هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صادرات سیمان افتخار نیست


سید سجاد موسوی: نشست خبري هرمز فاميلي، رئيس هیئت‌مدیره انجمن بتن با حضور خبرنگاران به مناسبت همايش روز بتن در مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پيام ساختمان، رئيس انجمن بتن در اين نشست با تاكيد بر افزايش آگاهي مردم گفت: يکي از اصلی‌ترین اهداف در برگزاري همايش روز بتن افزايش سطح اطلاعات مردم در رابطه با استفاده از سيمان و بتن است.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما برای تولید بتن، سیمان زیادی مصرف می‌شود، افزود: این موضوع آلودگی محیط‌زیست را به دنبال دارد، ضمن اینکه برای تولید یک تن سیمان، نیم بشکه نفت و یک تن و نیم سنگ آهک استفاده شده و یک تن گازکربنیک تولید می‌شود.

هرمز فامیلی با بیان اینکه آلودگی محیط‌زیست از بابت تولید سیمان برای کشور و استفاده آن برای سایر کشورهاست، افزود: صادرات سیمان نباید صورت گیرد و نباید به رشد صادرات افتخار کنیم چرا که در داخل برای ساخت سد‌ها، بیمارستان‌ها و واحدهای مسکونی نیاز به سیمان داریم.

رئيس انجمن بتن در ادامه اظهار داشت: با توجه به مصرف بالاي انرژي و آلودگي بسيار زيادي که توليد سيمان به همراه دارد، بنابراين بايد در مسير توسعه پايدار گام برداريم نه اينکه با صادرات سيمان از چهار گوشه کشور در خلاف جهت توسعه پايدار حرکت کنيم.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن بتن ایران با اشاره به بالا بودن میزان مصرف انرژی در تولید سیمان و نیز آلایندگی این صنعت گفت: با این وجود، متأسفانه حدود 30 درصد سیمان تولیدی در پروژه‌ها تلف می‌شود که این میزان اتلاف برای آینده کشور جای نگرانی دارد.

وی با اعتقاد بر اینکه ضعف دانش بتن در پروژه‌ها عامل اصلی اتلاف سیمان و عدم بهره‌گیری از خواص بتن است، یادآور شد: سیمان یکی از صنایع آلاینده و انرژی بر است ،بنابراین اگر سیمانی را می‌سازیم نباید تلف شود تا دیگر مصرف‌کننده امروز در صف متقاضی سیمان سال آینده قرار نگیرد.

فامیلی با بیان اینکه عمر بتن در دنیا ۲۰۰ سال و عمر مفید ساختمان در ایران ۳۵ سال است، گفت: بتن پس از آب پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی است و استفاده صحیح از بتن می‌تواند ساختمان‌های مقاوم‌تر و بادوام‌تر از سایر مصالح ایجاد کند و با توجه به آنکه مواد تشکیل‌دهنده بتن به وفور در کشور ما وجود دارد، هزینه ساخت سازه‌های فولادی ارزان‌تر تمام می‌شود.

رئيس هیئت‌مدیره انجمن بتن ايران در ادامه تصريح کرد: در سطوح دانشگاهي اقدامات موثري در رابطه با افزايش سطح اطلاعات عمومي مردم صورت گرفته و به طبع آن در زمینه‌های تخصصي بتن پيشرفت خوبي داشته‌ایم اما متأسفانه اين اطلاعات انتقال نيافته است. وی با بيان اينکه اهميت عمر بتن بيشتر از عمر سيمان بايد در نظر گرفته شود ،گفت: آمار دقيقي از افزايش کيفيت سيمان و بتن وجود ندارد و در حال حاضر بايد از افزودنی‌ها در صنعت بتن استفاده شود که متأسفانه کشور ايران هنوز به آن جايگاه نرسيده است.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن بتن با اشاره به اينکه استفاده از سيمان بنايي براي آجرکاری به دليل کاهش آلودگي محیط‌زیست در فرايند توليد آن بسيار مفيد است، افزود: سيمان بنايي به جهت کاهش آلودگي هوا کاهش هزینه‌ها و کيفيت بالا جايگزين مناسبي براي سيمان پورتلند است.

فاميلي در ادامه اظهار داشت: به دليل عدم توجه کافي، قيمت سيمان بنايي با سيمان معمولي برابر است و همين امر باعث شده تا سازندگان رغبتي به استفاده از آن نشان ندهند. بنابراین جا دارد از مسئولان بخواهيم در رابطه با قيمت‌هاي اين دو محصول تجدیدنظر کنند.

