخ‌دار نصب نموده که مانع از جریان یافتن دبی کامل آب داغ در سیستم لوله‌کشی می‌گردد. جهت یافتن محل مخفی نصب این صفحه بايد تمام قسمت‌های مختلف لوله‌کشی را با دست لمس کنید. اگر در بخشي از یک لوله اختلاف دمای غیرطبیعی مشاهده شد، این نقطه همان گلوگاه مشکل‌آفرین است. اما با توجه به‌ طول زیاد لوله‌کشی و پوشیده شدن بخش عمده‌ای از آن توسط عایق، انجام این کار بسی دشوار و غیرممکن می‌باشد. توصیه می‌کنيم سراغ پیمانکار نصاب تأسیسات مکانیکی رفته تا مشکل موجود را بررسی و رفع کند. مطمئن باشید فردای آن روز مشکل سیستم شوفاژ ساختمان شما به طور کامل برطرف خواهد شد.

*مهندس پایه یک تأسیسات مکانیکی