برنامه بلند مدت برای ترویج صنعتی سازی

شمار نشریه : 168


برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي صنعت ساختمان فرصتي است تا بار ديگر فعالان اين صنعت دور هم جمع شوند و به تبادل اطلاعات بپردازند.این نمايشگاه‌ها علاوه بر تقويت علمی شركت‌ها، ارتقاي كيفيت ساخت‌وساز را هم به دنبال دارد.

پنجمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان همزمان با پنجمین همایش تخصصی تجهیزات و فن‌آوری‌های نوین صنعتی سازی ساختمان 27 تا 30 آبان ماه در مصلای تهران برگزار می‌شود. برای اطلاع‌ از چندوچون این نمایشگاه با امیر مازیار شاکری، مدیرعامل شرکت نمایشگاهي نیاک ، گفتگويي ترتيب داده‌ایم كه در زير مي‌آيد.

به عنوان نخستین سؤال چه اهدافی را از برگزاری پنجمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان دنبال می‌کنید؟

پنجمین نمایشگاه صنعتی سازی ساختمان طبق معمول در مصلای تهران برگزار می‌شود. ما برنامه‌ریزی بلندمدتی برای ترویج صنعتی سازی در کشور داریم. در دوره اول و دوم برگزاری، نمایشگاه به صورت عمومی برگزار شد که تقریباً تمامی دست‌اندرکاران صنعتی سازی از جمله تولیدکنندگان، سازندگان و انبوه‌سازان را در برمی‌گرفت. دوره سوم و چهارم با تمرکز بر انبوه‌سازان برگزار شد و خوشبختانه با همکاری کانون سراسري انبوه‌سازان ، همایش و نمایشگاه موفقی برگزار کردیم. با توجه به اینکه ما در حال حاضر مصالح صنعتی سازی را داریم و همچنین سرمایه‌داران علاقه‌مند به صنعتی سازی هستند، بنابراین قدم بعدی ما باید با محوریت اجرایی صنعتی سازی باشد. مثل سازنده‌ها، کارشناس‌ها و کاردان‌های فنی.

به عبارت ديگر امسال و سال آینده تمرکز ما روی بخش مجريان است و امیدواریم با همکاری کانون کاردان‌ها و شرکت مپسا و سایر بخش‌های تخصصی، در حین برگزاری نمایشگاه، بحث صنعتی سازی را به مدیران فنی آموزش بدهيم. در نظر داریم از دوره هفتم هم نیروهای پرسنلی و کسانی که در نهایت باید فیزیک کار را اجرا ‌کنند، آموزش دهیم.

با توجه به اينكه تاكنون چهار نمايشگاه و همايش صنعتي سازي را در مصلای تهران برگزار كرده‌ايد، چقدر از محل نمایشگاه رضایت دارید؟

به طور کلی این نمایشگاه نقطه‌ضعف‌هایی دارد اما امتیازات نمایشگاه این است که بسیاری از قوانین دست و پاگیر را ندارد، ضمن اینکه هزینه‌های کمتری هم به مشارکت‌کنندگان تحمیل می‌شود.

تاکنون چند شرکت برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند؟

تاکنون حدود 90 شرکت برای شرکت در نمایشگاه مورد تأیید قرارگرفته‌اند. البته لازم است به اين نكته اشاره‌کنم كه تعداد شرکت‌هایی که اعلام آمادگی کرده‌اند به مراتب بیشتر است اما با توجه به اینکه تنها شرکت‌های صنعتی ساز می‌توانند در این نمایشگاه شرکت کنند، سعی کرده‌ایم با رعایت احترام از حضور شرکت‌های سنتی ساز ممانعت نموده و با این موضوع تخصصی‌تر برخورد کنیم.

با توجه به اینکه شما مدرک دکترای پژوهش معماری هم دارید، می‌خواهیم به صورت ملموس براي مخاطبان ما توضیح دهید که آیا منافاتی بین معماری ایرانی- اسلامی و صنعتی سازی وجود دارد یا خیر؟

قطعاً صنعتی سازی ساختمان و معماری ایرانی- اسلامی منافاتی باهم ندارند. اگر بخواهم این مطلب را به طور ملموس برای شما بیان کنم، می‌توانم به ساختمان مصلای تهران اشاره‌کنم، الآن تاقی که در مصلا اجراشده با مصالح فایبرگلاس است؛ بنابراین با استفاده از مصالح جدید شاهد یک معماری ایرانی و اسلامی هستیم. اعتقاددارم در وضعیت حاضر نمی‌توان برای ساخت و سازهای عمومی از مصالحی مانند کاشیِ لعاب‌دارِ فیروزه‌ای استفاده کنیم چرا که نه استادکار آن را داريم و نه می‌توانیم هزینه‌های آن را متحمل شویم، اما در مقوله طراحی، می‌توانیم معماری ایرانی- اسلامی را با استفاده از تکنیک‌ها مصالح مدرن داشته باشیم. بنابراین صنعتی سازی منافاتی با معماری ایرانی- اسلامی ندارد و دانشِ بومی کردن مصالح جدید هم می‌تواند به ما کمک شایانی بکند.

در وضعیت كنوني بسیاری از انبوه‌سازان از صنعتی سازی با متری 350 هزار تومان گله‌مند هستند و عنوان می‌کنند هزینه هر مترمربع صنعتی سازی ساختمان باید در حدود 550 تا 600 هزار تومان باشد. نظر شما دراین‌باره چیست؟

به عقیده من صنعتی سازی باکیفیت خوب و رعایت استانداردها با متری 360 هزار تومان امکان‌پذیر است. بحثی که انبوه‌سازان مطرح می‌کنند مربوط به ساخت‌وساز سنتی است و مسکن مهر كه در كشور ما اجرا مي‌شود، انبوه‌سازی است و نمی‌توان نام صنعتی سازی بر آن گذاشت. البته مبلغ 360 هزارتومانی که بنده عنوان کردم، مربوط به ساخت‌وسازهای بالاي 1000 واحد است.