هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   172   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نگهداری راه، هدیه به نسل آینده

اولین گردهمایی کارگروه ارتقای کیفیت آسفالت وزارت راه و شهرسازی از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در محل این مرکز برگزار شد. در این گردهمایی یک‌روزه که صبح و بعدازظهر روز 28 آبان انجام شد، دکتر محمد شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مهندس میر شفیع معاون راه روستایی حضور داشتند و به ایراد سخنرانی پرداختند، همچنین معاونین ساخت و رابطین ادارات کل راه و شهرسازی کشور نیز در بخش‌های مختلف به پیگیری اجرای مصوبات کارگروه ارتقای کیفیت آسفالت و گزارش آخرین وضعیت صدور گواهینامه فنی کارخانه‌های آسفالت پرداختند و در مورد روند صدور گواهینامه فنی کارخانه‌های آسفالت هم‌اندیشی کردند.

توسعه پایدار، دغدغه مدیران

دکتر شکرچی‌زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مراسم افتتاحیه این گردهمایی گفت: ما اعتقادداریم که در حوزه‌های مسکن، راه و ترابری و شهرسازی مجموعه اقدامات و تحقیقاتی که در این مرکز به انجام می‌رسد باید اجرایی و کاربردی باشند و در کنار آنها مباحث راهبردی را هم پیگیری می‌کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به موضوع گردهمایی و ارتباط مبحث راه به‌عنوان یکی از عوامل مهم در توسعه پایدار افزود: یکی از ارزیابی‌های صورت گرفته در کشورهای توسعه‌یافته محاسبه سرانه کیلومتراژ راه نسبت به مساحت، افراد و... است. بنابراین مقوله راه باید به‌صورت جدی و مستمر در حوزه راه و شهرسازی کشور پیگیری شده و به‌عنوان یکی از عوامل و معیارهای توسعه به آن توجه شود.

وی افزود: توسعه پایدار باید دغدغه تمامی مدیران، تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران در کشور باشد ولی متأسفانه در بسیاری از پروژه‌های عمرانی که در چند سال اخیر انجام داده‌ایم این مهم کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در بحث راه نیز توسعه جاده‌ای و حمل‌ونقل باید دغدغه و محور اصلی فعالیت‌ها و اقدامات باشد و در اين ميان اهميت روسازي راه‌ها به جهت صرف هزينه‌هاي زياد در موقع احداث راه و نيز تعمير و نگهداري آن براي ارائه يك سرويس مطمئن و پايدار جزو سرمایه‌های ملي و سرمایه‌گذاری‌هایی است كه به‌عنوان يك پس انداز و هديه از نسل‌هاي گذشته به نسل هاي آينده خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص مشكلات و معضلات پروژه‌هاي روسازي در کشور گفت: يكي از مشكلات و معضلات پروژه‌هاي روسازي پراکنده‌کاری و عدم تمركز در فعاليت‌هاي تحقيقاتي به‌ویژه تحقيقات كاربردي است. عدم استمرار در كنترل و پايش پروژه‌های اجراشده و نبود سيستم ثبت اطلاعات پروژه‌ها و شرايط و عوامل محيطي موثر در زمان اجرا از عوامل ديگري است كه مديران را در تصمیم‌گیری براي ورود يك فناوري جديد به سيستم رايج ساخت‌وساز پروژه‌ها را با مشكل جدي مواجه كرده است.

وی افزود: بر همین اساس مديريت يكپارچه ساخت و نگهداري پروژه‌هاي روسازي با توجه به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت آن اهميت بیش‌ازپیش پيدا مي‌كند که شامل برنامه‌ریزی هوشمند و هماهنگ در زمینه سرمایه‌گذاری‌ها، طراحی، ساخت، نگهداری، بهره‌برداری و ارزیابی ضمن بهره‌برداری از تسهیلات است. بنابراین وزارت راه و شهرسازی به دلیل آنکه متولی اصلی احداث راه‌ها در کشور است به شدت نسبت به کیفیت روسازی حساس خواهد بود و باید در سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی به این نکته توجه داشته باشیم.

