هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   169   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عشق و تنفر بتن از آب


گروه ساخت‌وساز: نشست خبري هرمز فامیلی رئيس انجمن بتن ايران به مناسبت برگزاري یازدهمین همایش روز بتن و پنجمین کنفرانس علمی بتن با هدف ارتقای سطح دانش عموم در مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي برگزار شد.

بتن‌های غیراستاندارد

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، هرمز فامیلی رئيس انجمن بتن ايران در این نشست، گفت: هدف از برگزاری همایش روز بتن ارتقای سطح دانش عموم است که متأسفانه تاکنون در این راستا اقدامی انجام نشده است.

وی ضمن ارزیابی مثبت از گسترش تولید بتن آماده در کشور ادامه داد: علیرغم اینکه در 10 سال گذشته روند ساخت بتن آماده بسیار بهبود یافته است، اما در حال حاضر 20 تا 25 درصد بتن‌های تولیدی غیراستاندارد هستند.

فامیلی با انتقاد از تولید سیمان، با صرف، هزینه بسیار زیاد و آلوده ساختن محیط‌زیست، تاکید کرد: ما حق نداریم از سیمانی که با صرفِ هزینه گزاف تولید می‌شود، بد استفاده کنیم. چه بسا ساختمان‌هایی که به ویژه در ناحیه جنوب کشور ساخته می‌شوند و قبل از رسیدن به مرحله بهره‌برداری به تعمیر و تخریب نیاز دارند.

هرمز فامیلی دستیابی به توسعه پایدار را در گرو استفاده صحیح از سیمان دانست و گفت: دوام بتن نیز از دیگر موضوعاتی است که عموم مردم اطلاع و شناخت کافی از آن ندارند و اگر بتن در بسیاری از موارد نمی‌تواند پاسخگوی نیازها باشد، به دلیل عدم اطلاع از خواص و شرایط محیطی است که بتن در آنجا قرار می‌گیرد.

فامیلی با بیان اینکه در روز بتن تلاش بر این است که چالش‌های موجود در مسیر صنعت بتن مورد بررسی قرار گیرد، گفت: مسئولان باید آیین‌نامه‌ها و استانداردهای بتن را بررسی و در خصوص آنها تجدیدنظر کنند تا این استانداردها متناسب با نیازهای روز باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: برای اینکه علم دانشگاه‌ها به صنعت بتن انتقال پیدا کند، باید تلاش بیشتری صورت گیرد و در این راستا انجمن‌های غیرانتفاعی مثل انجمن بتن می‌توانند در نزدیک کردن ارتباط بین صنعت و دانشگاه نقش موثری ایفا کنند.

تأسیس خانه بتن

رئیس انجمن بتن ایران با اعلام خبر احداث "خانه بتن" در سال جاری گفت: خانه بتن به عنوان مرکزی برای گردهمایی و تبادل‌نظر صنعتگران و دانشمندان بتن می‌تواند مکان مناسبی برای رفع معضلات این صنعت باشد. تاكنون بخشي از اين ساختمان ساخته‌شده و اميدواريم با مساعدت هر چه بيشتر بخش خصوصي بتوانيم اين ساختمان را به اتمام برسانيم.

دستاورد دكتر شكرچي‌زاده براي انجمن

فاميلي در پاسخ به اين سؤال خبرنگار پيام ساختمان كه دكتر شكرچي‌زاده،‌ رئيس مركز تحقيقات راه،‌مسكن و شهرسازي نایب‌رئیس انجمن بتن ايران هم هستند، و این امر چه دستاوردي براي انجمن بتن خواهد داشت،‌گفت: دكتر شكرچی‌زاده واقعاً از دانش و تخصص لازم براي رياست مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي برخوردار بوده و مي‌تواند به صنعت ساختمان كمك شاياني بكند که انجمن بتن هم از اين قاعده مستثني نيست.

بتن يا آسفالت

وي در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار پيام ساختمان مبني بر اينكه چقدر استفاده از بتن به جاي آسفالت در كشورمان قابليت اجرا دارد،‌گفت: با توجه به قيمت سرسام‌آور قير در كشور ما استفاده از بتن در شرايط حاضر به صرفه‌تر است و از طرفي ديگر تحقيقات نشان داده است عمر بتن سه برابر آسفالت مي‌باشد؛ البته در اين رابطه تولیدکنندگان آسفالت هم اعتقاددارند چنانچه سوبسيدي كه به سيماني‌ها داده مي‌شود، برداشته شود، با قیمت سيمان آزاد ديگر نمي‌توان با قاطعيت بحث صرفه اقتصادي بتن را مطرح كرد. علاوه بر اين، استفاده از جاده‌بتني تا حدود زيادي متأثر از شرايط آب و هوايي مناطق مختلف مي‌باشد.

