چشم انداز پاییزی مسکن

شمار نشریه : 168

 

گروه بازار ساختمان: رکود انتظاری در بازار مسکن که تقریباً از سال گذشته آغاز شده بود حالا آرام‌آرام به رکود فصل پاییز هم نزدیک می‌شود. این تشدید رکود شاید موجب شود کاهش قیمت مسکن که وعده‌های مسئولان دولت یازدهم انتظار آن را در جامعه ایجاد کرده، سرعت بیشتری بگیرد و باز هم شاهد متعادل‌تر شدن قیمت مسکن باشیم. در نقطه مقابل اما بحث افزایش تسهیلات خرید مسکن جدی‌تر شده و همین موضوع طبیعتاً باید تقاضا در بازار مسکن را تحریک کند. بنابراین با چنین اتفاقی بازار مسکن باز هم شرایط ویژه‌ای پیدا می‌کند، چرا که از یکسو بازار پاییزی مسکن راکد می‌شود و از سوی دیگر به دلیل افزایشِ وامِ مسکن، تقاضا اوج می‌گیرد. نکته اینجاست که عرضه و تقاضا در بازار مسکن هنوز به تعادل نرسیده‌اند و سنگین‌تر شدن هر یک از کفه‌های عرضه یا تقاضا می‌تواند بازار مسکن را با معضل مواجه کند. احتمال پیش آمدن این شرایط ویژه، موجب شده که برخی کارشناسان پیش‌بینی کنند «با افزایش تسهیلات خرید، بازار مسکن از «رکود انتظاری» به «رکود تورمی» وارد شود و اوضاع برای خریداران و فروشندگان سخت‌تر شود.» در مقابل اما گفته می‌شود که افزایش تسهیلات خرید مسکن اگر منطقی، عاقلانه و کارشناسی شده باشد می‌تواند بازار مسکن را بدون ایجاد موج تورمی با رونق خرید و فروش مواجه کند. با توجه به این شکاف نظری، این سؤال پیش می‌آید که در نهایت گره بازار مسکن چگونه باز می‌شود؟ اگر افزایش تسهیلات خرید مسکن موج تورمی در پی دارد، پس چاره کار متقاضیان مسکن که قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده چیست؟ کارشناسان و نمایندگان مجلس پاسخ می‌دهند:

افت ۱۰ درصدی قیمت مسکن در پاییز

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با بیان اینکه در اوایل امسال قیمت مسکن با کاهش ۵ درصدی مواجه شد و در تابستان امسال هم این کاهش به ۷ درصد رسید و امیدواریم با آغاز فصل پاییز این رقم به بالای ده درصد برسد، گفت: کاهش قیمت‌ها بستگی به سیاست‌های دولت آینده در بخش مسکن مهر و بافت فرسوده دارد و اجرای برخی از طرح‌های فراموش‌شده مانند طرح مسکنِ مهرِ ملکي، می‌تواند تأثیر زیادی بر بخش مسکن گذاشته و قیمت‌ها را بیشتر کاهش دهد.

قلی‌خسروی افزود: وزارت مسکن همگام با طرح مسکن مهر، طرحِ مسکنِ مهرِ مِلکي را جهت عرضه مسکن به بازار مصرف اجرا کرد تا از سودجويي عده‌اي دلال در بخش مسکن که زمين‌هاي مردم را با قيمت پايين خريداري نموده و پس از ساخت با قيمت‌هاي بالا به مردم مي‌فروختند ، جلوگیری کند که متأسفانه به علت عدم اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی این طرح به فراموشی سپرده شد و از سوی مردم مورد استقبال قرار نگرفت.

وی در ادامه با بیان اینکه متقاضيان اين طرح با ۳ شرط تعيين قيمت فروش واحدها زير يک ميليون تومان، سهم ۳۰ درصدي قيمت زمين در هزينه تمام‌شده واحدها، تعهد سازنده مبني بر فروش واحدها به متقاضيان مسکن مهر مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده کنند، گفت:در حال حاضر این طرح برای مالکان زمين و خانه‌های کلنگي موجود در بافت‌های فرسوده و سازندگانی که براي تکميل واحدهاي در حال ساخت خود نیازمند استفاده از تسهیلاتی مانند تسهیلات مسکن مهر هستند، همچنان پابرجاست.

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک در ادامه افزود:مسکن در کشور در حال تبديل شدن از سرمايه به کالاست که با گذشت هر سال از عمر آن، قيمتش کاهش مي‌يابد بنابراین طرح‌های این‌چنینی برای مالكان زمین‌های مسكونی و فرسوده فرصتی است تا با به عضویت در آوردن اعضای خانواده خود در ساخت واحدهای مسكونی در قالب مسكنِ مهرِ ملكی از تسهیلات این بخش استفاده كنند.

خسروی با اشاره به رکود فعلی موجود در بازار مسکن، گفت: رکودی که در حال حاضر در بخش مسکن وجود دارد، به سمت کاهش قیمت‌ها می‌رود و مانند رکود سال گذشته تورمی نیست؛ بنابراین با استفاده از طرح مسکن مهر ملکی می‌توان تولید مسكن را در كشور افزایش داد و متعاقباً زمانی كه میزان عرضه مسكن بیش از تقاضای آن شد روند كاهشی در این بازار روزبه‌روز بیشتر می‌شود و می‌توان امیدوار بود که در ماه‌های آینده با کاهش قیمت‌ها مواجه شویم.

