هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

وارد معرکه مسکن نشوید


گروه بازار ساختمان: یکی از مسئولان اتحادیه مشاوران املاک در 6 مهر 92 در نشست خبری گفته بود: « به علت کاهش معاملات مسکن و همچنین رکود بازار به مردم توصیه می‌کنیم نسبت به خرید خانه اقدام کنند و قیمت مسکن به کف رسیده مردم منتظر معجزه ارزانی نباشند» بر آن شدیم تا تأثیر این نوع گفتمان‌ها و تعیین قیمت کف و سقف برای مسکن را از کارشناسان و نمایندگان مجلس جويا شويم. به عقیده بسیاری از کارشناسان بیان و اشاره به موضوع کف و سقفِ قیمت چه مسکن وچه ارز یا هر کالای دیگر تأثیرات بسیاری در آشفتگی آن بازارچه خواهد گذشت در گزارشی با این موضوع البته با محوریت تاثیر قیمت کف و سقف بر بازار مسکن همراه ما باشید:

هر كس اظهارنظر نکند

احسان اعلمی ، کارشناس مسکن با بیان این مطلب که متأسفانه در ایران هر کس با هر سطح دانش خود اظهارنظری در مورد مسکن دارد به خبرنگار پیام ساختمان گفت: آشفتگی بازار مسکن تنها به علت راهکار‌های نادرست دولت و مسئولین نیست و اظهارنظرهای غیرمعقول می‌تواند آرامش بازار را زیر سؤال ببرد. حال پرسش اینجاست که چه کسی و با چه مجوزی اجازه می‌دهد هر کسی بدون ارائه آمار و ارقام درست مردم را به بازاری بخواند که نه وضعيتِ اكنونِ آن معلوم است، نه آینده‌اش. به نظر من باید مسئولین امر در این قضیه دخالت کنند تا هر کسی با اندك توانایی وارد معرکه مسکن نشود.

مسئولین با غیرمسئولان برخورد كنند

محمد امانی، کارشناس مسکن معتقد است: برخی از اصناف به خصوص صنف مشاوران املاک با استفاده از شناختِ مردم به دنبال سود و منافع خود هستند . مشاوران املاک از نیاز مردم باخبرند و در هر حال دنبال موقعیتی هستند تا بتوانند مردم را وارد بازار خرید و فروش ملک و مسکن کنند. اگرچه مسکن مورد نیاز مردم است و چه الآن و چه بعدها باید نیازشان را برطرف کنند، اما هجوم یک باره مردم با عنوان این موضوع که الآن وقت خرید است مالکان را حریص تر نموده و آنها را ترغیب می‌کند تا ملکشان را به مردم با قیمت بالاتری ارائه دهند. البته تنها مشاوران املاک در این مورد دخیل نیستند. بنده از روزنامه‌ها و مطبوعات نیز گلایه دارم چرا که بیشتر قیمت‌های مسکن، در ستون بعضی از روزنامه‌ها پر از اشکال است و بیشترِ این ستون‌ها به زبان عامیانه و من درآوری است .حال فکر می‌کنید چند درصد مردم و مشاوران املاک این ستون‌ها و این گفته‌ها را مبنا قرار می‌دهند؟ به نظر من باید مسئولین به شدت با کسانی که جَوِ بازار را بر هم می‌زنند، برخورد کنند.

نادرستي تحلیل مشاوران املاك

شاهین تولایی ، يك کارشناس ديگر مسکن می‌گوید: بیشتر گفته‌های رئیس و مشاوران املاک به حقیقت نمی‌پیوندد . هر روز روسای صنف مشاورانِ املاک با توجه به نیاز و منافع خود تحلیلی در مورد مسکن ارائه می‌دهند که بیشتر اوقات این تحلیل‌ها نادرست از آب در می‌آید. به عقیده آنها تعیین کف و سقف قیمت مسکن کمک شایانی به مردم می‌کند، اما در حقیقت این‌چنین نیست، تعیین قیمت مسکن توسط صنفی که مردم آنها را به عنوان دلال و افزاینده قیمت می‌دانند، کار بیهوده‌ای است .

دو راهکار برای حل مشكل مسكن

دكتر قاسم جعفري، نماينده مردم بجنورد، جاجرم و گرمه؛ مانه و سملقان؛ راز و جرگلان در مجلس شوراي اسلامي، به پيام ساختمان گفت: بنده از منظر جامعه‌شناسی معتقدم که مشکل مسکن را با دو راهکار کنترل حاکمیتی و تغییر رویه زندگی مردم می‌توان حل کرد چرا که بیشتر ایرانی‌ها دیگر زندگی ساده و بی‌آلایش را دوست ندارند و خانه را مأمن آرامش خود نمی‌بینند، بلکه به عنوان یک سرمایه به آن نگاه می‌کنند. به نظر من مشکل اساسی مسکن سبک زندگی ناصحیح است. البته برخی از اصناف نیز نگاه سرمایه‌ای را براي مسکن افزایش می‌دهند؛ نگاهی که گاهی فقط سود آنها را تأمین می‌کند.

وی افزود:قیمت گروهی که خودشان را متولی بازار مسکن می‌دانند، تعیین کف و سقف را بر چه اساسی بیان می‌کنند؟ درحالی‌که فقط دلال هستند و کار دلال تلاش برای خودش است نه برای مردم. واقعیت این است که همه ما می‌دانیم ارزش هیچ یک از خانه‌های ما واقعی نیست ،ضمن اینکه تعیین قیمت از سوی این صنف موجب بر هم زدن آرامشی می‌شود که دولت جدید سعی دارد در بازار قیمت‌ها حاکم کند.

اظهارنظرها تأثیر مقطعی دارد

حجت‌الاسلام سادات ابراهیمی نماینده شوشتر و گتوند با بیان این مطلب که اظهارنظرهای غیرمنطقی نمی‌تواند تأثیر بسزایی در قیمت‌ها داشته باشد، افزود: این اظهارنظرها تأثیر مقطعی می‌گذارد زیرا مردم ما آگاه‌تر از آن هستند که با هر گفته بدون توجیه علمی و آماری شروع به انجام معامله بکنند. ما باید با روش‌های علمیِ دلایل رکود را ریشه‌یابی کنیم و با استفاده از آمار و دلایل، بازار مسکن را فعال کنیم نه اینکه یک کارشناس آن نتواند گفته خود را توجیه کند. اگر کف و سقف قیمت در مسکن به این راحتی قابل بیان بود، پس چرا این قدر قیمت‌ها افزایش می‌یافت؟ به نظر من ارگانی باید جلوی این قیمت‌گذاری‌های بی‌ضابطه را بگیرد.

قیمت کف و سقف توجیه ندارد

قادری، نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که اعلام قیمت کف و سقف برای مسکن قابل توجیه نیست، افزود: مسکن طی این سال‌ها نوسانات زیادی را شاهد بود که بدون در نظر گرفتن این موارد و بیانِ کف قیمت می‌تواند التهاباتی را در جامعه ایجاد کند. هر چند اعلام قیمت نادرست مسکن می‌تواند به زیان مسکن باشد و موجب شود مردم در انتظار رسیدن قیمت‌ها به پایین‌ترین سطح خود نیز باشند.