هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ضرورت تحول صنعتی‌سازی


از آنجا که ساخت‌وساز، بزرگ‌ترین بخش اقتصاد کشور است، لذا با تولید صنعتی نه تنها شاخص‌های پایه یعنی منابع، زمان و کیفیت مدیریت می‌شود، بلکه شاخص‌های اساسی نظیر ایمنی، پایداری، مصرف بهینه انرژی، ملاحظات زیست‌محیطی، مدیریت بازیافت، کیفیت بصری، هویت معماری و ... تحقق می‌یابد. ایران تا کنون 3 درصد از حجم کل ساخت و سازها را به صنعتی سازی اختصاص داده است (از مجموع 700 هزار واحد ساختمانی در سال تنها 30 هزار واحد به شیوه صنعتی ساخته می شود)، در حالی که این شاخص در کشورهایی چون ترکیه و مالزی به 40 درصد می رسد. در حال حاضر از مجموع 700 هزار واحد ساختمانی در سال تنها 30 هزار واحد به شیوه صنعتی ساخته می‌شود که این 3 درصد از کل ظرفیت عرضه ساختمان می‌باشد.

در بخش ساختمان سالانه 350 میلیون واحد مسکونی در جهان ساخته می شود که از این میزان ساخت 750 هزار واحد آن به ایران اختصاص دارد که 2 درصد از سهم جهانی محسوب می شود، در حالی که کشور ما یک درصد از جمعیت دنیا را در خود جای داده است. طبق برنامه دولت، طی 10 سال آینده باید 15 میلیون واحد مسکونی یعنی سالانه 5/1 میلیون واحد به اجرا درآید.

بخش مسکن 33 درصد از حجم اقتصاد ایران را به خود اختصاص داده و با توجه به لزوم ساخت سالانه 5/1 میلیون واحد مسکونی برای پوشش تقاضای مردم لازم است شاخص های کیفیت، مقاوم سازی، کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت تمام شده مسکن در دستور کار قرار گیرد.

تحول ساختاری از روش‌های سنتی، منسوخ و ناکارآمد به روش‌های صنعتی و تولید انبوه برای کل اقتصاد کشورمان سرنوشت‌ساز است. این در حالی است که جهانی شدن و حضور قریب‌الوقوع کشور در سازمان تجارت جهانی و رقابت آزاد بین‌المللی به حساسیت شرایط افزوده است و توسعه صنعتی ساخت‌وساز را در مسیر بحرانی قرار داده است. بنابراین، در این شرایط، تنها راهکار، شناخت و رویارویی است. چرا که توقف در این‌جا به معنی عقب‌ماندگی است و این تحول، باید در اولویت اقدامات جامعه مهندسی ساختمان کشور قرار گیرد . به منظور پیشبرد صنعت ساختمان و همگام شدن با روش‌های نوین جهانی روش‌های اجرایی متفاوتی سال‌هاست که در کشور ما مورد استفاده قرار میگیرد.

از جمله روش‌های اجرایی رایج می توان به روش ساختمان‌های پیش ساخته فولادی سبک (frame light weight) موسوم به LSF اشاره کرد که کاربرد عمده ای در ویلاسازی و در انبوه سازی ساختمان‌های دو یا سه طبقه ویلاها ، ساختمانهای کوچک ، واحد‌های صنعتی و سالن های ورزشی یک طبقه دارد.سیستم قالب‌های بتنی ماندگار،(ICF) نیز روش دیگری است که تمامی اجزای ساختمان به صورت یکپارچه اجرا گردیده و با تولید قطعات باربر سازه ای علاوه بر تحمل بارهای زنده و مرده قایم، مقاومت مطلوبی دربرابربارهای جانبی نیزدارند.

از جمله روش‌های نوین دیگر می توان به سیستم های قالب تونلي(TCF) , سیستم قاب سبک چوبی, سیستم ساختمانی بتن مسلح پیش ساخته , سیستم اسکلت فولادی پیش ساخته و غیره اشاره کرد که در مقالات بعدی به‌طور مفصل در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.