هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ركود بي نظير بازار فولاد

گروه بازار ساختمان: استان اردبيل در نقطه‌ای راهبردي واقع‌شده و شايد براي سال‌ها پتانسيل بالايي براي رشد صنعتي و عمراني داشته باشد . اين در حالي است كه مجاورت با كشورهایي مانند قفقاز می‌تواند امكان صادرات بی‌نظیری را براي اين استان فراهم آورد. اردبيل در سال هاي اخير با صنايع معدني سيمان و فولاد مسير توسعه صنعتي را می‌پیماید و البته داراي يك دانشگاه علمي- كاربردي فولاد نيز می‌باشد.

گفتگوي ما با تقي بهرامي نوشهر، كه همزمان ریاست دانشگاه فولاد اردبيل و مديریت عامل ذوب‌آهن را بر عهده دارد،حاوی نکات بسیار مهمی در خصوص بازار این کالای راهبردی است که خواندن آن خالی از لطف نیست . لازم به توضيح است كه بهرامی سابقه رياست بر انجمن فولاد ايران ، عضويت در هيئت هاي نمايندگي اتاق هاي بازرگاني و صنايع و معادن تهران و ايران و ریاست كارخانه سيمان خلخال را نيز در كارنامه خود دارد.

پيام ساختمان: دانشگاه فولاد اردبيل تا چه مقطع تحصيلي به تربيت دانشجو می‌پردازد و چه ویژگی‌هایی دارد ؟

این دانشگاه تا مقطع كارشناسي به تربیت دانشجو می‌پردازد و خوشبختانه زمينه براي ایجاد دوره كارشناسي ارشد آن نيز فراهم‌شده و تاكنون دو دوره تحصيلي را پشت سر گذاشته است. يكي از ويژگي هاي اين دانشگاه علمي- كاربردي كه داراي 26 رشته مهندسي هم می‌باشد اين است كه دانشجويان علاوه بر تئوري به‌صورت كاربردي و عملياتي نيز با صنعت فولاد آشنا می‌شوند و به‌عنوان فردی متخصص و باتجربه وارد صنعت خواهند شد. به گونه‌ای كه با فرصت‌ها و چالش هاي کارخانه‌های فولادسازی كاملآ آشنا شده و آگاهی لازم را به‌دست آورده‌اند. اكنون بيش از 120 نفر از مهندسان فارغ‌التحصیل اين دانشگاه فولاد در كارخانه ذوب‌آهن اردبيل مشغول به‌کار هستند.

پيام ساختمان: شما كه در زمینه‌های مختلف صنعت و بازار و اخیراً مسايل علمي فولاد فعاليت داريد، وضعيت اين صنعت را در حال حاضر چگونه ارزيابي می‌کنید؟

اين درست است كه صنعت فولاد كشور بعد از نفت و گاز و پتروشيمي، بزرگ‌ترین صنعت بوده و همچنين بخش فولاد بزرگ‌ترین صادركننده درميان صنايع است اما متأسفانه شرايط حال حاضر به گونه‌ای است كه در طول تاريخ صنعت فولاد گرفتار چنين گردابي نشده بود.

پيام ساختمان: اين مشكلات در خصوص شركت هاي كوچك و خصوصي صدق می‌کند يا کارخانه‌های بزرگ و نیمه‌دولتی را هم در بر می‌گیرد؟

همه کارخانه‌های صنعت فولاد را شامل می‌شود به‌صورتی كه در مقاطعي نه تنها سودي نمي برند بلكه به زيان هم می‌رسند. حتي برخي از کارخانه‌های مطرح اين صنعت نتوانسته‌اند حقوق كاركنان خود را به‌صورت منظم بپردازند. البته کارخانه‌هایی كه از حمايت دولت بهره‌مند باشند تا حدودی شرايط بهتري دارند ولي بخش خصوصي تنها می‌تواند بر توانمندي هاي خود متكي باشد.

پيام ساختمان: دلیل وضعیت موجود را در چه مسائلی می‌دانید؟

اگر چه ما معتقديم كه با فعاليت هاي دولت تدبير و اميد شرايط در آينده بهتر باشد اما در حال حاضر بيشتر بخش هاي صنعتي كشور با ركود يا شرايط سخت مانند نبودن مواد اوليه و قطعات صنعتي و .... مواجه هستند. اگر به بخش تأمین مالي و عدم همكاري بانک‌ها با صنعت فولاد دقت كنيد خواهيد ديد كه با مشكلات بسياري روبه رو هستند و بسياري از طرح هاي توسعه متوقف‌شده و هزینه‌های گزافي بر شرکت‌ها تحميل می‌کند.از طرف ديگر نوسازي نیاز به نقدينگي دارد، بنابراين شرايط بدي كه در دولت قبل بود فعلاً تغيير نكرده است.

پيام ساختمان: چه انتظاري از دولت جديد داريد؟

از رئیس‌جمهور در خواست می‌کنیم براي كمك به بخش توليد به‌خصوص بخش صنعت، با جمع‌آوری نظرات خبرگان بخش صنعت و توليد، اتاق فكري تشكيل دهد كه بتواند به‌منظور تغيير در شرايطي كه از دولت قبل باقي است برنامه‌ای عملياتي تدوين كنند. زیرا بدون برنامه نمی‌توان كاري انجام داد و از پرتگاه دور شد. يكي از مشكلات بزرگ اين است كه عليرغم تلاش هاي بسيار همچنان اقتصاد كشور دولتي و شبه‌دولتی است و تا دولت اقدام به خصوصی‌سازی واقعي نكند تغييري حاصل نمی‌شود.