دکتر شکرچی‌زاده در خصوص اقدامات انجام‌شده توسط مرکز در حوزه قیر و آسفالت گفت: ما در مرکز سامانه پروژه‌های تحقیقاتی را تعریف کرده‌ایم که اعضای هیئت‌علمی از سراسر کشور، مهندسین و محققین و... برای تعریف و اجرایی نمودن آن با مرکز همکاری نموده تا با هدف‌گذاری‌های مشخص کار را پیش ببرند و اهداف مدنظر را محقق سازند. این سامانه ازیک‌طرف نيازهاي پروژه‌هاي اجرايي كشور را شناسایی کرده و از سوي ديگر با استفاده از توان متخصصان داخلي و خارجي و مراكز تحقيقاتي همكار نسبت به رفع اين نيازها اقدام می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، مهندسی ارزش و روی آوردن به سمت فناوری‌های نوین را محورهایی دانست که در مبحث افزایش کیفیت و اجرای آسفالت باید به آن توجه داشت و گفت: متأسفانه کارخانه‌ها و پالایشگاه‌ها اهمیت لازم برای افزایش کیفیت قیر را در نظر نمی‌گیرند. بنابراین باید به دنبال راهکارهایی بود تا این مشکل را برطرف نمود.

دکتر شکرچی‌زاده ادامه داد: تحقيقات كاربردي گسترده‌اي براي استفاده از آسفالت‌هاي پليمري، آسفالت‌هاي با قير طبيعي اصلاح‌شده، آسفالت گوگردي، آسفالت SMA و...در مركز برنامه‌ریزی‌شده و برخي از آنها در مرحله اجرا قرار دارد. امیدواریم که این مقوله‌ها جنبه‌های عملیاتی به خود بگیرد و در نهایت به افزایش کیفیت قیر و آسفالت در کشور بینجامد. وی افزود: با توجه به موارد مذكور و با عنايت به اينكه كشور براي توليد سيمان از زيرساخت‌هاي مناسبي برخوردار بوده در حال حاضر امكان توليد حدود 75 ميليون تن سيمان فراهم شده است. ضمن اینکه استفاده از رویه‌های بتني در دو شكل رويه بتني به‌عنوان يك لايه نهايي و رويه بتني به‌صورت تركيبي «بيندر بتني «و «توپكاي آسفالتي» مورد توجه مركز قرارگرفته كه اميدوارم هرچه زودتر نتايج آن به جامعه مهندسي كشور ارائه شود.

از ظرفیت‌های کشور استفاده مفید نمی‌شود

مهندس میرشفیع، معاون راه روستایی وزارت راه و شهرسازی نیز با اشاره به همکاری‌های صورت گرفته در حوزه قیر و آسفالت گفت: ما در حال حاضر در استان‌های کشور ظرفیت تجربی و علمی وسیعی داریم که استفاده مفید از آنها نمی‌شود. هدف این گردهمایی هم این است که این ارتباط‌ها و همکاری‌ها را بیشتر و نزدیک‌تر نماییم. وی افزود: ارتقای کیفیت آسفالت هم از نظر حیثیتی برای جامعه مهندسین مهم است و عملکرد فنی را نشان می‌دهد و هم از جنبه اقتصادی و بهره‌وری دارای اهمیت است.

مهندس میرشفیع در ادامه خلاصه‌ای از مصوبات اجراشده در یکی دو سال اخیر را ارائه داد و گفت: مصوبات شورای عالی فنی وزارت راه و شهرسازی برای تمام کشور لازم‌الاجرا است و این مصوبات یکی از مهم‌ترین مباحث در ارتقای سطح کیفی کارخانه‌های آسفالت است.

سخنرانان دیگر

مهندس رحمتی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور، مهندس حسن‌نیا، معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و دکتر خادمی، معاون ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور از دیگر سخنرانان اولین گردهمایی کارگروه ارتقای کیفیت آسفالت بودند. همچنین دو نشست تخصصی با عنوان‌های سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برای افزایش کیفیت آسفالت با تاکید بر نقش کارخانه‌های آسفالت و نشست تخصصی با رویکرد بررسی موانع و راهکارها برگزار شد و در ادامه ارزیابی کارخانه‌های آسفالت و ارائه گزارش عملکرد استان‌ها از دیگر برنامه‌های این نشست بود. در پایان مهندس کشاورزیان، معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سخنرانی اختتامیه را بر عهده گرفت و از استان‌ها و رابطین فعال در حوزه قیر و آسفالت تقدیر شد، به‌این‌ترتیب اولین گردهمایی کارگروه ارتقای کیفیت آسفالت در بعدازظهر روز 28 آبان به‌کار خود پایان داد.