هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

كنترل همزمان آب، برق و گاز


گروه تاسيسات: براي اولين بار در كشور دستگاه کنترل (سریع قطع و وصل) مصرف از راه دور کنتورهاي آب، برق و گاز توسط مخترع مازندراني طراحي و ساخته شد. اين سامانه شامل پکیج یکپارچه کنترل، پایش و پردازش اطلاعات کنتور‌هاست و با وجود آن نيازي به مراجعه حضوري ماموران برای مشخص شدن میزان مصرف مشترکین و همچنين صدور قبوض كاغذي نيست.

مهندس حمیدرضا تنکابنی (مخترع دستگاه) در گفتگو با پيام ساختمان گفت: قرائت دقيق و به موقع كنتورهاي خانگي، تعيين حجم مصرف مشترکین و ایجاد ارتباط دوطرفه بین اداره و کنتور مشترکین از طريق سامانه مرکزی، امکان مدیریت از راه دور (قرائت و اعمال محدودیت با ارسال دستور از اداره از قبیل قطع و وصل و...) استفاده از سیستم خدمات رسانی پیام کوتاه به مشترکین و همچنين امکان تغییر و تعریف انواع فرمول محاسبه آب بها از جمله قابليت‌هاي چشمگير اين سامانه است. ضمن اينكه براي استفاده از دستگاه نوين كنترل مصرف انرژي، نيازي به تعويض كنتورهاي قبلي نيست زيرا قابليت نصب روي كنتورهاي حال حاضر كشور را دارد.

وي تصريح كرد: این دستگاه طوری طراحی شده که مشترک می‌تواند با خرید کارت شارژ (50 یا 100 هزار تومانی) و وارد کردن رمز به کنتور آب، برق و گاز به همان مقدار مصرف نماید و برنامه‌ریزی آن به گونه‌اي است که قبل از به اتمام رسیدن مبلغ شارژ، مشترک را آگاه می‌کند. اين كار باعث مديريت مصرف انرژي توسط مردم و حذف قبوض متعارف خواهد شد.

مخترع دستگاه کنترل هوشمند مصرف آب، برق و گاز اظهار داشت: طراحی دستگاه براي قرائت از راه دور کنتورهاي مشترکین و با در نظر گرفتن نیازهای فعلی و آينده سازمان‌هاي آب، برق و گاز صورت گرفته است به طوری که قابلیت افزودن سیستم‌های جدید و تكميلي را نيز دارد و از آنجا که جمع‌آوری اطلاعات مشترکین خدمات آب و انرژي کشور، کاری زمان بر و مستلزم نیروی انسانی قابل توجهی است سرعت انجام این عملیات آماری را افزایش داديم تا مدیریت برتر و رضایت مشترکین را به همراه داشته باشد كه اين موضوع کاهش هزینه‌هاي سازماني، افزايش قدرت سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و به روز رسانی تجهیزات و سایر موارد پیشرفت را به دنبال خواهد داشت .

تنكابني با اشاره به ساختار و كارايي منحصر به فرد و هوشمند اين سامانه گفت: براي مديريت مصرف و كنترل خطرات طبيعي و غير طبيعي احتمالي، سيستم فشار سنج و دزدگیر برای جلوگیری از دستکاری کنتورها را طراحي و امكان استفاده همزمان از سيستم آنالوگ و دیجیتال را فراهم كرده‌ايم. به اين صورت كه در هنگام وقوع زلزله، سیل، آتش‌سوزي و... مي‌توان از طريق ادارات مركزي سامانه جديد را از مدار خارج كرد بدون اينكه خللی در مصرف مشترکین ایجاد شود. پس از برطرف شدن مشکل، سامانه جديد مجدداً فعال شده و ميزان مصرف كنتور را به اداره مورد نظر اعلام می‌کند.

وي اظهار داشت: مالكان ساختمان‌ها مي‌توانند از راه دور و يا در هنگام مسافرت با وارد كردن كدهاي مخصوص از طريق تلفن همراه، شرايط مصرف را كنترل كرده و در صورت لزوم كنتور ساختمان را قطع كنند. ضمن اينكه اگر مشتركان بدحساب بوده و الگوي مصرف را رعايت نكنند، ادارات مربوطه مي‌توانند از راه دور فشار آب را كاهش داده و يا از طريق ارسال پيامك اخطار دهند. حتي نيازي به مجوز مقامات انتظامي براي ورد به منزل براي بازرسي كنتورها نيست.

مخترع خلاق مازندراني با اشاره به اينكه دستگاه کنترل هوشمند مصرف آب، برق و گاز مراحل آزمايشي خود را طي كرده و پس از ثبت اختراع به تاييد سازمان ملي نخبگان هم رسيده است، تاكيد كرد: اگر ادرات آب و برق و گاز بخواهند به طور همزمان مي‌توان اين سيستم را بر روي هر سه كنتور نصب و آنها را كنترل كرد. اين كار از طريق نصب مدار مشترك امكان‌پذير شده و پايش و پردازش اطلاعات با استفاده از آن انجام مي‌شود، در غير اين صورت بايد از مدارهاي جداگانه استفاده كرد.

تنكابني با اشاره به شرايط خاص اقتصادي كشور و ضرورت استفاده از تكنولوژي‌هاي نوين براي تسريع در امر توسعه گفت: توسعه ساخت و ساز و افزایش تعداد مشترکین خدمات آب و انرژي، ساماندهی و مدیریت آنها را با مشكل مواجه كرده است كه علاوه بر اتلاف زمان، هزینه زياد و نیروی انسانی کارآمد جهت انجام امور متعارف را طلب مي‌كند. اين در حالي است كه در شرايط خاص اقتصادی کشور، کاهش هزینه‌ها، بالابردن کیفیت خدمات، پایین آوردن زمان و دسترسی آسان به اطلاعات جامع آماری جهت مدیریت، از اهداف هر سازمان برای دستيابي به مدیریت و کنترل مطلوب می‌باشد که در راستای خدمات دولت الکترونیک تعريف مي‌شود.

مخترع دستگاه کنترل (سریع قطع و وصل) مصرف از راه دور کنتورهاي آب، برق و گاز از مسئولان درخواست كرد: با توجه به قابلیت‌های فراوان این دستگاه انتظار داريم مسئولان حمايت‌هاي خود را از ما دريغ نكنند. در صورتی که اين طرح مورد استقبال دولت قرار گیرد، ضمن تسريع در مسير توسعه و الكترونيكي شدن خدمات، گامی بزرگ در راستای تحقق چشم انداز توسعه 1404 برداشته می‌شود. ما حاضريم نمونه دستگاه را در هر كجاي كشور كه صلاح بدانند به صورت پايلوت نصب كنيم تا پس از اطمينان و مشاهده نتيجه كار، در سطح انبوه توليد و بين مشتركين توزيع شود.