هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بخش خصوصي پيشتاز است


بخش خصوصي پيشتاز است

گروه تأسیسات: عليرغم محدوديت‌هايي كه عليه كشور وجود دارد در سيزدهمين نمايشگاه صنعت برق شاهد عرضه محصولات متنوع و پيشرفته و همچنين حضور صنعتگران و سرمايه‌گذاران مختلف داخلي و خارجي بوديم. معاونان و مديران شركت‌هاي زیرمجموعه وزارت نيرو هم از اين فرصت براي شناخت بيشتر ظرفیت‌ها و توانمندي هاي كشور استفاده كردند. به اعتقاد اكثر بازديدكنندگان، خودكفائي در صنعت برق كاملاً محسوس است. پيام ساختمان در حاشيه نمايشگاه صنعت برق و آب با مهندس سيد زمان حسيني، مديرعامل شركت برق منطقه‌اي تهران گفتگو كرده است:

پیام ساختمان: شركت برق منطقه‌اي تهران در حال حاضر چه برنامه‌هايي را دنبال مي‌كند؟

تلاش ما اين است كه وضعيت موجود را براي تأمین برق مردم حفظ كنيم. براي اين منظور پروژه‌هايي كه قرار است تا پيك مصرف سال 93 در مدار قرار گيرد را در بخش توليد، انتقال و توزيع شناسایی كرده و اميدواريم با اخذ منابع لازم آنها را براي بهره‌برداري آماده كنيم تا تابستان سال آينده شرايط مطمئني براي تأمین برق كشور فراهم باشد.

پیام ساختمان: بحث نوسازي و يكپارچه‌سازي سيستم‌هاي انتقال و توزيع برق تهران به كجا انجاميد؟

در شركت‌هاي برق منطقه‌اي، اصلاح و بهينه‌سازي سيستم‌هاي انتقال و توزيع برق اولويت اصلي است. بر اين اساس كابل‌هاي برق از داخل تونل‌هايي زیرزمینی به عمق 10 متر و به قطر 3 متر عبور مي‌كنند. براي اين منظور پنج مسير را شناسایی كرديم كه سه تا از آنها به بهره‌برداري رسيدند؛ يكي از اين مسيرها ميدان امام خميني(ره) به شوش و ديگري مسير امام خميني(ره) به آزادگان است و سومي هم منطقه مربوط به اتوبان صدر(از قيطريه تا منطقه ازگل) را تشكيل مي‌دهد.

پیام ساختمان: كابل‌هاي مورد استفاده داخلي هستند يا خارجي؟

كابل‌هاي مورد استفاده در پروژه‌هاي مختلف براي اولين بار در كشور تولیدشده‌اند. خوشبختانه تكنولوژي توليد كابل فشارقوی 230 کیلوولت در كشور بومي شده و استفاده از آنها تاكنون با هیچ‌گونه مشكلي مواجه نشده و مشخصات فني آنها هم با نمونه‌هاي خارجي و پيشرفته برابري مي‌كند.

پیام ساختمان: بخش خصوصي در اجراي پروژه‌ها چگونه سهيم مي‌شود؟

با توجه به سياست‌گذاري دولت و بر مبناي اصل 44 قانون اساسي، اجراي بيشتر كارهای شركت توزيع برق به بخش خصوصي واگذار شده است. البته بخش دولتي نقش حمایت‌کننده دارد تا كارها بهتر و سريع تر انجام شود.

پیام ساختمان: در زمینه پيشرفت كارهاي خود با چه مشكلاتي مواجه هستيد؟

ما براي اجراي پروژه‌ها نيازمند تعامل با شهرداري‌ و دستگاه‌هاي قضايي هستيم. اين شرايط تا حدودی فراهم‌شده ولي اگر تداوم نداشته باشد در آينده با مشكل مواجه خواهيم شد. مشكلي كه در حال حاضر با آن مواجه هستيم عدم تأمین به‌موقع منابع مالي است که مسئولين وزارت نيرو با هماهنگي مجلس در صدد مرتفع كردن آن هستند.

پیام ساختمان: براي اجراي پروژه‌ها چه مقدار بودجه نياز داريد؟‌

بودجه عمراني ما حدود 600 ميليارد تومان است كه بر اساس آن بايد طرح‌هاي توسعه‌اي خود را اجرا كنيم، اين بودجه سرمايه‌اي است ولي ازآنجاکه تمام‌کارهای اجرايي ما را بخش‌ خصوصی انجام مي‌دهند و با توجه به همكاري خوبي كه بين دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتي و صنعتگران وجود دارد، برآيند نهايي به نفع صنعت برق كشور خواهد بود.

پیام ساختمان: آيا در اجراي پروژه‌ها با معارضان حقيقي يا حقوقي هم مواجه بوديد؟

ما در شهر تهران براي اجراي پروژه‌هاي انتقال برق با معارضان فراواني مواجه هستيم، ولي از آنجا كه براي اين موضوع قوانين وضع شده است لذا ما هم بر اساس آن قانون و از طريق رايزني شرايط لازم را تسهيل نموده و هزینه‌های مورد نظر براي رفع تعارض را پرداخت مي‌كنيم. بر اين اساس اگر خطوط انتقال در محدوده شهري باشد و در مواجهه با املاك شخص و دولتي بايد هزينه‌هاي لازم را بر اساس قيمت كارشناسي شده پرداخت كنيم ولي در بيرون از شهر فقط در جاهايي كه برج نصب مي‌شود خسارت مورد نظر پرداخت مي‌شود.

پیام ساختمان: صحبت خاصي نداريد؟

از هفته‌نامه پيام ساختمان به خاطر پوشش مناسب اخبار صنعت برق تشكر مي‌كنم و اميدوارم بتوانيم از ظرفيت‌هاي مناسبي كه در نمايشگاه صنعت برق فراهم مي‌شود در راستاي اصلاح و نوسازي سيستم‌هاي برق‌رساني استفاده كنيم.