هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ساخت خانه‌ ارزان برای بی‌بضاعت‌ها

 

گروه ساخت و ساز: هر اندازه مطبوعات بتوانند مشکلات و چالش‌های بطن جامعه را انعکاس دهند، به طور طبیعی استقبال جامعه از مطالب منتشره را شاهد خواهیم بود. یکی از صفحاتی که مورد رضایت بسیاری از مخاطبان نشریه پیام ساختمان قرار گرفته، صفحه ای است که در آن مطالبی از مراجعات مردم به شهرداری‌های 22 گانه تهران چاپ می‌شود. نقطه قوت اين صفحه ثابت بيان عاميانه و بدون تكلفي است كه به طور مستقیم و جدا از اظهارنظر مسئولان توسط شهروندان بيان مي‌شود.

بعد اجتماعي مغفول مانده است

یکی از مراجعه‌کنندگان به شهرداری که استادیار یکی از دانشگاه‌های تهران بود، در پاسخ به این سوال خبرنگار ما كه عملكرد شهرداري را چگونه ارزيابي مي‌كنيد،گفت: علیرغم این که شهرداری در کشورهای توسعه یافته نهادی است که فعالیت‌های همه ‌جانبه‌ای در دستورکار دارد، در کشور ما تبدیل به یک نهاد خدماتی شده است؛ بدین معنا که اغلب کارهای خدماتی انجام می‌دهد و در قبال خدمات پول دریافت می‌کند. بنابراین بعد اجتماعی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. از سال 1286 که قانون تاسيس بلدیه در كشورمان به تصویب رسید، این کمبود همواره وجود داشته است. البته شهرداری تهران با مدیریت آقای قالیباف به مراتب از وضعیت بهتری نسبت به سایر شهرها برخوردار است اما هنوز فرسنگ‌ها با نقطه مطلوب فاصله دارد.

وی ادامه داد: به طور مثال در بحث پیشگیری از جرم و جنايت، شهرداری براساس قانون شهرداري‌ها می‌تواند بسیار موثر واقع شود، اما در عمل شاهد این اقدام حیاتی نیستیم. ضمن اینکه برخی از موارد قانونی که جزو وظایف شهرداری است، رفته رفته به دست فراموشی سپرده شده است که البته دولت در این اتفاق نامبارک کم تقصیر نیست چرا که تاکنون به بسیاری از تعهدات خود در قبال شهردرای عمل نکرده است.

وی در ادامه به يك نمونه از قوانيني كه شهرداري‌ها اجرا نمي‌كنند، ‌پرداخت و اضافه کرد: براساس بند 21 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، شهرداری‌ موظف به ساخت خانه‌های ارزان قیمت برای اشخاص بی‌بضاعت ساکن شهرهاست، اما در عمل شاهدیم که اقدامات شهرداری‌ها در این زمینه نزدیک به صفر است. همانطور که می‌دانید مشکل تأمین مسکن در کشور ما بیداد می‌کند و خانه‌دار شدن در اوضاع کنونی به یک آرزوی بسیار بزرگ تبدیل شده است. دولت بویژه دولت‌های نهم و دهم برای تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد اقداماتی انجام دادند و طرحی مانند مسکن مهر را در پیش گرفتند، اما بازهم دوای درد سیل عظیم مشکلات مسکن مردم نبود.

وی خاطر نشان کرد: تامین مسکن جامعه را نباید منحصر به وزارت راه و شهرسازی دانست. شهرداری‌ها هم دراین میان باید نقشی داشته باشند. البته یقینا شهرداری‌ها هم دلایلی برای اجرایی نشدن این قانون دارند که شنیدنی است و قطعا بخش اعظم آن به عدم حمایت دولت برمی‌گردد. اما به طور کلی شهرداری‌ها عزمی برای اجرای این طرح ندارند.