کپی‌برداری استانداردها

هرمز فامیلی در پاسخ به سؤال يكي از خبرنگاران مبني بر اينكه؛ بومی‌سازی کاربرد بتن تا چه میزان در ساخت و سازهای کشور مورد توجه قرار گرفته است، گفت: تاکنون در زمینه تدوین استانداردهای مشخص برای شرایط محیطی مختلف ضعیف عمل شده است. برای مثال با توجه به اینکه خلیج‌فارس بدترین شرایط محیطی برای بتن را دارد، اما استانداردی برای شرایط این منطقه وجود نداشته است. اکثر استانداردهای موجود از استانداردهای خارجی کپی‌برداری شده‌اند که با شرایط محیطی کشور سازگاری ندارند.

بومی‌سازی استاندارد

وي با بيان اينكه در استاندارد نويسي اصل بومی‌سازی بايد مورد توجه قرار گيرد، گفت: براي بومی‌سازی نيز بايد تحقيقات در كشور گسترش‌یافته و درصدي از بودجه كشور به امر تحقيقات اختصاص يابد تا با كسب اطلاعات مورد نياز، در استاندارد نويسي مورد استفاده قرار گیرد مثلاً مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي عليرغم اينكه وظيفه تحقيقاتي دارد،‌اما به دليل مشكل بودجه نمي‌تواند به اهداف و چشم‌انداز‌ها برسد.

وی با اشاره به اینکه بتن در کشور متناسب با شرایط محیطی که در آنجا استفاده می‌شود، ساخته نمی‌شود، افزود: استانداردهای مرتبط نیز هنوز بر این اساس تدوین نمی‌شود.

مقاومت 28 روزه كافي نيست

رئیس انجمن بتن ایران ادامه داد: در بتن مورد استفاده براي ساخت و سازهای کشور صرفاً مقاومت 28 روزه مدنظر قرار می‌گیرد که کافی نیست و باید بتنی ساخته شود که ضمن برخورداری از مقاومت 28 روزه، بتواند دوام خود را در طول سرویس‌دهی نیز حفظ کند. متأسفانه در بسياري از پروژه‌ها مانند اسكله شهيد رجايي شاهديم كه عليرغم رعايت تمام الزامات براي تأمین مقاومت مورد نياز كارفرما توسط پيمانكار، اما دوام اندك آن باعث شده تا چند بار مورد تعمير و مقاوم‌سازي قرار بگيرد.

هرمز فاميلي افزود: انجمن بتن ايران در اردیبهشت‌ماه سال جاري با سازمان ملي استاندارد تفاهم‌نامه‌ای را به امضا رساند كه بر اساس آن آیین‌نامه‌ها و استانداردهاي مربوط به توليد بتن در كشور مورد بازنگري قرار گيرد.

وي با بيان اينكه استانداردهاي جهاني براي بتن ، بر اساس عملكرد است، اظهار داشت: استانداردهاي مربوطه بايد هرچه سريع تر بازنگري و استانداردهاي جديدي بر اساس عملكرد بتن تهيه و تدوين شود.

اجباري كه رعايت نمي‌شود

فاميلي سپس تصريح كرد: استانداردهاي بتن كه هم اكنون در كشور وجود دارد، اجباري است اما همين موضوع نيز در بسياري از اوقات رعايت نمی‌شود.

وي با بيان اينكه بهترين بتن مصرفي همان بتن آماده است، اضافه كرد: بتني كه در محل ساختمان‌سازی ساخته می‌شود كاهش كيفيت را به دنبال دارد. به طور مثال برخي از سازنده‌ها ملاتي كه خشك شده است را با اضافه كردن مقداري آب دوباره مورد استفاده قرار مي‌دهند ، درحالی‌که اين بتن فاقد كارايي است. بتن و آب در برخي زمان‌ها عاشق هم هستند و در برخي زمان‌ها از همديگر متنفرند.