بازار فلزات در كاهش تقاضا

شمار نشریه : 169


گروه بازار ساختمان: پس از اظهارات برخي از مسئولان در خصوص ارز، بازار فولاد تمايل خود را براي رشد قيمت نشان داد اما دوباره به حالت ركود بازگشت. همان ركودي كه چند ماه گذشته بر بازار فولاد سايه افكنده بود. سؤال اين است كه اكنون بازار در چه شرايطي به سر می‌برد؟

ركود براي همه فلزات

علی اصغر بهرامي، كارشناس بازار فولاد در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان با بيان اينكه ركود در بازار فلزات مختص مقاطع فولادي نيست و فلزاتي مانند مس و آلومينيوم را نيز در برمی‌گیرد، خاطرنشان كرد: «اين به معناي نبود تقاضا در بورس كالا يا بازار آزاد نيست بلكه ميزان تقاضاي تولیدکنندگان محصولاتي كه به مس و فلزات پايه نياز دارند، كاهش يافته است. براي مثال خريداري كه سالانه 15 هزار تن آلومينيوم خريداري می‌کرد امسال تنها 6 هزار تن تقاضا مطرح كرده است.»

اين كارشناس بازار فولاد با تاكيد بر اينكه ميزان تقاضا براي بيشتر فلزات پايه 30 درصد نسبت به اول سال جاري كاهش يافته است، اظهار داشت: براي مثال تقاضا براي مس در تاريخ 7 مهر 1400 تن در بورس كالا بود و هفته بعد به 1040 تن رسيد اما اين كاهش تقاضا نمی‌تواند موجب كاهش قيمت در بازار شود.

بهرامي با تاكيد بر اينكه توليد متوقف نشده بلكه تنها كاهش يافته است اما برخي نيز اقدام به واردات فلزات پايه می‌کنند. براي مثال اگر با نرخ ارز اتاق مبادله‌ای واردات مس و آلومينيوم صورت گيرد قيمت به بسيار پايين تر از قیمت‌های داخلي هم می‌رسد.

متفاوت از بازار جهاني

بهرامي با تاكيد بر اينكه وضعيت بازار جهاني فلزات در دنيا راكد نيست، تاكيد كرد: «بازار جهاني می‌تواند بر بازار داخلي فلزات تأثیر بگذارد اما وضعيت اكنون بازار فولاد ، مس و آلومينيوم به شرايط داخلي مانند عدم تخصيص بودجه عمراني سال جاري و نيز نوسان‌های نرخ تسعير ارز بستگي مستقيم دارد.»

وي وضعيت حال حاضر بازار فولاد را چنين تشريح كرد: در معاملات 14 مهرماه عرضه تيرآهن سايز سنگين 20 و 22 با قيمت هر كيلوگرم 2450 تومان خريداري نداشت و تيرآهن سايز 24 و 27 نيز با وجودي كه شاخه‌های آن كمتر از 12 متر بود با قيمت 2350 تومان خريداري شد.» شرايط براي بازار ميلگرد بدتر هم بوده است. كالايي كه هم از تقاضاي بيشتر و هم از هزينه توليد كمتري برخوردار است و طيف بيشتري از تولیدکنندگان به ساخت اين محصول ساختماني علاقه مندند.

به گفته بهرامي در مبادلات بورس همين كالا كه از تقاضاي بيشتري نسبت به رقيب فولادي خود تيرآهن برخوردار است تنها با «اقاله بيع « آن هم به قيمت هر كيلوگرم 1780 تومان به فروش رسيد.»

چنانكه مي دانيم «اقاله بيع» در اصل به معناي فروش قطعي نيست و اصولا معامله شيريني براي توليد كننده محسوب نمي شود بلكه تنها مي تواند نوعي استفاده از داشتن آن نقدينگي در زمان مشخص باشد.

شايد بتوان گفت؛ اين بدترين شرايط براي توليد كننده است اما اين نكته را هم اثبات می‌کند كه بيشتر فعالان بازار بر اين عقیده‌اند كه در ماه‌های آينده قيمت فولاد رشد دارد. البته اميدي كه با عناويني مانند «بازار محصولات فولادی آماده برای جهش قیمت» در رسانه‌ها خودنمايي می‌کرد و ماه‌های قبل نيز براي بازه زماني بعد از انتخابات و حتي براي انتهاي تابستان و اوايل و پاييز سال جاري نيز مطرح شد ، هرگز تحقق نيافت.

شمش داخلي گران تر از وارداتي

به گفته اين كارشناس بازار فلزات، برخي تولیدکنندگان تولید فولاد نهايي با شمش داخلي را مقرون به صرفه نمی‌دانند و تنها «ال سي» سه ماهه آن هم با ماهي 1.5 درصد سود موجب شده تا تقاضا براي شمش داخلي در بازار همچنان وجود داشته باشد. اين در حالی است كه قيمت هر كيلوگرم شمش داخلي 1750 و شمش وارداتي 1730 تومان می‌باشد براي مثال قيمت شمش فولاد در بندر انزلي 1710 تا 1720 تومان است.