به گودبرداری های غیر اصولی ‌ ورود مي‌كنيم

شمار نشریه : 169


گروه ساخت‌وساز: يازدهمين همايش روز بتن، 16 مهرماه با حضور اعضای انجمن بتن ايران و جمعي از اساتيد و دانشجويان در مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي برگزار شد.

هزينه 6 ميليارد در هر ساعت ساختمان

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي با حضور در اين همايش ‌گفت: بر اساس آمار‌ها روزانه حدود دو هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود و بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته در هر ساعت حدود شش میلیارد تومان در بخش راه و ساختمان هزینه می‌شود كه پس از نفت عظیم‌ترین سرمایه‌گذاری ملی به شمار مي‌رود.

وی افزود: صنعت راه و ساختمان یکی از صنایع مهم و حياتي در اقتصاد است؛ چرا که با شش صنعت زیربنایی در ارتباط مستقيم بوده و همواره رونق آن باعث رشد صنایع دیگر شده است.

دو درصد ساخت‌وساز جهان

آخوندی با بیان اینکه ایران حدود یک درصد از کل جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان كرد: دو درصد از تمامي ساخت‌وسازهای جهان متعلق به کشور ماست.بخش مسکن حدود 33 درصد از حجم اقتصاد کشور را در بر می‌گیرد و به طور ميانگين روزانه حدود دو هزار واحد مسکونی در کشور ساخته می‌شود.

آخوندی تاکید کرد: بخش ساخت‌وساز کشور نقش اساسی در تولید ناخالص داخلی دارد و باید برای دستیابی به معیارهای توسعه‌ پایدار در این بخش شاخص‌های کیفیت، مقاوم‌سازی و کاهش مصرف انرژی مورد توجه قرار گیرد.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به ظرفیت تولید سیمان در کشور که به مرز 80 میلیون تن در سال رسیده است، گفت: ایران از جمله پنج کشور بزرگ تولید‌کننده‌ سیمان است. وی افزود: در حال حاضر بیش از 90 درصد از تولید سیمان کشور به کمتر از سه نوع سیمان پرتلند محدود می‌شوند درحالی‌که کشور‌های توسعه‌یافته در جهت تحقق سیاست‌های اصولی و دستیابی به توسعه‌ پایدار روز‌به‌روز بر تنوع محصولات خود در بخش سیمان می‌افزایند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: به نظر می‌رسد ارتقای تولید سیمان در کشور با متنوع‌ بودن محصولات سیمانی و دارا بودن پتانسیل‌های مناسب ، می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی مصرف انرژی به تولید سیمان و کاهش آلودگی ناشی از این سیمان‌ها کمک کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه استفاده از فناوری‌های نوین بتني در ساخت‌وساز اسکله‌ها، پل‌ها، فرودگاه‌ها و جاده‌ها می‌تواند باعث ارتقای کیفی شود،گفت: همه این موارد می‌توانند باعث ارتقای کیفیت زیرساخت‌های حمل‌ونقل شوند. آخوندی تاکید کرد: تحقیق در زمینه‌ فناوری‌های صنعتی سازی راه و ساختمان با رعایت الگوهای مصرف در زمینه‌ تولید مصالح و کاربرد آنها در ساخت‌وساز از جمله سیاست‌هایی است که باید به شدت از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی پیگیری شود و این وزارتخانه تمام توان خود را با حمایت دولت و سایر وزارتخانه‌ها و نهادها انجام می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی با بيان اينكه صنعت راه و ساختمان یکی از صنایع استراتژیک محسوب می‌شود، گفت: نقش راهبردی دولت در سیاست‌گذاری‌های کلان در این بخش همواره مورد نیاز بوده و در اين رابطه پژوهش و آموزش جایگاه ویژه‌ای داشته و دارد. وی افزود: در صنعت ساختمان بتن و سیمان به عنوان پرمصرف‌ترین مصالح چه از لحاظ کاربرد و چه از لحاظ مصرف انرژی در تولید مطرح می‌شوند به گونه‌اي كه سیمان، 13 درصد مصرف انرژی در صنعت ساختمان را به خود اختصاص داده است.

سهم ناچيز حمل‌ونقل ريلي

آخوندي اضافه كرد: ما بايد حمل‌ونقل ريلي را توسعه دهيم چرا كه هزينه آن يك ششم هزينه حمل‌ونقل جاده‌اي است؛ ‌ضمن اينكه آلودگي كمتري براي محیط‌زیست به همراه دارد اما متأسفانه سهم حمل‌ونقل ريلي كشور در بخش باربري حدود 10 درصد و در بخش جابه‌جايي مسافران حدود 5 درصد از حمل‌ونقل كشور است.

مهندس ايراني 1404

آخوندي با بيان اينكه هر كشور در عرصه علم و فناوري نيازمند طرح و برنامه مدون است،‌گفت: ما بايد سند مهندس ايراني 1404 داشته باشيم و در آن سند مشخص كنيم كه مهندس 1404 كشور ما بايد داراي چه ويژگي‌هايي باشد و همين جا از آقاي شکرچی زاده به عنوان رئيس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي مي‌خواهيم اين موضوع را پيگيري كنند.

