معرفی کتاب

شمار نشریه : 168


ساختمان‌های سبک

این کتاب در 1200 صفحه و مشتمل بر ده فصل توسط آقای جمشید رحمانیان، استاد پیشین دانشگاه تألیف شده است. در این کتاب به تفصیل و جزئیات به شرح روش‌های ساخت و اجرا و محاسبات فنی مرتبط با ساختمان‌های سبک اعم از ساختمان‌های با اسکلت سبک فولادی (پروفیل‌های با ورق نازک فولادی) و همچنین ساختمان‌های با اسکلت چوبی پرداخته شده است. همچنین این کتاب در برگیرنده مشخصات و ویژگی‌های آئین نامه‌های ساختمانی آمریکا و کانادا در زمینه‌های مذکور می‌باشد.

در این کتاب از چگونگی کاربرد و مصرف انواع پلیمرها و پلاستیک‌ها در ساختمان‌های سبک به طور مشروح بحث گردیده و شیوه‌های نصب ، اجرا و جزئیات عملی به‌کارگیری مصالح نوین و جدید از قبیل دیوارهای خشک و ژیپسم بورد، کامپوزیت‌ها، سنگ‌ها و سایر مواد و مصالح به تفصیل در مباحث جداگانه بررسی شده‌اند. همچنین روش‌های بهینه‌سازی در کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های سبک نیز تشریح شده است.

با رعایت اصول و روش ها و شیوه های ساخت و اجرای ساختمان ها که در این کتاب به آنها اشاره شده است میتوان بار مرده ساختمان‌ها را در مقایسه با اجرای ساختمان‌ها به طریق سنتی (اسکلت فلزی یا بتون آرمه و سقف های تیرچه بلوک) به تعداد نصف و حتی در پاره‌ای موارد حتی به یک سوم تقلیل داد و بدین ترتیب خطرات ناشی از زلزله بر ساختمان ها به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد

سازه‌های فولادی طراحی اتصالات پیچ و مهره‌ای

این کتاب در 600 صفحه شامل هشت فصل توسط آقای جمشید رحمانیان، استاد پیشین دانشگاه نگارش یافته و در آن اصول و مبانی شناخت انواع و طراحی سازه‌های فولادی، انواع اتصالات در این سازه‌ها، شناخت انواع پیچ و مهره و لوازم و وسایل سخت‌افزاری در اتصالات پیچ و مهره، روش‌های طراحی اتصالات پیچ و مهره بر‌اساس آئین نامه‌های کشورهای ایالات‌متحده آمریکا و کانادا به تفصیل و جزئیات با ذکر مثال‌های متعدد مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در پایان انواع اتصالات پیچ و مهره در سازه‌های فولادی شرح و تحلیل گردیده‌اند.

طراحی سازه‌های چوبی

این کتاب در 330 صفحه و 9 فصل توسط آقای جمشید رحمانیان، استاد پیشین دانشگاه تدوین گردیده و در برگیرنده شناخت انواع چوب‌های مورد مصرف در سازه‌ها، آئین نامه سازه‌های چوبی در آمریکا و کانادا، طراحی اعضای خمشی، فشاری و تنش‌های مرکب در اعضای سازه‌های چوبی می باشد. همچنین در این کتاب توضیحاتی در مورد انواع پانل‌های چوبی و تخته‌های چند لایی و کاربرد آنها در سازه‌های چوبی و جزئیات انواع اتصالات و سخت‌افزارهای مورد مصرف در اتصالات داده شده است.

کتاب‌های فوق مورد استفاده و استقبال مهندسین و دانشجویان فارسی‌زبان کارشناسی ارشد رشته‌های عمران و معماری که در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا مشغول فعالیت و ادامه تحصیلات عالیه هستند، واقع‌شده‌اند.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب‌های فوق می‌توانند به آدرس: مقابل دانشگاه تهران- خیابان 12 فروردین- کتاب فروشی پرهام، تلفن: 66468235 و همچنین کتاب فروشی هنر تلفن: 66492242 مراجعه نمایند.