قیمت خانه افزایش نمی‌یابد

کیوان شادمان -کارشناس مسکن با بیان این مطلب که تا زمان سامان یافتن وضعیت مسکن کشور و آغاز اجرای جدی همه برنامه‌های دولت جدید، افزایش قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود و همان روال رکود قیمتی ادامه‌دار است، افزود: گرچه رئیس‌جمهوری نمی‌تواند در مسکن و بخش‌های اقتصادی معجزه کند، اما می‌تواند با تصمیمات مثبت برای کشور و بخش مسکن تأثیرگذار باشد. این کارشناس بیان کرد: رکود فعلی در بازار مسکن موقت است و به محض مشخص شدن برنامه‌های اجرایی کشور باز هم مسکن به حالت عادی خود برمی‌گردد و روبه‌راه ‌می‌شود.شادمان گفت: در حال حاضر خرید و فروش‌های صورت گرفته در بازار به دلیل نیاز فروشنده به پول است و کمتر خرید و فروشی انجام می‌شود.وی درباره اینکه ممکن است پس از مدتی مسکن دچار افزایش قیمت شود، اظهار کرد: دیگر افزایش قیمت مسکن نداریم اما ممکن است با اندکی افزایش قیمت مانند افزایش هزینه ساخت رو به رو شویم.

مسکن نیازمند سرمایه گذاری

عطاءالله سلطانی – نماینده رزن در مجلس نهم با بیان این مطلب که قیمت مسکن صرفاً فنی نیست، به پیام ساختمان گفت: قیمت در ایران تابعی از بورس و دلال بازی است زیرا هیچ‌وقت به عنوان کالای مصرفی تعیین قیمت نشده است .

وی در ادامه افزود : با توجه به تحولاتی که در بازار سکه و ارز ایجاد شده است انتظار می رود بیشتر سرمایه‌ها رویکرد دوباره‌ای به مسکن داشته باشند که در این شرایط مردم باید منتظر دو اتفاق باشند اول اینکه با افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ساخت‌وساز روال رو به رشدی خواهد داشت. دوم اینکه با تدابیر جدید مانند افزایش وام مسکن انتظار افزایش قدرت خرید خواهد بود. البته مسکن نیازمند سرمایه‌گذاران پر قدرتی است تا بازار خوابیده را بیدار کند.

وی با طلایی خواندن بازار مسکن در پاییز افزود: فصل پاییز امسال می‌تواند با برنامه‌های اصولی و علمی قیمت‌های مسکن را به واقعیت نزدیک تر کند اگرچه برنامه‌های اعلام‌شده بسیار کارآمد به نظر نمی‌رسد اما مطمئناً بازار مسکن در پاییز با افزایش قیمت همراه نخواهد بود زیرا بازاری برای معامله ندارد.

بابرخی از طرح ها موافق نیستم

مهدی کوچک زاده – نماینده تهران با بیان این مطلب که با برخی از طرح‌های وزیر جدید راه و شهرسازی موافق نیستم، گفت: برخی از این طرح ها باعث بر هم زدن آرامش نسبی بازار است. اگر این طرح از جمله افزایش وام مسکن اجرایی شود، مطمئناً بازار در دست دلالان قرار خواهد گرفت و البته اجرای این طرح‌ها باعث زیر سؤال رفتن تمام زحمات وزیر راه و شهرسازی دولت پیشین است زیرا دولت نهم توانسته با ایجاد مسکن مهر تعادل نسبی در جامعه برقرار کند. اگرچه این طرح‌ها نتوانستند بازار مسکن را از نظر عرضه و تقاضا اشباح کنند اما توانسته جلوی افزایش بیش از حد بازار مسکن را بگیرد.

وی ادامه داد: مسکن نیازمند برنامه‌های مطالعاتی دقیقی است تا بتواند دیدگاه‌های سرمایه‌ای را حذف و دیدگاه مصرفی را جایگزین آن کند. راهکار این مورد نیز در افزایش تولید نهفته است و اگر میزان تولید مسکن افزایش یابد ، تناسب عرضه و تقاضا نمود جدیدی در جامعه پیدا خواهد کرد. مطمئناً پاییز امسال رشد قیمت نخواهیم داشت و روند موجود، کاهش قیمت‌ها را نوید می‌دهد.

پاییز خوش یمنی در پیش داریم

فرهاد بشیری نماینده پاکدشت با بیان این مطلب که دولت جدید از لحظه ورود بسیار خوش‌یمن بوده‌اند، افزود: تعامل بهتر با کشورهای دیگر باعث افزایش ارزش پول ملی شده و این افزایش ارزش پول توانسته قیمت‌ها را پایین بیاورد. مردم قیمت بازارهای جدید را دوست دارند و قیمت مسکن در حال تغییر شکل به سمت تعادل است، چرا که سرمایه‌گذاران به عرصه ساخت‌وساز بازگشته‌اند و البته ادامه نیافتن مبحث جنگ سوریه نیز توانسته آرامش نسبی را بر بازار حاکم کند . وی خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند دولت جدید معجزه نمی‌کند و باید در ابتدای امر از دولت بخواهیم حباب موجود در بازارها را از بین ببرد و بعد به سراغ کاهش قیمت‌ها برود که تاکنون نیز این امر میسر شده است. به نظر من پاییز امسال نوید کاهش قیمت‌ها را با خود دارد و مطمئناً بار دیگر ساخت‌وساز رونق می‌گیرد و با تدابیر خوش فکرانه می‌توان انتظار کاهش قیمت مسکن را در پاییز داشت .