تثبیت قیمت مسکن در اصفهان

شمار نشریه : 167


رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت: تراکم جمعیت و رشد متقاضیان در مناطق محروم شهر اصفهان سبب افزایش چندین درصدی نرخ اجاره‌بها و مسکن در این مناطق شده است.

رسول جهانگیری در پاسخ به اینکه بحث عدالت‌ محوری در مناطق محروم شهر اصفهان با توجه به استقرار قشر آسیب‌پذیر و کم‌ درآمد مدنظر قرار نمی‌گیرد، اظهار داشت: بر این امر معتقدم، برای مثال خانه‌های اطراف حاشیه زاینده‌رود با وجود اجاره‌های بالا متقاضی انگشت‌شماری دارد، اما افزایش اجاره‌بهای مناطق پایین دست اصفهان را رشد بی‌رویه متقاضی تعیین می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه زمـزمـه‌هـای کـاهـش قیمـت مسکـن در اصفهـان آغاز شده، افزود: طی روزهای اخیر شاهد سیر نزولی اندکِ نرخ مسکن بوده‌ایم که با ادامه این روند به ثبات اصلی قیمت‌ها خواهیم رسید.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان ادامه داد: افـزایـش بـی‌رویـه قـیمت مسکن که اواخر سال گذشته آغاز شده بود اکنون متوقف شده و حتی نزول قیمت‌ها نیز به وضوح نمایان است، اما هنوز نمی‌توان درصد خاصی برای افت نرخ‌ها در نظر گرفت.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان افزود: برخی کارشناسان کاهش 5 تا 20 درصدی قیمت‌های مسکن را در شهر اصفهان مطرح می‌کنند، اما به طور کلی نمی‌توان این درصدها را تعمیم داد، ولی نسبت به افزایش بی‌رویه سال گذشته اکنون شاهد ثبات قیمت مسکن در بازار هستیم.

جهانگیری در پاسخ به این پرسش که کارشناسان اقتصادی معتقدند ثبات نرخ مسکن در سال جاری مقطعی است، گفت: معتقدیم اگر سیاست اقتصادی و راهکاری اساسی تدبیر نشود به تبع روند کاهش و ثبات نرخ مسکن مقطعی خواهد بود، امیدواریم دولت جدید با سیاست‌های خاصی این امور را بررسی و رسیدگی کند.

وی افزایش تورم، گرانی هزینه‌ها و رشد ناگهانی نرخ دلار از یک‌هزار به بیش از 3 هزار تومان را از دلایل اصلی بی‌رویه سیر صعودی نرخ مسکن در سال گذشته برشمرد و اظهار داشت: قیمت‌ مسکن که اکنون به حالت ثبات رسیده، برای تداوم و عدم بازگشت به نرخ‌های قبل نیازمند سیاست‌های اقتصادی تدوین یافته است.