هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بساز و بفروش از نگاه بساز بفروش


گروه ساخت‌وساز: طبق معمول حجم انبوه مصالح ساختمان‌سازی بخش اعظم فضای کوچه را اشغال کرده بود و خودروها به سختی می‌توانستند عبور کنند. داخل ساختمان که شدیم چند کارگر افغان مشغول سیمان‌کاری دیوار بودند. به رسم عادت سراغ مالک ساختمان را گرفتیم که یکی از آنها بلافاصله طبقه بالا را به ما نشان داد. بالا رفتیم و پس از عبور از چندین دیوار تو در تو به مالک، سازنده، فروشنده یا بهتر بگوییم بساز و بفروش رسیدیم و پس از معرفی نشریه پیام ساختمان متوجه شدیم که ایشان از خوانندگان نشریه هستند و اتفاقاً معتقد بود که پیام ساختمان از حذف بساز و بفروش‌ها از چرخه ساخت‌وساز استقبال می‌کند و او از این کار پیام ساختمان دلخور بود. زمانی که بحث در مورد بساز و بفروش‌ها در گرفت، همین موضوع سرآغاز موضوع گزارش ما شد.

سياه و سفيد نبينيد

وقتی از میزان تخصص بساز و بفروش‌ها در ساختمان‌سازی پرسیدیم، پاسخ داد: به طور کلی اشکال ما ایرانی‌ها این است که بیشتر اتفاقات را سیاه و سفید می‌بینیم، یعنی اگر می‌خواهیم بساز و بفروش‌ها را نقد کنیم، هیچ‌وقت نمی‌گوییم فلان کارشان بد و فلان کارشان خوب است یا اصلاً تفکیک نمی‌کنیم که برخی بساز و بفروش‌ها بهتر از برخی دیگر هستند.

حرف حق بساز و بفروش

وی اضافه کرد: گفته می‌شود بساز و بفروش‌ها از تخصص لازم برخوردار نیستند و باید پروانه کار داشته باشند. واقعاً مهندسی که سه سال است از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده چقدر از مقوله ساختمان‌سازی سر درمی‌آورد و آیا واقعاً بیشتر از بساز و بفروشی که 40 سال عمرش را در این راه صرف کرده دانش و اطلاعات دارد؟ دو فرزند من در رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل شده‌اند و با کمال تأسف باید بگویم اطلاعات بسیار کمی از زیر و بم ساختمان‌سازی دارند و فقط به صورت تئوری یاد گرفته‌اند. حال تصور کنید که این دانشجو‌ها دارای پروانه صلاحیت باشند.

مشكل ما فقدان تعهد است

وی ادامه داد: بحث مهم دیگر این است که کیفیت پایین ساختمان‌های ما به دلیل فقدان تخصص نیست بلکه به دلیل فقدان تعهد است. در بیش از 90 درصد عیوب ساختمان، سازنده به اشتباه خود واقف است اما به دلیل اینکه نمی‌خواهد وقت و هزینه کافی صرف کند، ساختمان با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌شود. ساختمان‌سازی در کشور ما آن قدر پا گرفته که بسیاری از مردم اطلاعات جامعی از این صنعت دارند و در بسیاری مواقع بنّای ساختمان خود می‌شوند. بنابراین اطلاعات کافی در مورد اجرای صحیح وجود دارد اما سازنده به عمد کارش را انجام نمی‌دهد.

طعنه به مهندسان ناظر

وي خاطرنشان كرد: مهندسان ناظر، پروانه نظارت کار دارند اما نظارتی بر ساختمان‌سازی صورت نمی‌گیرد و در هنگام گودبرداری‌ها حوادث ناگواری اتفاق می‌افتد. بساز و بفروش‌ها هم همین وضعیت را دارند و تقریباً همه آنها بر کیفیت کاری که انجام می‌دهند، مطلع هستند اما به هر دلیل از انجام کار مطلوب و استاندارد سرباز می‌زنند. بنابراین در درجه اول باید بین بساز و بفروش‌ها تفاوت قائل شد و چنانچه لازم است مجریان پروانه اشتغال به کار داشته باشند، شرایطی به وجود بیاید که بساز و بفروش‌هاي توانا هم در صورت نشان دادن توانایی‌هایشان بتوانند این گواهی را برای ادامه کار اخذ نمایند، در غیر این صورت بخش عظیمی از نیروی پیمانکاری و اجرایي کشور که دارای کوله‌باری از تجربه هستند را از دست مي‌دهيم.