وی با بیان اینکه استاندارد مورد استفاده ایران در ساخت بتن برای 50 سال پیش کشور آمریکا است، گفت: واقعیت این است که حداقل استانداردها در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرد و اغلب ساختمان‌ها قبل از اینکه به بهره‌برداری برسد، تخریب می‌شود بنابراین نیاز به تدوین مجدد آیین‌نامه و استانداردها در این خصوص داریم و تمام مسئولان از جمله سازمان استاندارد، وزارت صنعت ، معدن و تجارت و سازمان نظام مهندسي در اين افزايش استانداردها موثر هستند.

رئيس هیئت‌مدیره انجمن بتن ايران با اشاره به اينکه 100 تولیدکننده بتن آماده در تهران فعاليت مي‌کنند، تصريح کرد: در حال حاضر بتن بر اساس مصرف سيمان قیمت‌گذاری مي‌شود درحالی‌که بايد بر اساس مقاومت و دوام قیمت‌گذاری شود.

رئيس هیئت‌مدیره انجمن بتن ايران با اشاره به برگزاري يازدهمين همايش روز بتن و پنجمين کنفرانس ملي بتن در روزهاي 15 و 16 مهرماه گفت: برگزاري سخنرانی‌های عمومي و تخصصي معرفي طرح‌های برتر بتني کشور و تقدير از برگزيدگان مسابقات دانشجويي از جمله برنامه‌های اين همايش و کنفرانس علمي است.

فاميلي در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان مبني بر اينكه مشكلات حمل بتن آماده تا چه اندازه مرتفع شده است،‌گفت: مشكلاتي براي حمل‌ونقل و تردد ماشين‌آلات حمل بتن وجود دارد و ظاهراً تاكنون حل نشده است، اما بهتر است اين سؤال را از مسئولان انجمن بتن آماده داشته باشيد.

وي در پاسخ به سؤال ديگر خبرنگار پیام ساختمان مبني بر اينكه چقدر در زمينه دانه‌بندي شن و ماسه موفق بوده‌ايم، گفت: استاندارد 302 شن و ماسه تدوین‌شده كه البته نياز به تجدیدنظر دارد. در رابطه با شن مشكل كمتري داريم و عمده مشكل ما در سنگدانه‌ها بيشتر به ماسه برمي‌گردد. ضمن اينكه دستگاه‌هايي كه براي توليد ماسه به كار مي رود، در حين شستشو ريزدانه‌هاي آن را هم از بين مي‌برد و همين مسئله باعث شده تا كمبود اين مواد را با سيمان جبران كنيم.

مسابقات روز بتن نماد فرهنگ‌سازی

دبير يازدهمين دوره مسابقات دانشجويي روز بتن نيز در اين نشست فرهنگ‌سازي در نسل حاضر را مهم‌ترین هدف مسابقات ملي دانست و گفت: انجمن بتن ايران طي چهار سال گذشته در راستاي فرهنگ‌سازی و ايجاد دانش کاربردي صنعت و دانش بتن تلاش‌های بسياري کرده است .

موسي کلهري ادامه داد: ورود دانش روز به صنعت و ايجاد رغبت براي تلاش علمي در بين شرکت‌های عضو انجمن بتن فوايد مشخصي در ساخت بتن مطلوب در سطح کشور خواهد داشت.

دبير يازدهمين دوره مسابقات دانشجويي روز بتن در ادامه اظهار داشت: ساخت بتن‌های جديد توسط دست‌اندرکاران صنعت بتن می‌تواند راهکاري جدي براي افزايش كيفيت بتن مصرفي در ساختمان‌های کشور باشد. وی مسابقات روز بتن را نماد فرهنگ‌سازی براي ساخت بتن مقاوم دانست و افزود: بيش از يک دهه از همت انجمن بتن ايران براي اجراي مسابقات دانشجويي بتن در کشور می‌گذرد.

کلهري در پايان خاطرنشان کرد: دانشجويان پس از کسب تجربه آزمايشگاهي و شرکت در اين مسابقات توانسته‌اند به صورت موثر وارد صنعت شده و مشغول به کار شوند که اين از افتخارات اين انجمن و نتيجه يک دهه تلاش براي آموزش کاربردي دانشجويان است.