كلاس آب

شمار نشریه : 169

تابستان گرم و كم‌آب هم گذشت و دوباره پاييز پرباران از راه رسيد تا همگام با پرآب شدن سدها و سيراب شدن سفره‌هاي آب زيرزميني، موقتاً از مرز بحران عبور كنيم. حالا ديگر از شعارهاي صرفه‌جويي خبري نيست و اغلب طرح‌هاي بهينه‌سازي در حافظه كوتاه مدت بايگاني شده‌اند. غافل از اينكه كمبود منابع آب در كشور به هيچ وجه قابل كتمان نيست و از هم اكنون بايد به فكر اصلاح الگوي مصرف باشيم.

برخي بر اين باورند که براي پي بردن به ارزش آب سالم و بهداشتي بايد هزينه واقعي آن پرداخت شود در كنار آن براي اصلاح الگوی مصرف آب باید از فرهنگ سازی برای پي بردن به ارزش آب سالم و تفکیک آن از آب بهداشتي در مصارف ضروری و غیر ضروری آغاز کرد. تنها با اين شيوه مي‌توان به بهره‌وري آب و حفظ منابع زيرزميني آب کمک کرد. اين باور از آنجا ناشي مي‌شود که کارشناسان هزينه توليد و تصفيه آب را بسيار بالا مي‌دانند.

گفته مي‌شود که براي تصفيه هر يک متر مکعب آب، مبلغي حدود ۲۰۰ تومان و براي انتقال آن به خانه‌ها و صنايع غذايي حدود ۴۰۰ تومان هزينه مي‌شود، با اين حساب ساده، هزينه توليد تا مصرف يک متر مکعب آب حدود ۶۰۰ تومان است که تقريباً ۲۰ درصد آن از مصرف‌کنندگان دريافت مي‌شود و مابقي از بودجه کشور تامين مي‌شود که به نظر مي‌رسد ظلم به اقتصاد کشور است. در حالي كه ضرورت حفظ منابع آبي و تامين آب شرب سالم و بهداشتي براي مصارف انساني ايجاب مي‌کند آب دريافتي مردم به دو کلاس آب شرب و آب بهداشتي تقسيم شود تا هزينه‌هاي بسيار سنگين تصفيه، انتقال و تحويل به بيت‌المال تحميل نشود و در مقابل مردم نيز هزينه واقعي تامين آب سالم و شرب را پرداخت كنند.