هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کدام سقف با صرفه تر است؟


یکی از جدیدترین سقف‌های اجرایی در ساختمان "متال دک" است. این نوع سقف‌ها با سرعت اجرا می‌شود و از هزینه بالای قالب‌بندی جلوگیری مي‌كند. در مطلب زیر به خلاصه‌ای از مزایای سقف‌های عرشه فولادی و معرفي و توضيح اجزای تشکیل‌دهنده ؛آن خواهيم پرداخت.

مزایای سقف‌های عرشه فولادی

 

 

 

1- حذف مرحله قالب‌بندی و شمع گذاری و افزایش سرعت اجرا: سیستم این سقف‌ها به عنوان یک قالب‌بندی خود نگه‌دارنده می‌تواند بار حاصل از ساخت‌وساز و بتن را تحمل نموده و با امکان برش آسان و چینش سریع ورق‌ها باعث افزایش بهره‌وری در مرحله اجرا گردد.

2- بهینه‌سازی عملکرد سقف در هنگام زلزله : سقف MCD یکپارچگی بیشتری بین المان‌های سازه‌ای دال سقف ایجاد می‌نماید لذا در این سیستم صلبیت سقف در برابر نیروهای جانبی افزایش قابل‌ملاحظه‌ای نسبت به سقف‌های دیگر خواهد داشت و توزیع نیروهای زلزله بین المان‌های مقاوم باربر جانبی به درستی صورت می‌گیرد.

3- کاهش خسارت جانی و مالی در هنگام وقوع زلزله و آتش‌سوزی: سقف‌های حاوی بلوک‌های سفالی و بتنی در زلزله با سقوط این اجسام غیر سازه‌ای نسبتاً سنگین و همچنین سقف‌های حاوی مصالح پلاستوفوم در هنگام آتش‌سوزی با سوختن و ایجاد گاز درصد تلفات جانی ( اولی با مصدوم و دومی با مسموم و خفه کردن فرد ) را به طور قابل‌ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند که با استفاده از سقف‌های MCD در ساختمان موارد فوق به طور کامل مرتفع می‌شود.

4- ایجاد یک سکوی کار مناسب و مطمئن در زمان اجرا: قرارگیری سیستم سقف‌های MCD در کنار یکدیگر باعث ایجاد یک سکوی کار دائمی می‌گردد و خطرات زمان اجرا را به حداقل می‌رساند.

5- سطح زیرین یکدست و پیوسته : سیستم سقف‌های MCD برای اولین بار سطح زیرین را با ظاهری کامل ، تمیز و محکم ارائه می‌نماید که در صورت تمایل ، از حیث زیبایی این قابلیت را دارد که بتوان آن را بدون هیچ پوششی استفاده نمود.

6- کاهش هزینه‌های کلی : به طور کلی اجرای سیستم های صنعتی در ساخت مسکن (صنعتی سازی در ساختمان) باعث کاهش در هزینه‌ها ، پرت مصالح و مدت زمان اجرا می‌شود در نتیجه اجرای این سقف‌ها در مقایسه با سقف‌های دیگر باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های ساخت خواهد شد . در ضمن چنانچه در هنگام مدل‌سازی سازه به منظور تحلیل و طراحی با نرم‌افزار خاص (نوع مصالح ، وزن و رفتار) این‌گونه سقف‌ها تعریف شود، وزن کمتر و صلبیت نسبتاً بیشتر این سقف‌ها نسبت به مدل های مشابه (در هر مترمربع۳۰کیلوگرم سبک تر از کامپوزیت ،۱۵۰کیلوگرم از تیرچه‌بلوک و۲۶۰کیلوگرم از دال) باعث پایین آمدن تمامی مقاطع سازه (تیرها، ستون‌ها، بادبندها، اتصالات و آرماتورهای محاسباتی)، چه در اسکلت و چه در فنداسیون می‌شود که این به نوبه خود هزینه‌های مصالح و اجرا را در حد مطلوبی کاهش می‌دهد که برآیند این کاهش هزینه و کاهش هزینه‌های خود سقف که پیش تر بدان اشاره شد، باعث هر چه بهینه‌تر شدن سازه‌های دارای این نوع سقف خواهد شد.

7- وزن سبک و قابلیت حمل آسان : این ورق‌ها دارای صلبیت بالا و وزن سبک می‌باشند در نتیجه جابه‌جایی و حمل آنها به راحتی انجام می‌شود، در ضمن برای انبار کردن این ورق‌ها در کارگاه فضای زیادی اشغال نخواهد شد.

8- نصب آسان و سریع: ورق‌ها معمولاً به آسانی و به شکل دستی نصب می‌شوند ، اتصال مابین ورق‌ها ، اجزای دیگر و قالب از طریق چفت کردن ورق‌ها با یکدیگر ، انجام می‌پذیرد. قالب‌بندی لبه که معمولاً با همان اجزای ساخته‌شده از صفحه‌های فولاد گالوانیزه انجام می‌شود ، به سرعت به سقف اضافه می‌شود.

9- مناسب معماری‌های پیچیده و شکل‌های ناهماهنگ : برش ورق‌ها به شکل مورب یا حول یک ستون با استفاده از برش دهنده‌ها، اره و مته باعث سهولت و پیشبرد کار می‌شود. همچنین در صورت نیاز می‌توان شمع گذاری را با کمترین هزینه ممکن انجام داد.

10- میل‌گردهای تقویت‌کننده : شیارهای باز یا بسته (کنگره‌ها) باعث اتصال فولاد و بتن به یکدیگر می‌شود. صرفه‌جویی در مصرف فولاد در این روش بین ۲/۲ تا ۶ کیلوگرم در هر مترمربع می‌باشد.

11- برشگیر جوشی : اتصال مابین دال کامپوزیتی و تیرهای فولادی که با استفاده از برشگیرهای جوشی انجام می‌گیرد باعث صرفه‌جویی چشمگیری در مصرف فولاد و بتن شده و همچنین باعث کاهش بعد تیر می‌شود.

12- مهار بندی افقی سازه : ثابت کردن ورق‌ها در حین نصب باعث مهار بندی تکیه‌گاه‌ها و هماهنگی تیرهای اصلی و فرعی می‌شود.

 

ارائه‌دهنده مقاله: شركت عرشه فولادی ایران ( IMD )

 

آگهی شرکت فوق در لت اصلی‌می باشد