هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   168   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آوار غفلت روي سر مردم


سهل‌انگاري و گودبرداري غيراصولي بار ديگر قرباني گرفت. ساعت 8 صبح جمعه 22 شهريور خيابان مفتح شهر مشهد شاهد ريزش ساختمان دو طبقه‌اي بود.

در اثر اين حادثه 2 نفر كشته و 6 نفر مجروح شدند؛ كشته‌شدگان دو تن بودند كه بر اثر اصابت آجر و تيرآهن در دم جان سپردند. به گفته مدير حوزه 3 عملياتي آتش‌نشاني مشهد مهارنكردن اصولي و استفاده نادرست از سازه نگهبان براي مهار و ايمن‌سازي ديوار همسايه دليل اين حادثه بوده است.

پيش از اين نيز ريزش آوار يك آپارتمان 5 طبقه در حال ساخت در خيابان اميريه تهران موجب كشته شدن مالك آپارتمان شده بود و در حادثه‌اي مشابه که در اثر گودبرداري غيراصولي در بلوار اشرفي اصفهاني به وقوع پيوست يك كارگر زیر آوار زنده‌به‌گور شد.

کم نیست اخباری که در رسانه‌ها منتشر می‌شود و آسودگی را از ذهن و روان شهروندان می‌گیرد. این در حالی است که ابتدای فروردین امسال خبری در مورد حذف بساز و بفروش‌ها از بازار مسکن و اجرای ضوابط جدید ساخت‌وساز در پایتخت عنوان شد. بر اساس آن ابلاغیه شهرداری‌های مناطق، مهندسان ناظر و مالکان زمین‌های آماده ساخت مکلف به اجرای آن هستند، "پروانه ساختمانی فقط برای افراد دارای صلاحیت فنی ساخت‌وساز صادر می‌شود" اما این ضوابط تنها برگی دیگر بود از اعلامیه‌ها و ابلاغیه‌های دفتر قوانین ساخت‌وساز و کمترین تأثیری بر روی فعالیت دلالان و بساز بفروش‌ها نگذاشته است.