نظارت بر گودبرداری وظیفه مهندس ناظر است

وزير راه و شهرسازي در پاسخ به این سؤال خبرنگار پيام ساختمان كه چرا وزارت راه و شهرسازي در حوادث ناشي از گود‌برداري‌هاي غیراصولی مداخله نمي‌كند، گفت: نظارت بر گود‌برداري‌ها بر اساس قانون از وظايف مهندسان ناظر است و چنانچه مورد خلافي مشاهده شود به طور قطع به گود‌برداري‌هاي غیراصولی ورود مي‌كنيم و اقدامات لازم را انجام مي‌دهيم.

توليد مصالح به اسم استاندارد

در ادامه اين همايش محمد شكرچي زاده،‌ رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: بر اساس آمار سازمان استاندارد 75 درصد از واحدهای تولید بتن نشان استاندارد دارند، اما بیشتر این واحدها استاندارد را در تولیدات خود رعایت نمی‌کنند و حدود 30 تا 35 درصد از سیمان کشور در تولیدِ بتنِ باکیفیت و استاندارد استفاده می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در زمینه تدوین آیین‌نامه‌های استاندارد بتن کارهای خوبی انجام گرفته است، گفت: در زمینه تولید بتن باید اقدامات بیشتری انجام شود و بخش بتن مركز هم بايد در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف بتن تلاش مضاعفي داشته باشد.

شكرچي زاده در رابطه با مصرف افزودنی‌های شیمیایی در تولید بتن ، گفت: در بیش از 90 درصد بتن‌های دنیا از مواد افزودنی استفاده مي‌شود اما متأسفانه اين رقم در كشور ما کمتر از 5 درصد است؛ بنابراین از ظرفیت واقعی بتن استفاده نكرده‌ايم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه آیین‌نامه پایایی بتن برای خلیج‌فارس باید بیشتر پیگیری شود، افزود: كشور ما داراي شرایط اقلیمی متفاوتي است بنابراين باید بتن‌های متفاوتی هم تهیه شود. شکرچی زاده خاطرنشان كرد: یکی از مهم‌ترین مصارف بتن ، در ابنیه است و بتن در ساخت پل‌ها، بندرها و اسکله‌ها کاربرد زیادی دارد. بتن‌های معمولی نباید در سازه های مهم مورد استفاده قرار گيرد و به جرات می گویم که بدنه وزارت راه سابق با این مقوله آشنایی زیادی نداشت.

بتن 1404

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: بیش از 95 درصد بتن‌های مصرفي در سازه های مختلف كشور مقاومت 25 تا 30 مگا پاسکالی دارند، به همين منظور «بتن 1404»از برنامه‌هایی است که مرکز تحقیقات پیگیر آن است تا مقاومت بتن را در آن سال به 50 مگا پاسکال برساند و پیش‌بینی می‌کنیم تا 5 سال دیگر بتوانيم مقاومت بتن را به 40 مگا پاسکال برسانیم.

وی ادامه داد: در كشور‌هاي پيشرفته دنيا مقاومت بتن 200 مگا پاسکال است، بنابراین رقم 50 مگا پاسکال عدد بالایی نیست و عملی است.

بانك آماري مسكن فعال مي‌شود

شكرچي زاده در حاشيه همايش در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان مبني بر اينكه ارزيابي شما از ميزان پيشرفت صنعتی سازی چيست، ‌گفت: عليرغم اينكه ما از دانش لازم برخورداريم و استاندارد‌هاي لازم در اين زمينه تدوين شده است اما صنعتی سازی به صورت عام و گسترده در جامعه وجود ندارد.

وي در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار پيام ساختمان كه چه زماني پژوهشكده حمل‌ونقل احيا مي‌شود، گفت: پژوهشكده حمل‌ونقل بخش مهمي از مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي است و قطعاً اين نقل و انتقال به سرعت و در زمان محدودي انجام مي‌شود.

شكرچي زاده در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار ما مبني بر اينكه آيا مركز در زمينه اطلاعات مسكن هم اقدامي خواهد داشت، گفت: مركز هم در زمينه فني، اقتصادي و آماري مسكن فعاليت مي‌كند و قطعاً بانك آماري مسكن فعال خواهد شد.

مقام چهارم توليد سيمان

در ادامه این مراسم نیز هرمز فاميلي، دبیر یازدهمین همایش روز بتن با اشاره به نامگذاری این روز به نام «مهندس احمد حامی» گفت: ماندگاري مهندس حامي و نام‌گذاری روز بتن به نام ايشان به دليل تخصص و دانش ايشان نيست، بلكه ناشي از علاقه و عشق او به فرهنگ ايراني بوده و بار‌ها عنوان مي‌كردند كه «قلب هر ايراني كه براي ايران نتپد همان بهتر كه نتپد».وي افزود: ما سالانه 8 ميليون تن سيمان در كشور توليد مي‌كنيم و از اين نظر در جهان مقام چهارم را داريم. بنابراين از نظر كمّي، پيشرفت خوبي داشته‌ايم اما از نظر كيفي بتن‌هاي ما پايداري لازم را ندارند و با مشكلاتي مواجه هستيم.

آخوندي پيام ساختمان می‌خواند

در پايان همايش، آخوندي،‌ وزير راه و شهرسازي از نمايشگاه جانبي كه همزمان با برگزاري پنجمين كنفرانس ملي بتن و يازدهمين همايش روز بتن برپا بود، بازديد كرد. در جريان اين بازديد هنگامی كه يك شماره نشريه پيام ساختمان به ايشان داده شد،‌ بلافاصله با ديدن تيتر يك نشريه عنوان كرد: « اين آخرين شماره نشريه نيست؛ آخرين شماره را مي‌خواهم».