دولت پیگیر حل معضل آب است

شمار نشریه : 171


گروه تأسیسات: نخستين جلسه شورای عالی آب در دولت تدبیر و امید به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، تشکیل شد و موضوعات مرتبط با مشکلات و معضلات آب در کشور مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پيام ساختمان به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی وزارت نيرو (پاون)، دکتر «حسن روحانی» معضل آب را مشکلی تاریخی در کشور برشمرد و حل آن را نیازمند عزمی ملی دانست و تصریح کرد: دولت تدبیر و امید به طوری جدی و پیگیر حل معضل آب در کشور را دنبال خواهد کرد و در این راستا همه دستگاه‌های ذی‌ربط و مسئول موظف به اجرا و پیگیری مصوبات شورای عالی آب هستند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تمام ارکان و قوای کشور باید در حل مسئله ملی آب دخیل باشند، بر ضرورت تدوین و تعیین قوانین لازم از سوی مجلس شورای اسلامی، نحوه اجرای صحیح قوانین توسط دولت و چگونگی برخورد قاطع با تخلفات از سوی قوه قضائیه در این راستا تأکید کرد.

دکتر روحانی همچنین به ضرورت طراحی الگوی مصرف جهت صرفه‌جویی در آب کشاورزی، آب شرب مصرفی مردم و آب مجازی اشاره كرد و بر لزوم حفاظت و صیانت از منابع و ذخایر زیرزمینی آب کشور و مقابله با حفاری‌های غیرمجاز تأکید کرد و افزود: وزارتخانه‌های جهاد و کشاورزی و نیرو نیز باید در راستای برنامه‌ریزی برای صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی و تبدیل آن به مصرف بهینه همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

وي با تاکید مجدد بر مصوبات و تصمیم‌گیری‌های شورای عالی آب و لازم‌الاجرا بودن این مصوبات توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تصریح کرد: اعضای شورای عالی آب باید با مطالعات و بررسی‌های جامع و دقیق در خصوص موضوعات مرتبط با رفع معضل آب در کشور در این جلسه حضورداشته باشند تا بتوانند بهترین و کاربردی‌ترین تصمیمات را اتخاذ کنند.

شایان‌ذکر است؛ مشارکت و دخالت تشکل‌های مردم نهاد و فعال شدن آنها به همراه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در توجیه و هدایت افکار عمومی به منظور حفاظت از منابع آبی کشور و آشناسازی و آموزش مردم در این خصوص از جمله مصوبات جلسه شورای عالی آب بود.

در این نشست که نهمین جلسه از سال 81 بود، وزیر نیرو ضمن ارائه گزارشی از مصوبات قبلی در جلسه شورای عالی آب بخصوص مصوبات هشتمین جلسه این شورا، راهکارهای مقابله با کم آبی، محافظت از منابع آب‌ها، وضعیت بارش در سال گذشته و سال جاری و چگونگی وضعیت آب روان‌های کشور را ارائه کرد.