هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   170   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

شهروندان ناراضی از شهرداری

 گروه ساخت‌وساز:یکی از بهترین معیارهای سنجش موفقیت نهادها، میزان رضایت مشتریان است. این شاخص به ویژه در مورد برخی نهادها که ارتباط تنگاتنگی با مردم داشته و حجم ارتباطات بسیار زیاد دارند، شاخص مهمی به شمار مي رود. یکی از این نهادها شهرداری است که اساساً با هدف مدیریت شهری و ایجاد آرامش و آسایش برای شهروندان تأسیس شده است. بنابراین رضایت‌مندی مردم برای شهرداری باید به منزله غایت و هدف باشد نه وسیله. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هايي از مراجعات مردم به شهرداري‌ها سراغ یکی ديگر از شهرداری‌های مناطق 22 گانه تهران رفته تا از وضعیت حاکم و مشکلات مراجعین مطلع شود و به امید رفع چالش‌ها در نشریه به چاپ برساند.

حكم براي مرده

اولین مراجعه‌کننده‌ای که با پیام ساختمان به گفتگو پرداخت، پیرمردی بود که می‌گفت: دو سال است درگیر رفع مزاحمت یکی از مشاغل در قالب کمیسیون ماده 20 است. وی دراین‌باره گفت: حدود دو سال پیش به دنبال اعتراض همسایه‌ها به سر و صدای مالک مغازه‌ای که کار تعمیر موتورسیکلت انجام می‌داد، به شهرداری مراجعه کردم. پس از کش و قوس‌های فراوان بر اساس رأی شهرداری، مالک مغازه موظف شد مغازه خود را به جای دیگری انتقال دهد. در همان زمان مالک که مغازه به اسم او ثبت شده بود، نسبت به پرونده اعتراض کرد اما کاری از پیش نبرد.

وی افزود: پس از مدت کوتاهی مالک مغازه اعتراض خود را نسبت به حکم شهرداری به دیوان عدالت اداری برد اما قبل از صدور رأی توسط دیوان عدالت اداری مالک مغازه فوت کرد. پس از فوت ایشان توسط دیوان عدالت اداری و حکم ادامه کار ایشان صادر شد.

این شهروند اضافه کرد: به دنبال صدور این حکم شهرداری نسبت به رأی دیوان عدالت اداری تمکین کرد و ادامه فعالیت مغازه تعمیر موتورسیکلت بلامانع اعلام شد. این درحالی است که چنانچه شخص از هر نهاد حقوقی شکایت یا درخواستی داشته باشد، تا زماني که در قید حیات باشد، حکم بررسی و جاری می‌شود و چنانچه شخص قبل از اعلام حکم از دنیا برود، عملاً شکایت هم ملغی خواهد شد. حالا بنده در حال رفت‌وآمد و بررسی این پرونده هستم و یک پایم در شهرداری است و پای دیگرم در دیوان عدالت اداری.

كاستي‌هاي دفاتر خدمات الكترونيك

مراجعه‌کننده دیگری در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه روند سرعت انجام کارها را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: اینکه شهرداری بر اساس قانون و در ادامه تحقق اصل 44 بسیاری از کارها را به دفاتر خدمات الکترونیک سپرده است، کار خوبی است اما ظاهراً شهرداری دفاتر را به حال خودشان رها کرده و نظارتی بر آنها صورت نمی‌گیرد. به طور مثال در بحث قیمت و تعرفه شاهد تفاوت‌های زیادی بین دفاتر در نقاط شهر هستیم و تقریباً هر کس ساز خودش را می‌زند. شما اگر برای کاری مانند آرم طرح ترافیک به این دفاتر مراجعه کنید، خودتان متوجه تفاوت قیمت‌ها می‌شوید؛ بنابراین لازم است شهرداری یکسان‌سازی قیمت‌ها را در دستور کار قرار دهد.