بساز و بفروش‌ها تابع سياست دولت

وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه گفته می‌شود بساز و بفروش‌ها سود معقولی از ساختمان‌سازی به دست نمی‌آورند، گفت: صنعت ساختمان ما صنعت افسارگسیخته‌ای است و شاید از این حیث در بین صنایع دیگر مقام اول را دارا باشد. شما اگر به تمام بخش‌های صنعت ساختمان‌سازی ما دقت کنید، از بخش طراحی تا نظارت و اجرا که بساز و بفروش‌ها در آن فعالیت می‌کنند افراد به دنبال سود هرچه بیشتر هستند و تجربه نشان داده است كه هر جا سود چنداني وجود نداشته باشد ،كار به درستي از طرف شخص متصدي و مسئول صورت نمی‌گیرد. همان‌گونه كه بسياري از مهندسان ناظر به " امضاء فروشي" رو مي‌آورند. بنابراين این موضوع فقط منحصر به بساز و بفروش‌ها نیست. باید تدابیر درست و اصولی برای صنعت ساختمان اندیشیده شود اگر نه که انسان همواره طالب سود و ثروت بیشتر است. بنابراین زمانی باید از بساز و بفروش‌ها انتظار سودجوییِ کمتر داشت که سایر بخش‌های صنعت ساختمان وضعیت خوبی داشته باشند. فراموش نکنید که عملكرد بساز و بفروش‌ها هم تابع سیاست‌های درست یا غلط دولت‌هاست. ضمن اینکه تمام بساز و بفروش‌ها را نباید به یک چشم دید. مگر همه شما خبرنگارها با اغراض سیاسی کار می‌کنید؟

با چنگ و دندان از سقوط قیمت‌ها جلوگیری می‌کنند

بعد از حرف‌های تقریباً معقول بساز و بفروش‌ در مورد وضعیت بساز و بفروشی از او در مورد آینده قیمت مصالح ساختمانی پرسیدیم که پاسخ داد: هم در زمینه قیمت مصالح ساختمانی و هم در زمینه بازار خرید و فروش املاک نباید امیدوار به تغییر محسوس بازار بود. اگر هم قیمت‌ها در حال پایین آمدن است ،مقطعی است و ظرف مدت کوتاهی به یک ثبات می‌رسد و از این پس قیمت مصالح و بازار مسکن شیب ملایمی خواهد داشت. ضمن اینکه هیچ بازاری به حال خودش رها نمی‌شود و همواره در تمام بازارها کسانی هستند که با چنگ و دندان از سقوط قیمت‌ها جلوگیری می‌کنند.

جلوي کارگران افغان گرفته شود

وی در مورد به‌کارگیری کارگران افغان در ساختمان هم گفت: کسی نباید به بنده ایراد بگیرد که چرا از کارگر افغان در ساختمان بهره می‌برم چون وقتی مرزهای کشور ما تا این اندازه به روی افغان‌ها باز باشد، وارد کشور می‌شوند و به طور قطع این سیل عظیم جمعیت برای ادامه حیات باید به کار مشغول باشند. در غیر این صورت مجبورند برای تأمین نیازهای اولیه دست به هر کاری بزنند و زمینه بزه‌کاری فراهم شود. بنابراین باید از سرچشمه جلوی این کار گرفته شود. ضمن اینکه منکر کارآمد بودن نیروهای افغان و عدم نیاز آنها به بیمه نیستم.