هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نکاتی برای چیدمان چشمگیر

گروه معماری ودکوراسیون:حتماً شما هم دوست دارید خانه‌ای با چیدمان چشمگیر و زیبا داشته باشید که در آن احساس راحتی کنید و با کمترین امکانات بتوانید بیشترین زیبایی را در دکوراسیون خانه خود به وجود بیاورید.در این مقاله نکاتی را یادآوری می‌کنیم که شما را راحت‌تر به سوی طراحی یا چیدمان چشمگیر در منزلتان هدایت کند:

تعیین بودجه

میزان هزینه‌ای را که می‌خواهید صرف دکوراسیون کنید، مشخص نموده و در محدوده زمانی‌ که دارید، همه کار‌ها را انجام دهید. در غیر این صورت مجبورهستید اتاق را نیمه‌کاره بگذارید و تکمیل آن را به زمانی نامشخص واگذار کنید که چندان خوشایند نیست. قیمت مواد اصلی مانند رنگ، کاغذدیواری، مبلمان را برآورد کرده و بر اساس آن بودجه خود را برنامه‌ریزی کنید.

در نظر گرفتن فضا

هنگام دکوراسیون اتاق یا خانه، میزان فضای موجود را در نظر بگیرید تا بعد از خرید مبل مورد نظر، با مشکل جا روبه‌رو نشوید. در خانه یا آپارتمان‌های کوچک دقت کنید از مبلمان جمع‌وجور استفاده کنید تا جادار‌تر به نظر برسد.

راه رفت‌وآمد را باز بگذارید

مبلمان را سرِ راه قرار ندهید و مانع درست نکنید. این مسئله به خصوص در خانه‌های کوچک اهمیت بیشتری دارد.

کانون توجه

یکی دیگر از قوانین مهم در دکوراسیون، ایجادفضایی به عنوان مرکز توجه است تا بتوانید در اطراف آن بقیه طرح خود را راحت‌تر پیاده کنید. این مکان می‌تواند شومینه، تختخواب یا حتی یک پنجره بزرگ باشد.

پیوند و هماهنگی

برای آنکه طراحی اتاق یا خانه شما خاص شود، چیزی پیدا کنید که اجزای مختلف طرح شما را به هم پیوند دهد. این مورد می‌تواند یک سوژه، رنگ یا سبک باشد که دکور را به هم ارتباط ‌دهد.

عدم انتخاب رنگ‌های نامناسب

بعضی رنگ‌ها با هم هماهنگ نمی‌شوند. بنابراین از به کار بردن صرفاً چندین رنگ خنثی یا طیف‌های مختلف از یک رنگ خودداری کنید تا یکنواخت و خسته‌کننده به نظر نرسد. رنگ‌های متضاد به خوبی باهم جور در می‌آیند و می‌توانید آنها را با رنگ خنثی هماهنگ کنید. همچنین می‌توانید از رنگ‌های متضاد در مبلمان و وسایل نیز استفاده کرده و به سبکی خاص برسید. فکر کنید چطور طرح اتاق با طرح خانه هماهنگ می‌شود؛ ممکن است دوست داشته باشید یک اتاق کاملاً متفاوت با سایر قسمت‌ها طراحی شود. اما اگر سبک کلاسیک را ترجیح می‌دهید، طراحی اتاق‌های مختلف را هماهنگ کنید.

هماهنگی میان اندازه وسایل و مبلمان

یکی از قوانین مهم در دکوراسیون، هماهنگ بودن اندازه وسایل یک اتاق است. وسایل خیلی بزرگ آن را سرد و بی‌روح و اگر فضای کافی وجود نداشته باشد، حتی آن را کوچک نشان می‌دهد و وسایل خیلی کوچک هم آن را شلوغ ، درهم و برهم می‌کند.

قبل از انتخاب مبل به فکر رنگ نباشید

انتخاب رنگ با توجه به مبلمان موجود برای شما راحت‌تر خواهد بود. بعضی مبل‌ها به بعضی رنگ‌ها نمی‌آیند و ممکن است هماهنگی آنها با رنگ موجود سخت بوده و جلوه‌ای نداشته باشند.

تطبیق

نمونه رنگ‌ها، بافت‌ها و عکس وسایل همه با هم به شما در ساختن تصویری از طرح آتی اتاق یا خانه‌ کمک می‌کند. برای اطمینان، دکوراسیون داخلی را ساده انتخاب کنید. مشورت و الگو گرفتن از سایت‌های موجود که مملو از ایده‌های دکوراسیونی است،
به شما در درک مفهوم پیچیده دکوراسیون داخلی مورد علاقه، کمک می‌کند.