وی اضافه کرد: مشکل دیگر دفاتر این است که کماکان کاغذبازی در جریان است و در برخی دفاتر سیستم نوبت دهی همانند آنچه در بانک‌ها برقرار است، وجود ندارد و بسیاری اوقات با ازدحام جمعیت مواجه هستیم. همچنین نمی‌توان به انجام تمام کارها در دفاتر امیدوار بود و پس از مراجعه به دفاتر باید به شهرداری منطقه مراجعه کنیم. ضمن اینکه دفاتر اختيار تام براي بررسي امور را ندارند و چنانچه به قول خودشان سيستم قفل باشد، بايد به شهرداري مراجعه كنيم.

طرح تفصيلي و سردرگمي شهروندان

زنی میان‌سال هم زیر لب غرولند می‌کرد و بدجوری از وضعیت شاکی بود. وی علت عصبانیتش را به خبرنگار ما این‌گونه توضیح داد: حدود 8 ماه پیش خانه‌ای را با قرض گرفتن و وام خریداری کردم تا برای همیشه به خانه به دوشی‌هایم پایان دهم. از آنجایی که همسر بنده از لحاظ اعصاب و روان با مشکلات عمده‌ای مواجه است، تصمیم گرفتم خانه‌ام را از یک منطقه کم سر و صدا انتخاب کنم، به همین منظور در انتخاب خانه دقت کردم حتی از یکی از آشناهایمان که در یکی از مناطق شهرداری کار می‌کند، مشاوره گرفتم و ایشان بر اساس طرح تفصیلی و مطالعاتی که داشت، خانه‌ای را برای بنده انتخاب کرد.

وی ادامه داد: چند ماه از سکونت ما گذشت و بسیار از وضعیت خرسند بودیم تا اینکه همه چیز عوض شد. زمیني که بر اساس طرح تفصیلی دارای کاربری فضای سبز است در حال حاضر تغییر کاربری داده و قرار است یک مجتمع بزرگ تجاری در آن احداث شود و به طور قطع احداث چنین ساختمان تجاری باعث ایجاد انواع آلودگی‌ها خواهد شد. حالا هم به شهرداری مراجعه کرده‌ام که یا مانع برج‌سازی شوند یا خانه ما را به قیمت مناسب بخرند تا فکری به حال خودمان کنیم.

تفاوت‌هاي شهرداري در ايران و آلمان

یکی دیگری از مراجعه‌کنندگان كه بعد از حدود 20 سال زندگی در آلمان اكنون برای انجام چند کار کوچک که مربوط به خانه‌ای وراثتی وی می‌شود، به ایران آمده‌، در پاسخ به سؤال خبرنگار پیام ساختمان مبنی بر اینکه چه تفاوتی بین شهرداری ایران و آلمان از نظر خدمات‌رسانی وجود دارد، گفت: بارزترین تفاوت شهرداری تهران و کلن این است که سرعت خدمت‌رسانی در ایران بسیار کُند و طاقت‌فرساست. ضمن اینکه در آلمان برای انجام کارهاي این‌چنینی، خانواده‌ها وکلایی دارند که کارها را پیگیری می‌کند و شهروندان وقتشان را صرف کارهای روزمره دیگری می‌کنند.

وی ادامه داد:‌ تفاوت بنیادین دیگر این است که در آلمان دولت و شهرداری‌ها باهم تصمیم‌گیری می‌کنند اما در ایران هرکدام از نهادها به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند و اتحاد بین آنها وجود ندارد.

حرف آخر را اول بزنيد

آخرین مراجعه‌کننده‌ای که با خبرنگار پیام ساختمان به گفتگو پرداخت، گفت: برای گرفتن یک پرینت پایان کار آمده‌ام و برای همین کار کوچک ساعت‌هاست به این طرف و آن طرف پاس داده می‌شوم. پس از کلی پاس‌کاری هم گفتند که باید بروی سندت را بیاوری. درحالی‌که اگر از ابتدا اين كار را به بنده امر مي‌كردند،‌ به هر طريقي بود آن را انجام می‌دادند تا مجبور نشوم فردا هم وقتم را اينجا صرف كنم.