هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چين از بازار ايران چه مي خواهد

گروه بازار ساختمان: تراز تجاري ايران و چين بيش از 8 ميليارد دلار است و حدود 22 ميليارد دلار سرمايه‌هاي ايران به دليل مشكلات ناشي از نقل و انتقالات پولي در همين كشور به نوعي بلوكه شده است. بااین‌حال چين اولين واردکننده از ایران و دومين کشور صادرکننده محصولات گوناگون به ايران است. بد نيست بدانيم كه با رشد اقتصادي چين، نياز اين كشور به توسعه صادرات انکارناپذیر بود ازاین‌رو برنامه‌های تجارت خارجي اين كشور به مانند يك راهبرد طولاني توسط اتاق بازرگاني چين پيگيري شد.

اين درست است كه چینی‌ها در همه مناطق از جمله اروپا و آمريكا حضوري قوي دارند اما حضور آنها در ايران به دليل غيبت تجار اروپايي بسيار چشمگير بوده و با خروج تدريجي رقباي غربي از بازار ايران، پررنگ تر هم شده است. شايد به همين دليل باشد كه نمايشگاهي با ابعاد بین‌المللی در ايران برگزار نمی‌شود مگر با حضور بسيار گسترده بازرگانان چيني. در گفتگو با یک کارشناس چيني نظرات او را در خصوص بازار ايران جويا شديم.

چرا به بازار ايران علاقه‌مند هستند

بازرگان چيني كه خود را مارتين سوآنگ معرفي كرد، در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ما به تنهايي در بازار ايران شركت نمی‌کنیم بلكه قبل از حضور در ايران اقدام به شناسايي همكاراني فعال در بازار اين كشور نمودیم و با همراهي آنها در بازار فعاليت كرده و در نمایشگاه‌ها شركت می‌کنیم. البته برخي نيز رويكردهاي ديگر را دنبال كرده و واسطه‌های فروش يا نمايندگي هاي فروش را در ايران شناسايي و با آنها همكاري می‌کنند.

وی ادامه داد: براي دومين بار است كه در يكي از نمایشگاه‌های ايران شركت می‌کنم و در هر نمایشگاه با فرصت‌ها و شركت هاي خوبي كه در زمینه‌های صنعتي فعاليت دارند، آشنا می شوم. وي دليل حضور خود در نمایشگاه‌های ايران را ، دعوت شركت ايراني كه نمايندگي شركت متبوعش در ايران دارد، اعلام كرد.

از اين فعال چيني پرسيدم که چرا چینی‌ها به بازار ايران بسيار علاقه‌مند هستند؟ وي پاسخ داد: دلايل زيادي براي علاقه مندي چینی‌ها به بازار ايران وجود دارد؛ اول اينكه روابط بين دو كشور بسيار خوب است که می‌تواند كمك بزرگي براي شركت هاي دو كشور براي همكاري با يكديگر باشد، دوم اينكه بر اساس همين روابط، ارتباطات اقتصادي و صنعتي خوبي ميان شركت هاي ايراني و چيني به وجود آمده و اين عامل تثبیت‌کننده بازار در نتيجه همكاري مستحكم ميان شرکت‌هایی از دو كشور به وجود آمده است. همچنين فعاليت تجار چيني كه هميشه در جستجوي فرصت هاي جديد هستند، را نبايد از نظر دور داشت.

چين در قله تجارت جهان

مارتین در پاسخ به اين سؤال كه با مقايسه كالاهاي ارزان چيني با توليدات باکیفیت و گران اروپايي به چه نتیجه‌ای خواهيم رسيد با زيركي پاسخ داد: از نظر فني در مورد كيفيت محصولات نمی‌توانم اظهارنظر كنم چرا كه من كارشناس سرمایه‌گذاری و مشاركت تجاري هستم اما لازم است يادآوري كنم كه براي بسياري از توليدات چيني نيز كشورهاي غربي به‌ویژه اروپايي نقش تأمین‌کننده فناوري را ايفا می‌کنند. به بيان ديگر فناوري در غرب توليد می‌شود و بيشتر شركت هاي چيني تنها نقش خط توليد آن را ايفا می‌کنند. ازاین‌رو توليدكنندگان چيني داراي اين امتياز هستند كه فناوري اروپايي را به قيمت كمتر ارائه كنند.

وی افزود: بخشي از كالاها تحت نظارت شركت هاي اصلي آنها در چين توليد می‌شود و حتي برچسب همان شرکت‌ها را نيز دارد اما بخشي نيز بر اساس اطلاعات كشور سازنده فناوري توليد می‌شود به اين صورت كه بهترين فروش يك كالا را شناسايي كرده و آن محصول بر اساس خريد فناوري يا همكاري در توليد يا بومی‌سازی در چين توليد می‌شود ازاین‌رو صنعت چين نمونه‌ای از كل توليدات دنياست.

این بازرگان چینی یادآور شد: شايد در گذشته هدف تجارت چين اين بود كه توليدات ارزان و بی‌کیفیت را به بازار عرضه كند اما در حال حاضر توليدات ما شامل بهترين ابداعات و فناوری‌ها می‌شود. اين توليدات در برخي موارد حتي داراي برچسب كشور سازنده نيز می‌باشد و ممكن است به همان كشور سازنده فناوري هم صادر شود. اين امر امتياز خوبي براي تولیدکنندگان چيني است و دقیقاً به همين دليل هم تجارت خارجي چين رشد بسيار سريعي داشته است.

وي با رد قيمت ارزان كالاهاي چيني به دليل كيفيت پايين آن ادامه داد: يكي از موفقيت هاي ما اين است كه فناوري هاي غربي را در كشور خود بومی‌سازی كرده و با توجه به شرايط مناسب كسب و كار در چين می‌توانیم هزينه توليد را كاهش دهیم . در نتيجه قيمت محصولاتي كه ما صادر می‌کنیم ارزان تراست از آنچه در اروپا توليد می‌شود اما اين به معناي كيفيت پايين تر محصولات ما نيست. چه آنكه كالاهايي كه به بازار اروپا عرضه می‌شود ممكن است قيمتي بالاتر از كالاهاي ساخت كشورهاي غربي هم داشته باشد و اصولاً اين به بازار معطوف نيست بلكه به نحوه سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود. اين بازرگان چيني در خصوص برنامه چینی‌ها براي بازار ايران تاكيد كرد: هدف كشور چين در تجارت خارجي اين است كه بر فراز قله تجارت در جهان باشد و قرار نيست ما ابداع‌کننده كالاها و فناوری‌ها باشيم بلكه تنها قصد داريم تجارت آن را در دنيا در اختيار داشته باشيم.