هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بزرگ‌ترین نمایشگاه صنعت ساختمان جزیره


گروه ساخت‌وساز: بزرگ‌ترین نمایشگاه صنعت ساختمان و عمران قشم در سالن نمایشگاهی مرکز بین‌المللی منطقه آزاد قشم از 4 تا 8 آذر سال 92 برگزار خواهد شد. به همین مناسبت با عباس سالاری مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تعاونی نمایشگاه‌های بین‌المللی مهربندر خلیج‌فارس گفتگویی داشته‌ایم که در آن از کوشش‌هایش برای برگزاری این نمایشگاه سخن به میان آورده و برای بهتر برگزار شدن نمایشگاه‌هایی از این دست پیشنهادهایی ارائه داده است. شرح این گفتگو در پی می‌آید:

پیام ساختمان: هدف از برگزاری این نمایشگاه را بیان بفرمایید؟

همان طور که می‌دانید جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس است و در یک موقعیت جغرافیایی و منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد و ساخت و ساز‌های زیادی در آنجا صورت گرفته است . علیرغم اینکه چندین شرکت معتبر در زمینه صنعت ساختمان در اینجا فعال هستند اما متأسفانه نمایشگاهی در زمینه صنعت ساختمان که درخور شأن این جزیره باشد تاکنون برگزار نشده است؛ از این رو نمایشگاهی با استانداردهای ملی می‌تواند برای معرفی این شرکت‌ها و نمایش پتانسیل‌های جزیره برای ساخت‌وساز، موثر باشد. هدف ما از برگزاری نمایشگاه معرفی ظرفیت جزیره قشم و جزایر اطراف است که بازار خوبی برای شرکت‌های مختلف صنعت ساختمان به شمار می رود. ما اولین گام را برداشته‌ایم، خیلی از شرکت‌ها اینجا فعال هستند که ما می‌خواهیم این فعالیت را نمود بدهیم.

پیام ساختمان: آیا دبیرخانه‌ای برای نمایشگاه در نظر گرفته شده است؟ در راستای برگزاری نمایشگاه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

سال‌های قبل ما با مشکلاتی مواجه بودیم و نمایشگاه‌هایی که البته متصدی آنها شرکت‌های دیگر بودند به خوبی برگزار نمی‌شد. تنها یک نمایشگاه در مقیاسی بسیار کوچک برگزار شد و ما در صدد هستیم به امید خدا نمایشگاه خوبی برگزار کنیم. به همین منظور سه دفتر تشکیل داده‌ایم و دبیرخانه مرکزی در شهر کرمان قرار دارد و پیگیر فعالیت‌ها است. همچنین دفتری در بندرعباس تشکیل دادیم و یک دفتر هم در تهران فعالیت می‌کند و توسط اتاق تعاون در تهران اطلاع‌رسانی صورت گرفته است.

پیام ساختمان: در خصوص برگزاری نمایشگاه با چه مشکلاتی روبه رو شدید؟

ما نمایشگاه را در نیمه دوم سال برگزار می‌کنیم که از نظر آب و هوایی جنوب کشور شرایط خوبی دارد. تنها مشکلی که داشتیم جلب اعتماد شرکت‌های بزرگ صنعت ساختمان بود که به خاطر عملکرد سال‌های پیش ذهنیت نامناسبی نسبت به نمایشگاه داشتند. سعی ما این است که این اعتمادسازی را انجام دهیم تا در سال آینده با عنایت به فضایی که دولت جدید ایجاد کرده است بتوانیم از شرکت‌های معتبر خارجی هم دعوت نموده و نمایشگاه بین‌المللی در منطقه آزاد قشم برگزار کنیم. اما امسال سعی ما بر اعتمادسازی بین شرکت‌های داخلی و نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی است.

پیام ساختمان: استقبال تا‌کنون به چه صورت بوده است؟

استقبال بسیار خوب بوده و الآن حدود یک ماه است که اطلاع‌رسانی عمومی و پیگیری‌های اصلی را انجام داده‌ایم؛ با وجود این زمان اندک تاکنون حدود 20 درصد از فضای نمایشگاه پر شده است.

پیام ساختمان: مساحت نمایشگاه چقدر است؟

سالن نمایشگاهی مرکز بین‌المللی قشم در منطقه آزاد قشم چیزی حدود 2 هزار و 600 مترمربع است که اگر به غرفه‌های 12 متری تقسیم کنیم برای برپایی حدود 100 تا 180 غرفه مناسب است.