سد معبر مانع كسب است

مراجعه‌کننده دیگری به خبرنگار پیام ساختمان گفت: بنده دارای یک باب مغازه میوه‌فروشی هستم که روزگارم را با آن می‌گذرانم، اما مدتی است دو نفر با چرخ‌دستی در پیاده‌رو مقابل مغازه بنده اقدام به میوه فروشی می‌کنند و حسابی بازار بنده را کساد کرده‌اند. هر وقت هم که به آنها موضوع را تذکر می‌دهم، عنوان می‌کنند که شما هم میوه‌ات را ارزان‌تر بفروش تا مردم از شما خرید کنند. غافل از اینکه بنده هم باید اجاره مغازه و هم عوارض پرداخت کنم و نمی‌توانم میوه‌ام را به قیمت آنها بفروشم. حالا هم آمده‌ام که شهرداری در این رابطه اقدام کند و اگر شهرداری كاري نکند از فردا بنده هم روال آنها را در پیش می‌گیرم.

شهرداري با شهرداري فرق دارد

یکی دیگر از مراجعه‌کنندگان به خبرنگار ما گفت: محله ما فضای سبز لازم را ندارد و بر این اساس اهالی محل نامه‌ای تنظیم و زیر آن را امضاء کردیم تا بنده که عضو شورایاری محله هستم، آن را به شهرداری محترم تقدیم کنم. وی افزود: قبل از انجام کار، بسیاری از همسایه‌ها عنوان می‌کردند که این کار به جایی نمی‌رسد و بهتر است وقتمان را تلف نکنیم چرا که مشابه این کار در مناطق دیگر اتفاق افتاده و به جایی نرسیده است، اما خوشبختانه امروز متوجه شدیم شهرداری با شهرداری فرق می‌کند و مشکل ما در حال پیگیری است.

معضلات اجتماعي حمام متروكه

شخص دیگری که لنگ لنگان پله‌ها را پایین می‌آمد، دلیل مراجعه‌اش به شهرداری را اینگونه بیان کرد: در محله ما یک حمام قدیمی که در حال حاضر متروکه است و بدون استفاده مانده، وجود دارد که تمام اهالی محله را به ستوه آورده است. این حمام قدیمی علاوه بر اینکه نمای بسیار زشتی دارد، معضلات اجتماعی برای ساکنان محله به همراه داشته به گونه‌اي كه ما را نگران آينده فرزندانمان كرده است.

وی افزود: چندی قبل پس از امضاي يك صورت‌جلسه، برای حل این مشکل به شهرداری منطقه مراجعه کردیم و شهرداری هم اعلام کرد ؛ با توجه به اینکه نمای بسیار زشت و زننده‌ای دارد، در صورت محرز شدن ایجاد مشکلات اجتماعی به واسطه متروکه بودن حمام، برای تخریب آن اقدام خواهد شد. البته در همان زمان عنوان كردند كه شهرداري نمي‌تواند سرخود اين كار را انجام دهد و بايد مراتب موضوع به اطلاع مالك حمام مخروبه برسد.

این شهروند ادامه داد: پس از مدتی که کار تخریب انجام نشد، باز هم به شهرداری مراجعه کردیم که شهرداری در خصوص انجام نشدن کار گفت: به دلیل اینکه این ملک وراثتی است، هنوز مالک قطعی ملک مشخص نیست؛ بنابراین شهرداری برای انجام این کار با ممنوعیت از طرف قوه قضائیه مواجه است و در این ماجرا اختیار تام ندارد. حالا ما مانده‌ایم و حمام مخروبه‌ای که تبدیل به پاتوق کارتن خواب‌های معتاد شده که شب و روزشان را آنجا می‌گذرانند.

تخلف نقد؛ جريمه نسيه

مراجعه‌کننده ديگري به خبرنگار ما گفت: مدتي پيش، با وجود تذكر مهندس ناظر مرتكب تخلفي شدم و رأی كميسيون ماده 100 با اطلاعاتي كه به عنوان يك بساز و بفروش دارم، مبني بر جريمه این‌جانب خواهد بود، اما ظاهراً شهرداري مي‌تواند اين جريمه را به صورت اقساط از متخلفان بگيرد. شخصي كه همراه اين بساز و بفروش زيرك بود، قهقهه‌ای زد و گفت:« بالاخره ايشان تخلف نقد انجام مي‌دهند و جريمه نسيه مي‌پردازند»