هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   171   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

امامزاده حسین طبس


شهرستان طبس به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه‌اش، دربردارنده حوادث بزرگی در تاریخ اسلام بوده است و از طرفی نخستین شهر خراسان بود که با آغوش باز از سربازان اسلام استقبال کرد به همین دلیل طبس یکی از پناهگاه‌های امامزادگان محسوب می‌شود.

یکی از مهم‌ترین کانون‌های زیارتی شرق کشور بعد از حرم مطهر علی بن موسی‌الرضا (ع) در مشهد مقدس، حرم مطهر برادر گرامی ایشان حسین بن موسی کاظم(ع) می‌باشد که در شهر طبس واقع شده است.این امامزاده از جمله امامزادگانى است که مورخان ایشان را از فرزندان بلافصل امام کاظم (ع) دانسته‌اند که بر همین اساس ایشان برادر هشتمین پیشوای شیعیان جهان هستند.

در آن زمان که فرزندان علی (ع) و شیعیان، سخت تحت تعقیب عمال عباسی بودند، حسین ‌بن موسی که نوجوانی بیش نبود نیز از ظلم و ستم خلفا در امان نبود و همراه دیگر فرزندان موسی ‌بن جعفر (ع) مدت‌ها متواری بوده و در خفا به سر برده است تا آنکه در سرزمین طبس به دست عمال عباسی به درجه رفیع شهادت نائل می‌شود.

بر اساس برخی اسناد بنای اولیه این بارگاه در قرن پنجم احداث و بعدها در قرن سیزدهم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.از کیفیت بنای بقعه قبل از قرن پنجم،مدارکی به دست نیامده ، اما این بنا با شماره 337 در فهرست آثار ملی و تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

بنای این امامزاده در زلزله سال 1357 به کلی ویران شد، اما به همت آستان قدس رضوی بقعه مرکزی و رواق‌های گرداگرد آن بازسازی شد و اکنون بنایی کاملاً مطلوب و درخور شأن این امامزاده و در راستای رفاه حال زائران با به‌کارگیری طرحی جامع احداث شده است.اما در میقات الرضا (ع) تسهیلاتی فراهم‌شده تا مسافران گرد خستگی در چشمه صفای این امامزاده از تن بشویند و برای دیدار محبوب و حضور در مشهد مقدس آماده شوند.

این امامزاده منزلگاهی برای مسافرانی است که از شهرهای جنوبی و شرقی به مشهد سفر می‌کنند.در اطراف صحن و سرای این امامزاده 150 اتاق مفروش و با امکانات اولیه تجهیز شده و در خدمت زائران است.12 مهمان‌پذیر ویژه مجهز به اتاق‌های خواب، آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و … در سر در شش مدخل ورودی به آستانه امامزاده به شکل زیبایی برای اقامت زائران ساختمان‌سازی شده است.همچنین دو باب آشپزخانه با تجهیزات کامل آشپزی به طور شبانه‌روزی دایر و به صورت رایگان در خدمت زائران است.