پیام ساختمان: آیا نمایشگاه پیش رو تمام خدمات و گروه‌های کالایی صنعت ساختمان را در برمی‌گیرد؟

از آنجا که تاکنون نمایشگاه حرفه‌ای صنعت ساختمان در جزیره قشم نداشته‌ایم و بیشترین تلاش ما صرف اعتمادسازی در این نمایشگاه است، سعی کرده ایم در مورد بیشتر شرکت‌هایی که در صنعت ساختمان فعال‌ هستند اطلاع‌رسانی کنیم. از سال‌های بعد که شرکت‌های بیشتری حضور پیدا کردند می‌توانیم مباحث صنعت ساختمان را گروه‌بندی نماییم . مثلاً تأسیسات سرمایشی که بسیار در جزیره کاربرد دارد را به صورت مجزا برگزار کنیم ولی امسال از همه دعوت کردیم تا شرکت کنند و پس از اینکه بازخورد حضور آنها را دیدیم سال‌های دیگر به روش دیگری عمل خواهیم کرد.

پیام ساختمان: آماری از شرکت‌هایی که تاکنون در نمایشگاه شما شرکت داشته‌اند، در دست دارید؟

پنج شرکت بزرگ از خود منطقه آزاد قشم شرکت داشته‌اند و از استان‌های کرمان، یزد، اصفهان، تهران نیز شرکت‌هایی ثبت‌نام کرده‌اند. ما امیدواریم تا آخرین روزها این استقبال ادامه داشته و شرکت‌های بیشتری در نمایشگاه ما شرکت کنند.

پیام ساختمان: اطلاع‌رسانی به چه صورت بوده و از چه راه‌های ارتباطی استفاده کرده‌اید؟

برای اطلاع‌رسانی از وب‌سایت اصلی شرکت استفاده کردیم و لینک نمایشگاه را قراردادیم. و از بانک اطلاعاتی برای دادن پیامک‌های اطلاع‌رسانی به شرکت‌ها و فعالان صنعت ساختمان که در نمایشگاه‌های پیش از این شرکت کرده بودند بهره بردیم. همچنین فرم‌های ثبت‌نام را هم به تمام شرکت‌های فعال ارسال کرده‌ایم.

پیام ساختمان: ارتباط شما با مطبوعات چگونه است؟ آیا برای اطلاع‌رسانی از مطبوعات محلی و ملی کمک گرفتید؟

به خاطر اینکه تا برگزاری نمایشگاه 3 ماه فاصله‌داریم در نشریات محلی هنوز اطلاع‌رسانی نکرده‌ایم و با نزدیک تر شدن به زمان نمایشگاه حتماً این کار را خواهیم کرد. اما با یکی دو نشریه تخصصی صنعت ساختمان که گستره ملی دارند ارتباط برقرار کرده‌ایم که اولین این نشریات پیام ساختمان است. چون از سال‌ها قبل با آن ارتباط داشته‌ایم و به مباحث نمایشگاهی به صورت حرفه‌ای می‌پردازد.

پیام ساختمان: پیشنهاد شما برای بهبود نمایشگاه‌هایی از این دست چیست؟

الآن تمام نمایشگاه‌های که در کشور برگزار می‌شود تحت تأثیر تهران است. باید به سمتی برویم که چه در بحث نمایشگاه‌ها و چه در بحث ساخت‌وساز منطقه‌ای عمل کنیم. هر منطقه پتانسیل‌هایی دارد، نباید تمام موضوعات تخصصی در مرکز یا چند شهر بزرگ که در خیلی از زمینه‌ها از دیگر استان‌ها جلوتر هستند، متمرکز شود . هر منطقه‌ای نماها و معماری خودش را دارد و این نماها از آنچه مد روز و مدرن به شمار می روند بسیار زیباتر هستند و با روحیات مردم محلی هم سازگاری بیشتری دارند. البته من نمی‌دانم متولی این امر شهرداری‌ها هستند یا میراث فرهنگی یا سازمان‌های نظام مهندسی، اما گمان می‌کنم اگر در تمام جوانب از مدیریت مرکزی متوجه رویکرد محلی شویم نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

پیام ساختمان: اگر موضوعی مانده که به آن اشاره نشده، بیان بفرمایید؟

می‌خواهم از معاونت اقتصادی منطقه آزاد قشم تشکر کنم که از حمایت‌ها آنها بسیار بهره‌مند شدیم و به کمک آنها دلگرم هستیم.