هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   167   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نگاهي به بازار برخی كالاهاي ساختماني


گروه بازار ساختمان

چنانكه مي دانيد يك راه خريد آجر و سفال ماشيني از مصالح فروشي ها و راه ديگر تماس با شركت هاي توليد كننده است .اما براي خريد اين مصالح ساختماني مي توان با شركت هاي مختلف از طريق آگهي هاي رسانه اي آشنا شد كه تنها مزيت آن به ويژه از طريق شبكه هاي سايبري تنها مشاهده تصاوير كالاست و اين رسانه امكان ديگري مانند دريافت قيمت را ندارد. از اين رو تنها راهِ به دست آوردن قيمت ها و تخفيف هايي كه در تيزاژ بالا به اين نوع كالاها داده مي شود، فقط بايد با توليد كنندگان به صورت مستقيم تماس گرفت.

نكته جالب در بازار آجر و سفال اين است كه برخي بر حسب مكان جغرافيايي كارخانه ،تعاريفي يا در اصل بهانه هايي براي قيمت بالاتر از بازار را ارائه مي كنند كه بايد به اين نكته نيز توجه داشته باشيد. براي مثال اگر در تهران باشی وکارخانه در يزد واقع شده باشد، به دليل فاصلة زیاد وكراية بيشتر تا تهران، قيمت بالاتر را اعلام مي كند . این در حالی است که شركتي دیگر که كارخانه اش در نزديكي تهران يا قم است، به دليل محصول با كيفيت تر ، قيمت بالاتر را عنوان مي كند و مي افزايد: قيمت محصولات ما به اين دليل كه نسبت به كارخانه هاي دیگر از ميزان آهك كمتري برخوردار است طبعا قيمت بيشتري دارد.

بااين حال همه كارخانه ها در برخورد با مشتري به محض بالا رفتن شمارگان سفارش حاضر به كاهش قيمت هستند. برخي نيز به جاي آنكه قيمت يك عدد آجر يا سفال را اعلام كنند آن را بر حسب مقدار سفارش بر اساس وسيله حمل و نقل مثلا كاميونت هاي خاور اعلام کرده و عنوان مي كنند قيمت هر عدد از اين محصول به شرط خريد يك خاور سفالِ تيغه ،چنين عددي مي شود.

در برخورد با اين فروشندگان بايد تعداد ظرفيت خاور را كه البته براي تيغه ها و بلوك ها متفاوت است نيز پرسيد كه از 1500 عدد تا 1800 عدد در نوسان است. در ادامه به برخي از اين قيمت ها اشاره مي شود.

بلوك و تيغه

قبل از نگاه به قيمت هاي تيغه كه از بررسي ميداني ما به دست آمده ، بايد توجه داشت كه اين ارقام ارائه شده مربوط به يك خاور كالا و تحويل در محل، همراه با هزينه هاي تخليه ( دستمزد كارگر) است. از اين رو براي مصرف كننده بايد هزينه حمل ونقل و بارگيري را کم کرد.

قيمت تيغه 7 در ابعاد 25×20×7 سانتي متر 2100 ريال، تيغه 10 در ابعاد 25×20×10سانتي متر 3000 ريال، تيغه 15 در ابعاد 25×20×15 سانتي متر فوم دار 5000 ريال و به صورت ساده 4500 ريال است .

اگر ازبهاي مصالح نوين نيز بخواهيد خبر داشته باشيد مي توان گفت قيمت هر بلوك NAAC تقريبا در حدود 2600 تومان و ملات با پرت براي هر 0.015 متر مكعب تقريبا 4850 تومان و نيز اجرت يك متر مربع ديوار چيني در حدود 4000 تومان مي باشد.