شهرداری خانه اتحادیه را تهاتر کند

شمار نشریه : 171


سردار طلايي نایب‌رییس شوراي شهر تهران همراه رحمت‌الله حافظي و تورج فرهادي (قائم‌مقام شهردار منطقه 12 ) در جمع خبرنگاران که برای اولین بار از خانه اتحادیه بازدید می‌کردند،به بررسي وضعيت اين خانه تاريخي و كاشت نمادين درخت به منظور احياي باغ آن پرداختند.

به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، طلایی قول داد: در صورت همکاری مالکان، شهرداری می‌تواند به جای این خانه ،ملک معوض به آنها بدهد تا بتوان خانه تاریخی اتحادیه را به مکانی فرهنگی تبدیل کرد. مالکان خانه اتحادیه از سردار طلایی تضمینی خواستند که این خانه تاریخی حفظ شود و وی قول داد این موضوع پیگیری شود که شهرداری خانه را به شرط قبول وارثان تملک و تهاتر کند.

طلایی در ادامه در جمع خبرنگاران قول داد:این اثر تاریخی مورد بازسازی و بهره‌برداری هنری مردم قرار بگیرد. وی درباره سیاست‌های شورای شهر درباره حفظ خانه‌های تاريخي گفت:سياست ما در شورای شهر حفظ مجموعه‌های آثار تاريخي كشورمان با كاركردها و هویت‌های مختلف است. طلایی افزود: برخي از بناها يادآور پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي بوده و همچنين برخي نيز به دوران قاجار و صفویه و....اختصاص دارد و نشان‌دهنده هويت و فرهنگ ملي و تمدن و تاریخمان است.

وي افزود: متأسفانه برخي از اين بناهاي تاريخي به دليل گذر زمان از بين رفته و ديگر قابل سكونت نيست که يكي از اين بناها خانه اتحاديه بوده و سياست مديريت شهري بر آن است تا با همكاري دستگاه‌های ذی‌ربط و مالكين خصوصي آن بتواند حفظ كند.

همه خبرنگاران نسبت به تخریب بناهای تاریخی از جمله خانه بنان معترض بودند و از طلایی سؤالات خود را می‌پرسیدند و سردار طلایی با لبخند همیشگی و با آرامش به سؤالات پاسخ می‌داد درحالی‌که درست دیوار به دیوار خانه‌ اتحادیه، مجتمعی با ارتفاع بیش از سه طبقه ساخته می‌شد و توجیه سردار طلایی به ثبت نرسیدن خانه در فهرست آثار ملی بود.پس از آن به دیدار خانه تاریخی پیرنیا می‌رویم که به دلیل طولانی شدن گزارش،در شماره آینده به آن می‌پردازیم.